فراسو
از سیاست‌های پنهانی اوباما تا روش‌های آشکار ترامپ
پیدا و پنهان سیاست ترامپ در سوریه

به‌کارگیری آشکار 400 سرباز نیروی دریایی امریکا در مناقشه پر دوام سوریه از روز پنجشنبه گذشته نشانه آشکاری از تغییر رویه پنتاگون در منطقه‌ای است که هرگونه مداخله در آن مانند طی مسیر در یک میدان پر از مین به شمار می‌آید.
اگر امریکا تا دیروز می‌کوشید به طرقی پنهان در منازعه مذکور ایفای نقش کند، وارد کردن رسمی سربازان به عرصه، خبر از کنار زدن پرده‌ها و حضوری آشکار در صحنه‌ای می‌دهد که چند سالی است منطقه خاورمیانه را ملتهب‌تر کرده است. این به علاوه ریسک ناطلبیده‌ای که دولت جدید امریکا برخود و ارتش این کشور تحمیل کرده و اگر حاصل آن نوعی معذوری نباشد جایگاه به تردید کشیده شده ارتش امریکا را بیش از پیش دچار چالش خواهد کرد و تحت هر شرایطی ناقض ادعاهای دونالد ترامپ است که بارها گفته بود مسائل و مناقشات سایر کشورها ربطی به امریکا ندارد و از این پس برای امریکا فقط مسائل و منابع همین کشور اهمیت دارد و نه آنچه در آن سوی مرزها می‌گذرد.
مداخله آشکار در روند زدودن نشانه‌های داعش در شمال سوریه فقط
چند روز بعد از دخالت قبلی امریکا در این زمینه صورت می‌گیرد. وظیفه 400 سرباز امریکایی در اطراف شهر منبج جداسازی نیروهای ترکیه و سوریه‌ای و به کارگیری آنها در هدف مشترک حذف داعشی‌ها از منطقه است و در حالی که مشخص نیست فرجام این دخالت جدید چیست این نکته روشن است که تعداد سربازان امریکایی بعد از ورود 400 سرباز جدید به مناطقی از سوریه، به عدد کلی
 700 در این کشور می‌رسد. این نیروهای نظامی تاکنون بیشتر نظر مشورتی می‌دادند و اجازه دخالت مستقیم در جنگ سوریه را نداشتند. اما اکنون به‌نظر می‌رسد، شرایط تغییر کرده است و ترامپ امریکا را در معرض تست‌هایی دشوار قرار داده که هیچ تضمینی در مورد کسب موفقیت در آن وجود ندارد. امریکایی‌ها در عراق بعد از چند سال استفاده کم ثمر از نیروهای زمینی تلاش‌شان را حول محورهای هوایی و کوبیدن اهداف مورد نظر خود با جنگنده‌های بمب‌افکن استوار کرده‌اند اما امروز با تغییر شرایط سوق‌الجیشی در موصل و رقه، تمام نیروهای درگیر در جنگ مشغول تغییر آرایش خود و تبیین اصول تازه هستند و امریکا نیز از این قاعده مستثنی نیست. با اینکه دولت امریکا از هرگونه اعلام رسمی خودداری ورزیده، به‌نظر می‌رسد وارد ائتلافی جدید با کردها شده‌است.
تجربه همکاری مشترک این دو در خاک عراق آنگونه که خود ادعا کرده‌اند با موفقیت‌هایی همراه بوده‌است. اما اگر امریکا در سوریه و سقوط داعش در رقه موفق عمل کند و کار نیروهای دولتی نیمه دولتی سوریه را در بازپس‌گیری این شهر تسهیل سازد. روابطش باترکیه مخدوش‌تر خواهد شد. مقامات ترکیه معتقدند غرب نباید وارد این جنگ شود و نیروهای سوری و ترکیه به تنهایی قابلیت دفع داعشی‌ها را دارند.
دولت ترکیه از هرگونه بها دادن به نیروهای کرد منطقه بیمناک است، زیرا با اقلیت کرد استقلال خواه خود به حد کفایت درگیری داشته است و رشد کردها در کشورهای اطراف تبدیل شدن آنها به یک نیروی قابل توجه در منطقه را تشدید خواهد کرد. این محصول سیاست‌های دونالد ترامپ است که کمتر کسی در امریکا و حتی فراتر از مرزها آن را تأیید می‌کند.


‌ مترجم: وصال روحانی

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/20/407062/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر