پیشخوان
گذار به موج سوم جامعه‌شناسی
محمد توحید فام
انتشارات نگاه
«فردباوری» و «جامعه‌محوری» ذیل تعبیرهای متفاوت، از دیرباز مشغله ذهنی اندیشمندان و فیلسوفان اجتماعی بوده است و به منزله دو دیدگاه متمایز در هر دوره تاریخی طرفدارانی داشته‌اند؛ بویژه از سده نوزدهم به بعد، نظریه‌های اجتماعی گوناگونی حول این دو رویکرد شکل گرفته‌اند.
در کتاب «گذار به موج سوم جامعه‌شناسی» تحت عنوان «جامعه‌شناسی تعامل‌گرا» که در6 بخش و 19 فصل تنظیم شده است، اصول مشترک اندیشه‌های آنتونی گیدنز، پیر بوردیو و یورگن هابرماس در رهیافت کنش و ساختار بررسی شده است.
بنابراین به سه خصلت مقیدکنندگی ساختار، تأکید بر فرهنگ، ارتباطات و زبان و نیز وجود رابطه‌ای دیالکتیکی بین آنها، (که از مؤلفه‌های تفکر دو رویکرد یاد شده است) پرداخته شده است. دشواری آرای اندیشمندان موضوع مطالعه و نیز تازگی مباحث مربوط به موج جدید «تعامل‌گرایی» که پس از دو موج «کنش‌گرایی» و «ساختارگرایی» مطرح شده است، کاستی‌هایی را در کار اجتناب‌ناپذیر کرده است.
همچنین به غیر از این سه اندیشمند، افراد دیگری چون ریچارد رورتی، روی باسکار، برایان فی، باب جسوب و دیگران نیز در حلقه جریان تعامل‌‌گرایی قرار می‌گیرند، ولی به جهت پرهیز از طولانی‌شدن مباحث در این کتاب صرفاً به طرح اندیشه‌های گیدنز، بوردیو و هابرماس اختصاص یافته است.
گفتنی است چاپ نخست این کتاب با نام «فراسوی کنش و ساختار در آرای آنتونی گیدنز» سال 89 توسط انتشارات گام‌نو منتشر شده بود و چاپ دوم آن با عنوان «گذر به موج سوم جامعه‌شناسی» به همت انتشارات نگاه بتازگی وارد بازار نشر شده است.

ارزش‌های اجتماعی از منظر قرآن کریم
سیدحسین شرف‌الدین
انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
 ارزش‌ها، مهم‌ترین، کانونی‌ترین و زنده‌ترین بخش یک فرهنگ محسوب می‌شوند و از این‌رو، شناخت یک فرهنگ بدون شناخت نظام ارزشی و عناصر و اجزای آن، غیرممکن خواهد بود. بررسی اجمالی معارف اسلامی نیز نمایانگر جایگاه برتر و موقعیت محوری (ارزش‌ها) در فرهنگ دینی است.
در این راستا، کتاب «ارزش‌های اجتماعی از منظر قرآن کریم»، بخشی از یک تحقیق گسترده در حوزه اندیشه‌های اجتماعی در قرآن کریم است و در پنـج فصـل با عنوان‌های «ارزش‌هـای اجتمـاعی از دیـدگاه علوم اجتماعی»، «مواضـع کـلی قرآن کریـم در حوزه ارزش‌ها»، «مفاهیم عام ناظر به ارزش‌های اجتماعی»، «مفـاهیـم خـاص ناظـر بـه ارزش‌هـای اجتمـاعی» و «ارزش‌های اجتماعی ناظر به حـوزه‌هـای مختـلف رفتــاری» تدوین شده است.

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6483/15/421810/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر