دیگه چه خبر


تحلیل رویترز از نزدیکی اروپا به ایران
خبرگزاری رویترز گزارش داد اتحادیه اروپا که نگران لحن تند «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا علیه ایران است، تلاش می‌‌کند تا برای نشان دادن تعهد خود به توافق هسته‌ای به ایران نزدیک شود و به وعده‌‌های اقتصادی خود در آستانه انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران در تاریخ 19 مه (29 اردیبهشت ماه) عمل کند. به گزارش جماران به نقل از رویترز«میگل آریاس کانیته» کمیسیونر تغییرات آب و هوایی و انرژی اتحادیه اروپا در رأس هیأتی متشکل از بیش از 50 شرکت اروپایی در یک اجلاس اقتصادی در تهران شرکت کرده است. این اقدام در تلاش برای همکاری تجاری جدید با ایران 16 ماه پس از محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو بسیاری از تحریم‌های این کشور صورت می‌گیرد. از میان شش کشوری که توافق هسته‌ای با ایران را مهندسی کرده‌اند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از سایر کشورها از منافع اقتصادی پسابرجام که آن را «پیروزی دیپلماسی اروپایی» می‌بینند، سود می‌برند. برخی از شرکت‌های غربی - شرکت‌های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس و شرکت‌های خودروسازی پژوسیتروئن و رنو - به ایران بازگشته‌اند اما بسیاری دیگر از ترس محدودیت‌های امریکا و تندروی‌های ترامپ در قبال ایران، دست نگه داشته‌اند. به نوشته رویترز، سرعت و میزان سرمایه گذاری‌های غرب در ایران به موضوعی برای به چالش کشیدن رئیس دولت از سوی رقبای وی در آستانه انتخابات تبدیل شده است.ترامپ: توافق هسته‌ای به نفع امریکا نیست
رئیس‌جمهوری امریکا بار دیگر با انتقاد از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت که پایبندی به این توافق به نفع امریکا نیست. به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، دونالد ترامپ روز شنبه همزمان با یکصدمین روز آغاز دوره ریاست جمهوری‌اش در پنسیلوانیا در بخشی از سخنرانی خود به توافق‌های حاصل شده در دوران ریاست جمهوری پیشین امریکا از جمله توافق آب و هوایی پاریس، توافق مشارکت اقیانوس آرام و برنامه جامع اقدام مشترک اشاره کرد و گفت: «ما هر توافقی را که از منافع کشورمان محافظت نکند، متوقف خواهیم کرد. پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران به نفع امریکا نیست.»
 شناسایی برخی عوامل حادثه تروریستی «میرجاوه»
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طبق اطلاع ما برخی از عوامل حادثه تروریستی میرجاوه شناسایی شده که اکنون در خاک پاکستان هستند. طبق گفته وزارت خارجه قرار است پاکستان همکاری لازم را برای دستگیری این تروریست‌ها انجام دهد.ابوالفضل حسن بیگی در گفت‌و‌گو با ایسنا با بیان اینکه تعداد تروریست‌ها زیاد است و هویت آنها شناسایی شده است، گفت: قطعاً با همکاری دولت پاکستان و تلاش بیشتر وزارت خارجه این تروریست‌ها دستگیر خواهند شد. وی افزود: طبق برنامه‌ریزی قبلی قرار بود هیأت پارلمانی از پاکستان برای بازدید از چابهار و بررسی حادثه تروریستی میرجاوه یکشنبه به ایران بیایند که این هیأت دلیل حضور نداشتن‌شان را شرایط پیش آمده عنوان کرد و طبیعتاً این جلسه به زمان دیگری موکول می‌شود.چهارشنبه هفته گذشته در درگیری اشرار مسلح با مرزبانان نیروی انتظامی در میرجاوه دو مرزبان و هفت سرباز شهید و دو نفر مجروح و یک نفر مفقود شدند.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6483/3/423210/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر