جبهه جدید انتخاباتی به میدان آمد

ورود «اصولگرایان معتدل» به عرصه انتخابات با پرچم حمایت از روحانی

علی رضایی


دیروز، اصولگرایانی که میان ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف، دودل بودند با ظهور جبهه‌ای جدید در این اردوگاه غافلگیر شدند.  جبهه اصولگرایان اعتدالی که پیش از این بهروز نعمتی در گفت و گو با  ایران خبر تشکیل آن را داده بود.  بدنه جبهه جدید محل تأمل بسیار است؛ چه بخش اصلی این گروه نزدیکان فکری و سیاسی علی لاریجانی رئیس اصولگرای مجلس دهم هستند.
بهروز نعمتی، دبیرکل جبهه اصولگرایان میانه‌رو، یکی از کسانی است که در جریان انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی، از فهرست ائتلاف «امید» وارد پارلمان شد. همان ائتلافی که در انتخابات اخیر مجلس، اصلاح‌طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان میانه‌رو حامی دولت را همپیمان کرد تا به پارلمان‌نشینی 12 ساله اصولگرایان خاتمه دهد. کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و دیگر راه یافته به پارلمان از فهرست «امید» هم در جرگه جبهه جدید برای پیروزی حسن روحانی تلاش می‌کند. چهره‌هایی که به دلیل قرابت با علی لاریجانی، سایه او  را بر سر جبهه جدید پررنگ‌تر می‌کند. سایه‌ای که نشان می‌دهد ائتلاف نانوشته میان اصلاح‌طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان میانه‌رو که نطفه‌اش در خرداد سال 92 بسته شد، حالا قوام یافته و سه ضلعی اصلاح‌طلبان، میانه‌روها و اصولگرایان اعتدالی  را در حمایت حسن روحانی تشکیل داده است.
نخست اینکه اصولگرایان اعم از ائتلافی و غیر ائتلافی دو هفته مانده به انتخابات، تشکیلات متمرکزی بر سر حمایت از گزینه واحد ندارند. تمام تلاش‌های چند ساله و چندماهه اصولگرایان منتقد و مخالف دولت که مصمم به تغییر رئیس جمهوری هستند، تاکنون به حضور سه نامزد در صحنه انتخابات منجر شده است که علی‌الظاهر تمایلی به کنار کشیدن به نفع همدیگر ندارند. «جبهه مردمی نیروهای انقلاب» موسوم به «جمنا» که ساز و کار طویلی برای رسیدن به نامزد نهایی تدارک دیده بود نیز فعلاً میان قالیباف و رئیسی مردد ایستاده و منتظر است ببیند تا کدام نامزد، توان رأی‌آوری بالاتری خواهد داشت. رویه‌ای که نشان می‌دهد این تشکل اصلاً به توان «رأی‌سازی» خود امیدوار نیست و قافیه را به خود قالیباف و رئیسی واگذار کرده و منتظر است بعد از اتمام فرصت تبلیغاتی، نامزدی که نگاه‌ها و آرای کمتری به خود معطوف کرده است را راضی کند به نفع دیگری انصراف بدهد.
در چنین شرایطی جبهه جدید میان اصولگرایان، حتماً شرایط را برای ائتلاف اصولگرایان دشوار خواهد کرد؛ چرا که اولاً تکلیف این گروه مشخص است و می‌داند نامزد تحت‌الحمایه‌اش کیست؛ دوم اینکه اصولگرایان پرشماری هستند که می‌خواهند ضمن حفظ هویت سیاسی خود، گزینه‌ای فراتر از رئیسی و قالیباف را انتخاب کنند و دست آخر اینکه جبهه جدید اصولگرایان، از حمایت اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان نیز برخوردار خواهد بود.
اصولگرایان ائتلافی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و انتخابات مجلس سال 94، میدان و نتیجه را به این ائتلاف سه گانه واگذار کرده‌اند و هنوز نتیجه 30 به هیچ در تهران، از خاطر آنها نرفته است. بخصوص که حالا چهره های نزدیک به علی لاریجانی در رأس این تشکل قرار دارند. نکته قابل تأمل اینجاست که به اعتقاد ناظران، حمایت اصولگرایان اعتدالی به رهبری رئیس مجلس از روحانی، بیش از آن که «سیاسی» باشد، «ملی» است. رئیس مجلس که هیچ گاه همسویی با دولت حسن روحانی را کتمان نکرده است، شیوه او در کشورداری را می‌پسندد و بر همین اساس در روزهای گذشته نسبت به تبعات شعارهای ناپخته و فاقد کارشناسی نامزدهای اصولگرا، هشدار داده است.
گام سوم اصلاح طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان میانه‌رو، فارغ از نتیجه‌ای که در انتخابات پیش رو به دست خواهد آورد، پررنگ‌تر کردن خطوط جدید آرایش سیاسی است؛ خطوطی که سعی دارد به جای اصلاح‌طلبی و اصولگرایی، مرز میان اعتدال و تندروی را پررنگ‌تر کند.

نیم نگاه
نعمتی دبیر جبهه اصولگرایان معتدل در گفت‌وگو با «ایران»:
هدف ما تداوم مدیریت عقلانی است

انگیزه تشکیل این ستاد چه بود؟
طیف گسترده‌ای از اصولگرایان هستند که در «جمنا» حضور ندارند، اما این طیف از مدعیان اصلی و افراد باسابقه و ریشه‌دار جریان اصولگرا هستند. در این دوره از انتخابات این دوستان تصمیم گرفتند ستادی با عنوان «اصولگرایان معتدل» و با هدف حمایت از آقای دکتر روحانی ایجاد کنند که این ستاد از امروز (یکشنبه) به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد. در روزهای آینده نیز احکام دوستان استانی ستاد ما صادر خواهد شد و این ستاد به صورت گسترده کار خود را در سراسر کشور آغاز خواهد کرد.
بازتاب اعلام تشکیل این ستاد در میان جریان‌های سیاسی چه بود؟
واقعیت این است که طیف گسترده‌ای از اصلاح‌طلبان، چهره‌های مستقل و اصولگرایان حامی آقای روحانی هستند. این ستاد نیز در کنار ستادهای دیگر آقای روحانی وظیفه خود را انجام می‌دهد. مراجعاتی که به ما شده، نشان دهنده استقبال گرمی است که از این ستاد شده است. از این رو فکر می‌کنم تشکیل این ستاد کار بسیار بزرگی است و موفقیت آقای روحانی را به دنبال خواهد داشت. هرچند طیف‌هایی با سلایق مختلف از روحانی حمایت می‌کنند، اما این حمایت‌ها در کنار یکدیگر هستند و نافی هم نیستند.
به نظر شما، چه اقدامات یا سیاست‌های روحانی بود که سبب شد اصولگرایان معتدل به چنین تصمیمی برسند؟
من در مجلس نهم حضور داشتم. می‌توانم قضاوت کنم که رویکرد روحانی برای اداره کشور، عاقلانه، همراه با تدبیر و پرهیز از تندروی بوده است. این سیاست‌ها توانست مشکلات کشور را ترمیم کند، مشکلاتی چون مسأله هسته‌ای که با نتیجه برد- برد به پایان رسید. در زمینه ترمیم زیرساخت‌های کشور اقدامات خوبی صورت گرفته و ما شاهد بازگشت فرآیندها به روال سالم خود هستیم. مجموعه این اقدامات ما را به این نتیجه رساند که ما همچنان نیازمند اداره کشور به صورت عاقلانه و توأم با تدبیر هستیم، زیرا دیدیم که تندروی و تصمیمات ناگهانی کشور را با چه مشکلاتی روبه‌رو کرد. کسانی که دیروز فریادهای ما را تاب نمی‌آوردند، امروز در حال اعلام انزجار از سیاست‌های گذشته هستند. در هر صورت، هدف ما تداوم مدیریت کشور با عقلانیت و تثبیت بازگشت کشور به ریل تدبیر و مشورت است.
با چهره‌های ارشد اصولگرایی هم رایزنی کرده‌اید و آنان در این ستاد حضور دارند؟
طیف گسترده‌ای از عقلا و چهره‌های ارشد اصولگرایی در این ستاد هستند. در صورت نیاز، آنان به صورت رسمی حمایت خود را از آقای روحانی اعلام خواهند کرد. اکنون می‌توانم بگویم که بسیاری از بزرگان اصولگرایی که مخالف تندروی هستند، در این ستاد حضور دارند.
حضور آنان فکری است یا اجرایی؟
نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بزرگان حضور اجرایی داشته باشند. اما قطعاً کمک فکری و معنوی دارند و ما از این کمک‌ها بهره‌مند می‌شویم.

 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6483/3/423192/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر