تظاهرات مردم و خشم رسانه‌هادر صدمین روز دولت ترامپ

واشنگتن پست: طبق نظرسنجی‌ها، ترامپ نامحبوب‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ امریکاست

گروه جهان/   در ایالت پنسیلوانیا، فرسنگ‌ها دور از واشنگتن، خبرنگاران، نقدها، تظاهرات‌ها علیه سیاست‌های محیط زیستی‌اش و... در میان فریادهای پرشور هوادارانش، صد روز حضور در کاخ سفید را جشن گرفت تا بار دیگر به همه امریکایی‌ها و جهانیان ثابت کند که او دونالد ترامپ، رئیس جمهوری «نامتعارف» تاریخ امریکا است. رئیس جمهوری که برخلاف سنت دیرینه هم مسلکان سابق خود در مراسم شام خبرنگاران در کاخ سفید شرکت نمی‌کند و سخنرانی جشن صد روزگی‌اش را با شدیدترین حملات لفظی به رسانه‌های امریکا آغاز می‌کند. پیش از ترامپ، تنها رونالد ریگان، چهلمین رئیس جمهوری امریکا در مراسم شام خبرنگاران در کاخ سفید شرکت نکرده بود که البته دلیل خوبی برای این غیبت داشت، زیرا ترور شده بود.
ترامپ در سخنرانی عصر شنبه (به وقت امریکا) خود در جمع هوادارانش در پنسیلوانیا که بار دیگر خاطره فراخوان‌های انتخاباتی پرحرارت او را برای مردم امریکا زنده کرد، گفت: «مراسم شام امشب آنها [خبرنگاران] خیلی حوصله سر بر خواهد شد... من از اینکه فرسنگ‌ها از واشنگتن و منجلاب آن دورم بسیار خوشحالم...»
به گزارش نشریه هیل، وی با بیان این مطلب که رسانه‌ها در پوشش دادن اخبار 100 روز نخست ریاست جمهوری‌اش مستحق گرفتن یک «نمره مردودی خیلی بزرگ» هستند، گفت: قبل از اینکه درباره 100 روز نخست ریاست جمهوری من که بسیار هیجان‌انگیز و سازنده بوده است، صحبت کنیم، اجازه دهید عملکرد رسانه‌ها را ارزیابی کنیم. رئیس جمهوری امریکا از نظرسنجی‌هایی که احتمال پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات نوامبر 2016 حکایت داشتند نیز انتقاد کرد و گفت: اگر وظیفه رسانه‌ها صادق بودن و بیان حقایق است، من فکر می‌کنم که رسانه‌ها مستحق یک نمره مردودی بزرگ هستند.

برش

مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی برزمین مانده ترامپ

ممنوعیت سفر اتباع مسلمان به امریکا (هم نسخه اولیه و هم نسخه ثانویه این فرمان توسط دو قاضی دادگاه‌های فدرال به حالت تعلیق درآمد)
 ساخت دیوار مرزی (به دلیل تخصیص نیافتن بودجه فعلاً کنار گذاشته شده است)
 لغو و جایگزینی طرح درمانی اوباماکر (به دلیل نبود جایگزین مناسب برای آن اجرایی نشد)
 وعده خلاصی از شر وال استریت (هنوز محقق نشده است و به خاطر حضور برخی از اعضای مهم کابینه ترامپ در وال استریت پیش‌بینی می‌شود این وعده هرگز محقق نشود)
 خروج از پیمان تجاری حوزه اقیانوس آرام (کنگره هنوز تصویب نکرده است)


ترامپ معترضان را
«بازیگران هالیوود»  نامید
ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود به تظاهرات‌های روز شنبه در بسیاری از شهرهای امریکا از جمله واشنگتن علیه سیاست‌های محیط زیستی کاخ سفید اشاره کرد و گفت: «امروز در واشنگتن جمع بزرگی از «بازیگران هالیوودی» گردهم آمده‌ بودند اما من خوشحالم که اینجا و در میان آدم‌های بهتری هستم.»
در جمع معترضان به سیاست‌های زیست محیطی ترامپ چهره‌های شناخته شده‌ای نظیر «ال گور»، معاون سابق رئیس جمهوری و لئوناردو دی کاپریو، بازیگر سرشناس هالیوود نیز دیده می‌شدند. ترتیب‌دهندگان این تظاهرات‌ که در واشنگتن مقابل کاخ سفید برگزار شد و حدود 15 هزار نفر در آن شرکت داشتند، به عمد صدمین روز ریاست جمهوری ترامپ را انتخاب کرده بودند؛ زیرا ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی از این ۱۰۰ روز به‌عنوان دوره‌ای بسیار مهم یاد کرده‌ بود. ترامپ موضوع گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی را «ساختگی» می‌داند و وعده داده امریکا را از پیمان پاریس که در آن امریکا و چین پذیرفتند در کاهش گازهای گلخانه‌ای بکوشند، خارج کند.
ابراز خرسندی آقای رئیس جمهوری
از عملکرد صد روزه اش
با وجود این تظاهرات‌ها، ترامپ در پنسیلوانیا با ابراز خرسندی از عملکرد 100 روزه‌اش خطاب به هواداران خود گفت، در ۱۰۰ روز گذشته به تمامی وعده‌هایش وفادار مانده و دولت او «موفق‌ترین» بوده است اما نبردهای اصلی هنوز در راه است. او بار دیگر شعارهای انتخاباتی‌ خود را تکرار کرد و وعده داد، اشتغال ایجاد کند، مهاجران غیرقانونی را بیرون کند، از ورود اسلام‌گرایان افراطی جلوگیری کند و دیوار حائل میان کشورش و مکزیک بسازد (وعده‌ای که هفته پیش به طور موقت مجبور به عقب نشینی از آن شد.) به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مایک پنس، معاون ترامپ نیز در مراسم جشن 100 روزگی دولت در پنسیلوانیا، اقدامات ترامپ در سوریه و افغانستان را احیا‌کننده قدرت امریکا در جهان دانست. با وجود این، در اظهارات روز شنبه ترامپ نشانه‌هایی از چرخش و تعدیل در مواضع مشهود بود زیرا او که در رقابت‌های انتخاباتی مواضع تندی در قبال چین داشت، به کمک چین برای مهار کره‌ شمالی اشاره و از پکن به نیکی یاد کرد و همچنین به جای سخن گفتن از خروج کامل از پیمان تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا) گفت، با رهبران مکزیک و کانادا (با در نظر گرفتن منافع امریکا) بر سر اصلاح این پیمان مذاکره می‌کند. او همچنین خبر داده که از دوترته، رئیس‌جمهوری جنجالی فیلیپین دعوت کرده تا بزودی به امریکا سفر کند.
ابراز خرسندی آقای رئیس جمهوری و معاونش از عملکرد صد روزه دولت در حالی بود که بسیاری از ناظران بر عملکرد کاخ سفید با او هم عقیده نیستند و شکست ترامپ برای جایگزین کردن طرح بیمه همگانی باراک اوباما (اوباماکر)؛ متوقف کردن حکم حکومتی او (از سوی دادگاه فدرال) برای جلوگیری از ورود شهروندان چند کشور مسلمان؛ عقب نشینی و پس گرفتن بودجه درخواستی او برای ساخت دیوار مکزیک در کنگره، اخراج مایکل فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ در کمتر از یک ماه از آغاز به کار و توقف حکم تأدیبی او برای محدود کردن بودجه‌های فدرال شهرهایی که از فرمان مهاجرتی او سرباز زده‌اند را از موارد منفی عملکرد او در 100 روز برمی‌شمارند. ترامپ در 100 روز نخست ریاست جمهوری خود، مجموعه‌ای از فرمان‌های اجرایی را امضا کرده اما هیچ یک نتوانسته به یک لایحه قانونی منتهی شود.
ترامپ؛ نامحبوب‌ترین رئیس‌جمهوری   تاریخ امریکا
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره 100 روزگی دولت ترامپ نوشت: «نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ترامپ نامحبوب‌ترین رئیس جمهوری دوران معاصر امریکا در 100 روز نخست کاری‌ است، البته مردمی که به ترامپ رأی داده‌اند همچنان بر عقیده‌شان محکم و استوار ایستاده‌اند، اما تعداد این افراد از روزی که ترامپ مراسم تحلیف به جای آورد تا به امروز رو به فزونی نرفته است.»
«بلومبرگ» نیز تغییر مواضع ترامپ را دستمایه مقاله خود قرار داد و نوشت: آیا به یاد دارید برخی از  تعدیل نشدن مواضع ترامپ حرف می‌زدند؟ به نظر می‌رسد مواضع ترامپ در مورد ایران تعدیل شده است. رکس تیلرسون وزیر خارجه ترامپ، تعهد ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرد. امروز ما کیلومترها از لفاظی‌های تبلیغاتی ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی که از پاره کردن برجام و اینکه توافق هسته‌ای بدترین توافق تاریخ است فاصله گرفته‌ایم. روزنامه نیویورک تایمز نیز با انتخاب تیتر «ترامپ رئیس جمهوری را تغییر داد و رئیس جمهوری ترامپ را» به تعدیل مواضع انتخاباتی ترامپ در 100 روز نخست حضورش در کاخ سفید پرداخت.

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6483/20/422249/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر