گفت‌و‌گوی «ایران» با محمد رضا براری، وزنه بردار طلایی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا

به فراتر از آسیا می‌اندیشم


محمد محمدی سدهی


پیام رئیس‌جمهوری برای قهرمانی وزنه‌برداران


حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان دیروز با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر  قهرمانی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در رقابت‌های قهرمانی آسیا که به میزبانی ترکمنستان برگزار شد را تبریک گفت. در پیام منتشر شده از سوی رئیس‌جمهوری آمده است : «درخشش و قهرمانی پهلوانان وزنه‌برداری کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا، بر ملت ایران، ملی‌پوشان، افتخارآفرینان و مربیان تیم مبارک باد.»


مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا عصر شنبه در عشق آباد ترکمنستان به پایان رسید و تیم ملی وزنه‌برداری ایران موفق شد پس از 5 سال بر بام آسیا بایستد. ملی پوشان ایران توانستند با 5 مدال طلا، 3 نقره و 3 برنز و کسب 562 امتیاز عنوان قهرمانی آسیا را به دست آورند. بدون شک محمدرضا براری وزنه‌بردار دسته 105 کیلوگرم ایران نقش عمده‌ای در قهرمانی تیم ملی ایران داشت. وزنه‌برداری که با کسب سه مدال طلای یکضرب، دو ضرب و مجموع در این وزن مقتدرانه بر سکوی قهرمانی ایستاد.
محمدرضا براری در خصوص مسابقات قهرمانی آسیا به خبرنگار «ایران» می‌گوید: «سطح این دوره از مسابقات نسبت به دوره گذشته بالاتر بود، رقبای المپیکی من از کره، قزاقستان و ازبکستان در این مسابقات حضور داشتند اما خوشبختانه من توانستم در این مسابقات عملکرد بهتری نسبت به رقبا داشته باشم و روی سکوی قهرمانی قرار بگیرم.»
وزنه‌بردار دسته 105 کیلوگرم ایران ادامه می‌دهد: «در حرکت یک ضرب وزنه‌های اول و دوم را دست کم گرفتم و نتوانستم وزنه‌های 175 و 176 کیلو را بالای سر ببرم اما اطمینان داشتم که می‌توانم در حرکت سوم وزنه 177 کیلوگرم را بالای سر ببرم. مربیان به من اطمینان داشتند که می‌توانم این وزنه را مهار کنم و خوشبختانه این گونه هم شد. اگر وزنه‌های اول و دوم را دست کم نمی‌گرفتم می‌توانستم رکورد بزنم.»
او در مورد حرکت دو ضرب می‌افزاید: «در حرکت دو ضرب وزنه 220 کیلوگرم برای حریف کره‌ای وزنه سنگینی بود اما با این وجود او این وزنه سنگین را بالای سر برد و در حرکت دو ضرب رقیب اصلی من به حساب می‌آمد. علیرغم این توانستم با مهار وزنه 221 کیلوگرم او را جا بگذارم و به مدال طلای دو ضرب و مجموع برسم.»
براری در مورد این موضوع که 3 طلای او نقش بسیار زیادی در قهرمانی تیم ملی داشت، بیان می‌کند: «حقیقتاً تمام بچه‌ها زحمت کشیدند و همه تلاش کردند، همه بچه‌ها در این قهرمانی شریک هستند اما قبول دارم که با کسب 3 مدال طلا و بالا بردن امتیاز تیمی بار قهرمانی را یک تنه به دوش کشیدم.» وزنه‌بردار دسته 105 کیلوگرم می‌گوید: «هدف اصلی من درخشش در مسابقات جهانی است که 7 ماه دیگر در امریکا برگزار می‌شود. هدفم این است که رکوردم را ارتقا دهم و برای رسیدن به این مهم زمان خوبی در اختیار دارم. خوشبختانه رو به پیشرفت هستم و تمام فکرم این است که وقفه‌ای در قهرمانی هایم پیش نیاید و همین مسیر را ادامه دهم. می‌خواهم فراتر از آسیا باشم و به مدال طلای جهان دست یابم.»
او در مورد شرایط تیم ملی بیان می‌کند: «متأسفانه اردوهای ما پیش از برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا برگزار نشد و در مسیر قهرمانی کمبودهایی داشتیم و با وجود این کمبودها و شرایط سخت تلاش کردیم و به این مهم دست یافتیم. تیم ملی وزنه‌برداری 5 سال از سکوی قهرمانی در آسیا دور ماند که این دوری به دلیل کمبود امکانات بود اما امسال این محدودیت‌ها مانع از قهرمانی‌مان نشد.»
براری در مورد پتانسیل بالای وزنه‌برداری ایران در وزن‌های بالا می‌افزاید: «این موضوع ریشه ژنتیکی دارد. ما ایرانی‌ها قد بلند هستیم و این موضوع موجب می‌شود تا در وزن‌های بالا عملکرد مناسبی داشته باشیم. سایر کشورهای آسیایی در این وزن‌ها چنین خصوصیاتی ندارند و اکثراً قد کوتاه هستند و این موضوع موجب می‌شود تا نتوانند در وزن‌های بالا موفق باشند.»
وزنه‌بردار دسته 105 کیلوگرم در خصوص پیام تبریک رئیس جمهوری و وزیر ورزش در خصوص قهرمانی تیم ملی می‌گوید: «این مسائل موجب دلگرمی ما ورزشکاران می‌شود. هر چند ورزش‌هایی همچون وزنه‌برداری نیاز به حمایت‌های بیشتری دارند. امیدوارم که حمایت‌ها از تیم ملی بیشتر شود و ما بتوانیم در مسابقات جهانی نیز روی سکو قرار بگیریم.»


یادداشت
وزنه‌برداری ما نشان داد پتانسیل بالایی دارد

بهمن  زارع
سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری

اکثر کشورهای صاحبنام همیشه سال پس از المپیک دست به جوانگرایی می‌زنند و در این فرصت چهار ساله به استعدادهایشان فرصت می‌دهند تا برای المپیک بعدی آماده و تیم قدرتمندی بسازند. تیم ملی ما هم مستثنی از این قضیه نبود و کادر فنی تیم ملی نیز در مسابقات قهرمانی آسیا در ترکمنستان از نفراتی استفاده کرد که برای نخستین بار چنین مسابقاتی را تجربه می‌کردند. الحق نفرات جدید تیم ملی ایران نیز محک خوبی خوردند و با قهرمانی در این مسابقات نشان دادند که وزنه‌برداری ما پتانسیل بالایی دارد. کادر فنی نیز داشته‌های خود را ارزیابی کرد و حالا می‌دانند که روی چه کسانی سرمایه گذاری کنند. ایوب موسوی و صالح چراغی خیلی باانگیزه و درخشان ظاهر شدند. در 105 کیلوگرم نیز محمدرضا براری با تجربه، درخشان‌ترین وزنه‌بردار ما بود و به حق خودش رسید. درایت کادر فنی برای حضور و تمرین کردن بچه‌های جوان در کنار باتجربه‌ها خیلی می‌تواند به تیم ملی ما کمک و برای جوانان ایجاد انگیزه کند. البته در چند وقت اخیر حاشیه‌های زیادی اطراف تیم ملی بود که کادر فنی بخوبی این تیم را جمع و جور کرد و حاصل تلاش‌ها را نیز با قهرمانی گرفت. مشخص است که کادر فنی اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی را ترسیم کرده است. تیم ملی وزنه‌برداری ما پتانسیل بالایی دارد و مطمئناً هدف اصلی کادر فنی مسابقات جهانی امریکا است و با اضافه شدن عنوان‌دارهای کشورمان مانند کیانوش رستمی و سهراب مرادی و با رفع آسیب دیدگی بهداد سلیمی و یک برنامه‌ریزی دقیق، این فرصت وجود دارد که تیم قدرتمندی را روانه مسابقات جهانی کنیم. امیدوارم مسئولان نیز از حمایت کادر فنی جوان تیم ملی غافل نشوند تا برنامه‌ریزی آنها اثربخش باشد. در این میان بازگشت سعید علی حسینی هم می‌تواند امیدبخش باشد تا پس از چند سال دوباره شاهد دو وزنه‌بردار قدرتمند در سنگین وزن باشیم. با اراده‌ای که از سعید می‌بینم، می‌توان پی برد که می‌خواهد به حق خودش در این ورزش برسد. با نگاه کردن به اسامی که پیش روی ماست ان‌شاءالله تیم قدرتمندی راهی مسابقات جهانی خواهد شد.

 

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6483/23/422792/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر