گفت وگوی «ایران» با قهرمان پرورش اندام جهان

غفارنژاد: اخلاق خوب باید مهم‌ترین خصلت ورزشکار باشد


وقتی که صحبت از ورزش و استان مازندران می‌شود، همه نگاه‌ها به سمت کشتی و قهرمانان این رشته می‌رود، اما استان مازندران با معرفی قهرمانان بزرگی در رشته‌های مختلف ثابت کرده است که در رشته‌های دیگر هم قهرمانان زیادی دارد، جعفر غفارنژاد قهرمان پرورش اندام جهان
یکی از این ورزشکاران مازندرانی است. این جوان بابلسری عناوین زیادی در رقابت‌های داخلی و بین‌المللی کسب کرده است که آخرین آن قهرمانی در وزن 95کیلوگرم در رقابت‌های جهانی 2016 در کشور اسپانیا است. خبرنگار «ایران» گفت‌و‌گویی با او انجام داده است که در پی می‌خوانید:

آقای غفارنژاد خودتان را معرفی کنید و اینکه چطور شد به رشته بادی بیلدینگ علاقه‌مند شدید و ملی پوش شدید؟
من بچه بابلسر از استان مازندران هستم. از سن 15 سالگی این ورزش را شروع کردم. این نخستین و آخرین ورزش من است و در رشته دیگری کار نکرده ام. از سال 85 به طور حرفه‌ای کار می‌کنم. در ابتدا قهرمان استان مازندران شدم. پس از آن در مسابقات کشوری شرکت کردم و قهرمان شدم و توانستم به تیم ملی راه پیدا کنم. چندین قهرمانی کشوری دارم که به طور دقیق نمی‌دانم چند بار بوده است اما فکر کنم چیزی بالغ بر 11 دوره قهرمان کشور شده‌ام.
تا به حال در چند تورنمنت خارجی شرکت کرده اید و چه مقام‌هایی را کسب کرده اید؟
نخستین حضورم در مسابقات آسیایی 2013 قزاقستان بود که چهارم شدم و دستم از کسب مدال کوتاه شد. یک سال پس از آن در مسابقات آسیایی ژاپن شرکت کردم که این بار ضمن کسب مقام نخست وزن 95 کیلوگرم، اوورال (قهرمان قهرمانان) هم شدم. سال گذشته نیز در مسابقات جهانی اسپانیا به مقام سوم رسیدم و برنز گرفتم. امسال هم در جام الماس در وزن 100 کیلوگرم قهرمان شدم و اوورال هم شدم و توانستم کارت حرفه ای‌ام را نیز بگیرم. دوهفته پیش نیز در مسابقات جهانی در اسپانیا در وزن 95 کیلوگرم طلا گرفتم.
مسابقات این رشته به 3 بخش تخصصی تقسیم می‌شود، اگر امکان دارد کمی درباره این 3 بخش توضیح دهید؟
مسابقات پرورش اندام به 3 رشته تخصصی بادی کلاسیک، بادی بیلدینگ و فیزیک تقسیم می‌شود. در بادی بیلدینگ فقط وزن ملاک است و قد در نظر گرفته نمی‌شود و ورزشکاران فیگور می‌گیرند، در بادی کلاسیک قد و وزن در نظر گرفته می‌شود و باز ورزشکاران فیگور می‌گیرند. در فیزیک هم قد و وزن ملاک است و ورزشکاران با شلوارک روی صحنه می‌روند اما هیچ فیگوری ندارد.
شما به‌عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای بادی بیلدینگ چقدر در روز تمرین می‌کنید؟
بستگی به شرایط دارد و متفاوت است. به‌عنوان مثال در زمان‌های رژیم و مسابقات 6 روز در هفته و روزی دو ساعت صبح و دو ساعت عصر به طور فشرده و سنگین تمرین می‌کنم. اما در فصل‌هایی که در استراحت و به قول معروف حجم هستم هفته‌ای پنج روز و هر روز یک جلسه یک ساعت و نیم تمرین می‌کنم.
معمولاً ورزشکاران این رشته خیلی غذا می‌خورند، آیا این طور است؟
نه این طور نیست که در یک وعده خیلی غذا بخوریم اما قطعاً باید تعداد وعده‌های غذایی خود را زیاد کنیم. به‌عنوان مثال پنج یا 6 وعده در روزغذا می‌خوریم تا بهتر جذب بدن‌مان شود.
گفته می‌شود رشته پرورش اندام هزینه‌بر است، این حرف تا چه حد درست است؟
صددرصد درست است. کسی که می‌خواهد حرفه‌ای تمرین کند و در نهایت بدن و عضلات زیبایی داشته باشد باید خیلی هزینه کند. باید از مکمل‌ها استفاده کند، در یک باشگاه خوب و زیر نظر یک مربی با تجربه خوب تمرین کند و غذا بخورد. به‌عنوان مثال مانند این است که شما بخواهید یک ساختمان زیبا و مقاوم بسازید خوب طبیعتاً هر چقدر برای ساختمان‌تان هزینه کنید و از مصالح بهتر و با کیفیت‌تری استفاده کنید این ساختمان محکم‌تر و زیباتر خواهد شد.
آیا ورزشکاران این رشته برای رسیدن به حد حرفه‌ای و قهرمانی باید از دارو و مکمل‌ها استفاده کنند؟
کسی که بخواهد حرفه‌ای در این رشته کار کند باید دارو استفاده کند، تعارف که نداریم بدون دارو نمی‌شود. منتهی داروها و مکمل‌های مجاز. هم‌اکنون همه ورزشکاران دنیا در این رشته از دارو استفاده می‌کنند اما باید طرز استفاده درست از دارو را هم یاد بگیریم اما متأسفانه ما آن را بلد نیستیم و ورزشکاران ما هرچه که پیدا می‌کنند وارد بدن‌شان می‌کنند. اگر می‌بینیم آنها موفق‌تر هستند به خاطر این است که علم آن و طرز استفاده‌اش را می‌دانند. ما معمولاً در هر چیز افراط می‌کنیم و این خطرناک است. باید بدانیم چه دارویی را و چگونه استفاده کنیم. برخی‌ها این موارد را رعایت نمی‌کنند و خودشان را ناقص و بیمار می‌کنند بعد تقصیر آن را به گردن دیگران می‌اندازند و چهره این رشته را هم مخدوش می‌کنند.
در میادین بین‌المللی و بخصوص آسیایی چه کشورهایی پیشرو هستند و رقیب ما محسوب می‌شوند؟
ما در آسیا بدون رقیب هستیم و تاکنون هیچ کشوری نتوانسته با ما رقابت کند و چندین سال است که قهرمان می‌شویم. الان چند دوره است که قهرمان جهان هم هستیم. پیش تر مصر رقابت نزدیکی با ما داشت طوری که یک سال ما قهرمان می‌شدیم و یک سال آنها، اما دو سه سالی است که فقط ما قهرمان می‌شویم و این برای کشور ما افتخار است.
سطح رقابت‌های داخلی چطور است؟
فوق‌العاده است. همین جام الماس که امسال در کشور ما برگزار شد فقط ایرانی‌ها شرکت کردند و خارجی‌ها هیچ‌کدام جرأت نکردند که بیایند. من هم در جام الماس شرکت کردم و هم در مسابقات جهانی شرکت کردم، به جرأت می‌گویم مسابقات جام الماس واقعاً سطح‌اش از مسابقات جهانی بالاتر بود. واقعاً سه چهار لول بالاتر بود. ما در آماتورها در دنیا حرف اول را می‌زنیم.
هدف و برنامه ات برای آینده چیست؟
در درجه نخست به دنبال یک اسپانسر قوی هستم چون قصد دارم در مسابقات حرفه‌ای شرکت کنم. اسپانسر کنونی‌ام متأسفانه کمی ضعیف است و آن‌طور که باید باشد نیست. با مربی‌ام آقای اکبرزاده مشورت کرده‌ام و قرار بر این است که با یک اسپانسر خوب وارد مسابقات حرفه‌ای شوم. هدفم هم از حضور در این رشته بیشتر پهلوانی است تا قهرمانی. یک ورزشکار باید در هر شرایطی فروتن باشد. قدرت و بدن تا یک زمانی با انسان است، سن که بالا برود آن چیزی که می‌ماند شخصیت، اخلاق و انسانیت است.
آیا در این ورزش از الگوی خاصی هم پیروی می‌کنید؟
الگوی من در دنیا آقای فلکس ویلر است که واقعاً بدن خیلی زیبایی دارد و از دوره نوجوانی که عکس‌اش را دیدم واقعاً به او علاقه‌مند شدم و خیلی هم دوستش دارم. الگوی داخلی من هم مرحوم بیت‌الله عباسپور است که واقعاً انسان با شخصیت و پهلوانی بود. زیبایی اندام فقط به بازو کلفت کردن نیست و اخلاق و منش خوب باید مهم‌ترین خصلت یک ورزشکار پرورش اندام باشد.
چه توصیه‌ای برای ورزشکارانی دارید که وارد این رشته می‌شوند و می‌خواهند موفق شوند؟
کسانی که می‌خواهند در این رشته موفق شوند باید یک مربی خوب، کاربلد و با تجربه داشته باشند و وقت خود را بی‌جهت تلف نکنند. یکی دیگر از فاکتورهای مهم صبور بودن است و به هیچ عنوان نباید عجله‌ای داشته باشند. عضله به این شکل نیست که در عرض چند ماه رشد کند. ساختن عضله زیبا چند سال زحمت دارد و بدن باید تحت فشار قرار بگیرد و به قول معروف شلاق بخورد. عضله ذره ذره ساخته می‌شود. یک شخص اگر مکمل‌هایش ردیف باشد، برنامه غذایی خوبی داشته باشد و خوب تمرین کند در سال حدود 3 کیلو می‌تواند عضله اضافه کند.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6367/10/408864/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر