نسخه Pdf


روی وب

از هر 10 ایرانی 6 نفر عضو شبکه های اجتماعی هستند


نتایج نظر سنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می‌دهد که از هر 10 ایرانی، 6 نفر در شبکه‌های اجتماعی عضویت دارند، شبکه تلگرام در صدر شبکه‌های اجتماعی قرار دارد و بیشترین افراد عضو نیز از میان افراد تحصیلکرده دانشگاهی هستند.
به گزارش ایسنا، این طرح در بهمن ماه از طریق تلفنی و با حجم نمونه هزار و 500 نفر انجام شد، 72 درصد پاسخگویان این نظرسنجی ساکن شهرها و 28 درصد ساکن روستا، 50 درصد مرد و 50 درصد با میانگین سنی 38 سال بودند ضمن آنکه 61 درصد از پاسخگویان دارای تحصیلات دیپلم و پایین‌تر از آن و 39 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی،  69 درصد متأهل، 5/27 درصد مجرد و 5/3 درصد هم بدون همسر بر اثر طلاق یا فوت همسر بوده‌اند.
مقایسه نتایج نظرسنجی اخیر ایسپا با نتایج نظرسنجی‌های پیشین این مرکز نشان داد که شبکه اجتماعی تلگرام و اینستاگرام روند صعودی میزان کاربر دارند و سایر شبکه‌های اجتماعی مجازی در حال افول هستند. نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد اکنون 7/59 درصد افراد بالای 12 سال کشور حداقل عضو یک شبکه اجتماعی هستند که نسبت به آذرماه سال گذشته رشد هفت درصدی داشته است. مردان نسبت به زنان پنج درصد بیشتر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند و از بین گروه‌های سنی نیز گروه سنی جوان (18 تا 29 سال) با 81 درصد بیشترین عضویت را در شبکه‌های اجتماعی دارند. گروه سنی 12 تا 17 سال با 67 درصد، گروه سنی 30 تا 49 سال با 63 درصد و گروه سنی 50 سال به بالا با 25 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.
84 درصد افراد با تحصیلات دانشگاهی و 44 درصد افراد با تحصیلات دیپلم و پایین‌تر از آن، عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. میزان عضویت متأهلان در شبکه‌های اجتماعی 7/54 درصد و مجردان هم 7/76 درصد است. به عبارت دیگر از هر 100 متأهل، 55 نفر و هر 100 مجرد، 77 نفر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند که البته پس از کنترل متغیر سن، مشخص شد اختلاف بین مجردان و متأهلان در مورد عضویت در شبکه‌های اجتماعی به طور کامل ناشی از سن پاسخگویان است و ارتباطی با تجرد یا تأهل آنها ندارد.در بین شبکه‌های اجتماعی، تلگرام با 55 درصد کماکان در صدر محبوبیت قرار دارد و پس از آن، اینستاگرام با 23 درصد در رتبه دوم جای گرفته است. نتایج همچنین نشان داد میزان عضویت مردم در واتس‌اپ 14 درصد، فیس‌بوک چهار درصد، وایبر دو درصد، گوگل پلاس دو درصد و شبکه‌های تانگو، توئیتر و وی‌چت هر کدام نیز کمتر از یک درصد بوده است. در سال گذشته 38 درصد مردم کشور عضو تلگرام بوده‌اند که امسال با افزایش 17 درصدی به 55 درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین در سال گذشته 17 درصد مردم عضو اینستاگرام بوده‌اند که این میزان در سال جاری با رشد 6 درصدی به 23 درصد افزایش پیدا کرده است البته سایر شبکه‌های اجتماعی از سال گذشته تاکنون با کاهش عضویت مواجه بوده‌اند. سرانه مصرف شبکه‌های اجتماعی در طول شبانه روز توسط مردم 72 دقیقه بر حسب کل نمونه و 120 دقیقه بر حسب استفاده‌کنندگان است.
در این نظرسنجی 8/90 درصد پاسخگویانی که عضو حداقل یک شبکه اجتماعی بوده‌اند، اظهار کرده‌اند با استفاده از موبایل هوشمند از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و در مرحله بعد با فاصله زیاد حدود 10 درصد گفته‌اند از کامپیوتر یا لپ‌تاپ و 2/4 درصد از تبلت استفاده می‌کنند. در این سؤال پاسخگو می‌توانست چند مورد را انتخاب کند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6454/8/407105/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر