با هوو نمی‌توانم زندگی کنم


می‌دانستم پـــدرم تـــاب یــــک اتفــــاق ناراحت‌کننده دیگر را ندارد برای همین خیلی در جریان مشکلاتم نمی‌گذاشتمش. فکر می‌کرد مشکلی جزئی بیشتر نیست. راجع به زندگی‌ام که می‌پرسید می‌گفتم مشکل خاصی نیست بچه بازی‌های دوران جوانی است که تمام می‌شود.
فوراً به دوستم که مشاورحقوقی بود زنگ زدم و کمک خواستم که‌ ای‌کاش این کار را نمی‌کردم. دوستم پیشنهاد داد مهریه‌ام را به اجرا بگذارم و بگویم تا وقتی مهریه‌ام را نداده‌ای به خانه پدر شوهر باز نمی‌گردم. این‌کار را کردم و دادگاه به نفع من تمام شد. مهریه‌ام بیست سکه بود که دادگاه برایش آن را قسط‌بندی کرد به ماهی یک سکه. اما موفقیتم در دادگاه خیلی زود به کابوس الانم تبدیل شد. حالا زندگی‌ام دارد از دستم می‌رود.در صورتی که من فقط می‌خواستم کمی بترسانمش که آدم شود.
دو هفته بعد از دادگاه بود که خانواده‌اش به گوشم رساندند به بهانه عدم تمکین درخواست ازدواج مجدد کرده. دنیا روی سرم خراب شد. دوستش دارم و حاضرم با همه خساست‌هایش کنار بیایم. نمی‌دانم باید چکار کنم! زندگی‌ مشترکم هنوز شروع نشده دارد تمام می‌‌شود. هنوز سر خانه زندگی خودمان نرفته‌ایم که انگار من باید بین کنار آمدن با هوو و طلاق یکی را انتخاب کنم. دارم زندگی‌ام را در بیست و یک سالگی از دست می‌دهم. یا مطلقه می‌شوم یا باید با هوو سر کنم. آن از زندگی مجردی‌ام که اول نوجوانی بهترین مادر دنیا را از خوشبختی‌ام گرفت، این هم از زندگی متأهلی که از اولش باید این‌طور با جنگ و دعوا شروع شود.

شرایط حق حبس:
1-مهریه باید حال باشد؛ اگر مهر مدت دار باشد زوجه هنگامی می‌تواند آن را مطالبه کند که زمانش فرا رسیده باشد. در این مدت زوجه نمی‌تواند مطالبه مهر کند و زوج می‌تواند ایفای وظایف زناشویی را از زوجه طلب کند، فلذا هنگامی که مهریه مؤجل باشد زوجه نمی‌تواند از حق حبس خود استفاده کند. در حالتی که زوج ایفای وظایف زناشویی را طلب نکند و زمان مهریه هم فرا رسیده باشد با نظر به ماده 1082 قانون مدنی که به محض وقوع عقد نکاح، زوجه مالک مهر می‌شود؛ زوجه می‌تواند از حق حبس خود استفاده کند.
2- زوجه قبل از اخذ مهریه مبادرت به عمل زناشویی نکرده باشد. چنانچه حتی یک بار به اختیار خود عمل زناشویی انجام داده باشد، بنابر ماده 1086 قانون مدنی دیگر نمی‌تواند از حق حبس خود استفاده کند. معذلک حقی که برای مطالبه مهریه دارد، ساقط نخواهد شد. زوجه تا دریافت کل مهریه مکلف به تمکین نیست. در صورت اعسار مرد و تقسیط مهریه حق حبس زوجه تا اتمام پرداخت اقساط مستقر است.حق حبس بنا بر ماده 1085 قانون مدنی مسقط حق نقفه در زمان رابطه زوجیت نخواهد بود.
یکی از شرایط ازدواج مجدد مرد متأهل طبق ماده‌ 16 «قانون حمایت از خانواده» عدم تمکین زن از شوهر است. در مورد حق حبس عدم تمکین، اختیاری است که قانونگذار به زن داده است و عدم تمکین وی از موارد شمول ماده فوق‌الذکر نیست. فلذا زوج نمی‌تواند با استناد به ماده نامبرده در مورد حق حبس از دادگاه تقاضای ازدواج مجدد کند.
در مورد این پرونده هم از آنجایی که هنوز زندگی مشترک آغاز نشده و رابطه زناشویی برقرار نشده و زوجه تا پیش از دریافت مهریه از حق حبس خود استفاده کرده، تقاضای ازدواج مجدد زوج به دلیل عدم تمکین زوجه پذیرفته نخواهد شد. چرا که حق حبس، اختیار عدم تمکین را به زوجه می‌‌دهد و نمی‌‌توان برای ازدواج مجدد به آن استناد کرد.مشاوره حقوقی

در این پرونده زن با آگاهی از قوانین می‌تواند به حق حبس خود اشاره کرده و مانع از این شود که دادگاه تقاضای ازدواج مجدد زوج را بپذیرد. چرا که عدم تمکین وی پیش از رابطه زناشویی و دریافت مهریه بوده است و مشمول شرایط حق حبس است. یکی از شرایط ازدواج مجدد مرد متأهل طبق ماده 16قانون حمایت از خانواده عدم تمکین زن از شوهر است که گاه در دادگاه‌ها با این موارد مواجه می‌شویم که مرد عدم تمکین زن در مورد حق حبس را مستمسکی قرار می‌دهد برای ازدواج مجدد و با استناد به ماده فوق‌الذکر از دادگاه رسیدگی تقاضای صدور مجوز در این زمینه را دارند. اما حق حبس چیست؟
در دادگاه‌های خانواده شاهد بسیاری از زندگی‌هایی هستیم که بعد از عقد نکاح و قبل از شروع زندگی مشترک به پایان می‌رسند.در این موارد مهریه برحسب نزدیکی یا عدم نزدیکی به صورت کامل یا نصف تعلق می‌گیرد.
با نظر به ماده 1085قانون مدنی زن می‌تواند تا مهریه به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که نسبت به شوهر دارد امتناع کند؛این امکان امتناع از انجام تعهد تا ایفای تعهد طرف مقابل را حق حبس تعریف کرده‌اند.

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6516/15/413689/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر