وقتی مهران مدیری در برنامه خودش، خودش را تبلیغ می‌کند

<دورهمی> برای تمجید و مجیزگویی


نرگس عاشوری

آخرین برنامه «دورهمی» را جمعه شب سیزدهم مرداد پس از تماشای بازی استقلال تهران و استقلال خوزستان در یک میهمانی خانوادگی دیدم. اگر چه بعد از گذشت دو سال و نیم از پخش این برنامه تا به حال آن را به طور کامل ندیده‌ام، اما حضورم در یک میهمانی سبب شد تا پنجاهمین قسمت آن را به دقت تماشا کنم.
در خانه ما هم شبیه اغلب خانواده‌های ایرانی خیلی وقت است که تلویزیون رسانه کم مشتری‌تری شده است. روزهای پررونق گسترده‌ترین رسانه جمعی به ایام نوروز و روزهایی محدود می‌شود که عروسک‌های دوست داشتنی و مجری محبوب دوران کودکی‌مان از دیوار کم سلیقگی متولیان این رسانه گذر کرده‌اند و در قاب شیشه‌ای این جعبه‌ دیگر نه چندان جادویی جا گرفته‌اند. بی‌اطلاعی از برنامه‌های تلویزیونی برای اهالی رسانه شاید یک ضعف محسوب ‌شود تا پز روشنفکری، اما عاقلان دانند که این ضعف را می‌توان پای کسانی دیگر نوشت. به تبع دوری از برنامه‌های روتین تلویزیون، اطلاعی از کم و کیف این برنامه طنز ندارم اما نمودار کنار صفحه نمایش تلویزیون اگر درست باشد نشان می‌دهد که حدود یک سوم از برنامه پخش شده است و من از جایی به جمع تماشاگران این برنامه پیوسته‌ام که یکی از شرکت‌کنندگان حاضر در سالن روی سن مقابل مهران مدیری ایستاده است. بخش ابتدایی برنامه را از دست داده‌ام و از سؤال مطرح شده و مناسبت حضور این شرکت‌کننده اطلاعی ندارم اما تمام آنچه می‌بینم و می‌شنوم تعریف و تمجید بی‌وقفه این شرکت‌کننده از مهران مدیری و برنامه‌هایی است که تا به امروز ساخته و در نهایت، تأمل و گوش شنوای مجری برنامه که گوینده را سر ذوق می‌آورد.
این بخش ضبط شده از برنامه با تمام تمجیدهایش به‌طور کامل و بدون تقطیع روی آنتن می‌رود. پس از پخش یک آیتم نمایشی و شوخی‌های نسبتاً بامزه کاراکتر «قیمت» با مهران مدیری برای دعوت از آنجلینا جولی برای حضور در این برنامه، نوبت به حضور میهمان روی سن می‌رسد: «آن هم چه میهمانی، درجه یک، خوش آتیه و....» با این تعابیر مهران مدیری از نگین معتضدی می‌خواهد که روی سن حاضر شود؛ بازیگری که برای یکی از همراهان حاضر در میهمانی خانوادگی ما بواسطه حضور در مجموعه «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» شناخته شده است اما صحبت‌های نگین معتضدی که شروع می‌شود دلیل دعوت او به این «دورهمی» روشن‌تر می‌شود: همکاری با مهران مدیری در سریال شبکه نمایش خانگی «ویلای من».
این بازیگر جوان در آغاز از دیدار با مدیری به‌عنوان بهترین اتفاق زندگی‌اش یاد می‌کند و در ادامه از ذوق‌زدگی‌اش از دعوت به همکاری با مدیری و به تعبیر او «ابر مرد طنز ایران» در این مجموعه می‌گوید.
معتضدی می‌گوید که از دیدن مهران مدیری نزدیک بوده سکته کند، چرا که از سال‌ها قبل مدیری اسطوره او بوده است. صحبت‌ها حول محور تعریف و تمجید از مجری برنامه می‌گذرد و سکوت‌های مهران مدیری که تشویق حاضران را به نشانه تأیید در پی دارد. تنها یک سوم میانی برنامه را دیده‌ام و آنچه از دقایقی از این «دورهمی» در ذهنم به شکل پررنگ ثبت شده تعریف‌های گل‌درشت میهمان و شرکت‌کنندگان از مهران مدیری است. یکی از همراهانم در دورهمی خانوادگی می‌گوید مهران مدیری شخصیت‌های مجیزگوی «شب‌های برره» را بر اساس همین آدم‌های جامعه ساخته است. با بی‌حوصلگی از این حجم تعریف و تمجید، نخستین تجربه تماشای برنامه تلویزیونی «دورهمی» برای من هم ناتمام، تمام می‌شود و حاصل آن یک سؤال با پاسخی روشن و آشکار است؛ اینکه چطور آنتن تلویزیون فرصتی برای «دورهمی» دوستان این کارگردان و تعریف و تمجید از او می‌شود و رابطه احتمالی پخش این برنامه در آمار مخاطبان اکران همزمان نخستین تجربه بلند سینمایی او؟
مهران مدیری شخصیت محبوبی است و سنجش و راستی‌آزمایی میزان این محبوبیت همانقدر بی‌نسبت با محور این یادداشت است که با رسالت این برنامه؛ اما از هوش بالای مدیری و احترامش به خاطره جمعی توقع می‌رود او که در محبوب‌ترین سریال تلویزیونی‌اش با زبانی طنز به تقبیح مجیزگویی در جامعه پرداخته اجازه ندهد که برنامه‌‌اش به مدح‌گویی برای او تبدیل شود. بخصوص در روزهای اخیر که دعوت دو شب پیش او از امیر جعفری که در «ساعت ۵ عصر» حضور دارد شائبه‌های ملک شخصی بودن آنتن تلویزیون برای مهران مدیری را مطرح کرده است.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6561/22/422684/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر