گوناگون


حضور کاروان
 «ایران، سرزمین برادری» در کردستان


کاروان «ایران، سرزمین برادری» متشکل از 35 نفر از نخبگان دانشگاهی، حوزوی، فرهنگی، هنری و رسانه‌ای شامگاه چهارشنبه گذشته وارد شهر سنندج شد و به مدت 2 روز میهمان مردم این استان بود. «سیدمحمد سرکشیکیان» مسئول هماهنگی این کاروان در کردستان، به ایرنا اظهار داشت: این کاروان در سفر خود به برخی استان‌های کشور به‌دنبال تقویت ارتباطات میان نخبگان فرهنگی شیعه و سنی و تعامل و گفت‌و‌گوی فرهیختگان ایرانی است. کاروان مزبور در نخستین روز حضور خود در کردستان با مردم مناطق حاشیه نشین نایسر و کانی کوزله دیدار و از نزدیک با مسائل و مشکلات آنان آشنا شد. وی با بیان اینکه این کاروان در ادامه برنامه‌های خود با استادان، فرهنگیان و نمایندگان دانشجویان استان دیدار کرد، گفت: در این دیدار استادان و نمایندگان دانشجویان به بیان مسائل و مشکلات و دغدغه‌های موجود در این حوزه پرداختند. سفر نخست این کاروان در سال 93 باحضور برخی نخبگان فرهنگی کشور انجام شد و این کاروان به استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان و گلستان نیز سفر کرد.

96 درصد تسهیلات عشایر جذب شد
96 درصد از 100 میلیارد تومان تسهیلات عشایری امسال در کشور جذب شد. به گزارش ایرنا، «کرمعلی قندالی» رئیس سازمان امور عشایری کشور در دومین نشست شورای عشایری استان سمنان، افزود: در سال 96 نیز 150 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد از اردیبهشت ماه به عشایر کشور پرداخت می‌شود که این تسهیلات تا سقف 10 میلیون تومان با ضمانت زنجیره تضمینی توزیع و با باز پرداخت پنج ساله است. در برنامه ششم توسعه از سهم 35 درصدی ارزش افزوده مناطق روستایی، سهمی هم برای مناطق عشایری در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به نوسازی و تجهیزات آبرسانی مناطق عشایری، خاطرنشان کرد: درسال آینده 100 دستگاه خودروی آبرسانی و 120 دستگاه خودروی کمک دار در کشور توزیع می‌شود. با اجرایی کردن 4 طرح اقتصاد مقاومتی در زنجیره گوشت قرمز، ظرف سه سال گذشته تولید گوشت از 150 هزار تن در سال به 192 هزار تن گوشت در سال 95 افزایش یافت که رشد چشمگیری داشته است. در این نشست با حضور محمدرضا خباز استاندار سمنان و جمعی از مسئولان استانی در مورد واگذاری 4 دستگاه خودرو آبرسان به استان درسال 96 و مستند‌سازی املاک غیرمنقول، ایجاد جان پناه با مساحت 50 تا 70 مترمربع برای عشایر استان تبادل نظر شد.


ساخت بیمارستان در جنوب سیستان وبلوچستان
تصویب ساخت بیمارستان 500 تختخوابی در شهرستان ایرانشهر، عیدی از جنس سلامت به مردم جنوب سیستان وبلوچستان است. «محمدنعیم امینی فرد» نماینده مردم شهرستان‌های ایرانشهر، سرباز و دلگان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: بیمارستان درمانی، آموزشی و تحقیقاتی 500 تختخوابی ایرانشهر که از مطالبات دیرینه مردم جنوب استان است، در نشست کمیسیون ماده 23 الحاقی سازمان برنامه و بودجه تصویب شد و عملیات ساخت آن بزودی آغاز می‌شود. برای ساخت این بیمارستان به‌عنوان بزرگترین بیمارستان جنوب شرق کشور 2 هزار میلیارد ریال (200 میلیارد تومان) پیش‌بینی شده است. این طرح در مدت 4 سال ساخت، تجهیز و بهره‌برداری خواهد شد.


اختصاص 1750 میلیارد ریال
برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در مشهد
 یک هزار و 750 میلیارد ریال در برنامه ششم توسعه به اجرای برنامه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی در مشهد اختصاص یافت. محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید از مناطق حاشیه شهر مشهد طی گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: امسال نیز 900 میلیارد ریال برای اجرای برنامه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی و ارتقای شاخص‌های عدالت اجتماعی و رفاه اجتماعی در حاشیه شهر مشهد اختصاص یافته بود. اولویت‌های برنامه ششم توسعه در کشور مبتنی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی از نظر جغرافیایی منطقه مکران و از نظر شهری حاشیه شهرهاست. وی گفت: ردیفی تحت عنوان برنامه کاهش آسیب‌های اجتماعی وجود دارد که بخش جاری و عمرانی آن معطوف به حاشیه شهرها می‌شود. یکی از این ردیف‌های بودجه‌ای به طور مشخص برای حاشیه شهر مشهد اختصاص یافته است. معاون رئیس جمهوری در سفر به مشهد از مناطق اسماعیل آباد، بلوار توس و کال دروه در حاشیه مشهد بازدید کرد.


 


ساخت شهرک ماهی‌های زینتی در راوند کاشان
عملیات ساخت شهرک ماهی‌های زینتی راوند کاشان در مراسمی در این منطقه آغاز شد. به گزارش ایرنا، این شهرک به وسعت 300 هکتار در چهار مرحله به بهره‌برداری می‌رسد. وسعت مرحله نخست این طرح 57 هکتار است و برای اجرای این بخش از طرح، 50 میلیارد ریال اختصاص یافته است. سالانه افزون بر 70 میلیون قطعه ماهی زینتی در این شهرستان تولید می‌شود که عمده تولیدات آن در منطقه راوند کاشان است. این ماهی‌ها افزون بر داخل به کشورهای ترکیه، عراق، روسیه، کویت، امارات و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌شوند. تولید ماهی‌های زینتی کاشان به طور مستقیم و غیرمستقیم برای 40 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده وسالانه افزون بر 100 میلیارد ریال عاید تولیدکنندگان ماهی‌های زینتی در این منطقه می‌شود.

 ۱۵۰ درخت با قدمت ۱۰۰ ساله در ساری جابه‌جا شد
گروه ایران زمین/ در راستای حفظ درختان و فضای سبزشهری، ۱۵۰ اصله درخت با قدمت حدود ۱۰۰ سال که در مسیر اقدام‌های عمرانی شهر ساری قرار داشت، با تمهیدات خاص به مکان‌های دیگر منتقل شد. «نقی زارع»، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری ساری افزود: افزایش تعداد پارک‌های شهر، ایجاد فضای سبز محله‌ای و کاشت ۲۰ هزار اصله درخت و درختچه با گونه‌های بومی و جنگلی در سطح شهر از جمله اقدام‌های مهم سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بوده است.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/19/407098/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر