وزیر راه و شهرسازی پیامدهای «مسکن مهر» را تشریح کرد

پیدا و پنهان افزایش 500 درصدی بهای مسکن
گروه اقتصادی/ وزیر راه و شهرسازی معتقد است آمار جمعیتی کشور از سال 90 تا 95 برای سیاستگذاری‌های جدید در بخش مسکن بسیار اهمیت دارد. این آمار نشان می‌دهد چرا باید در سیاستگذاری‌ها  تجدید نظر کنیم چون دیگر سیاست‌های دهه 60 و 70 یعنی ساختن خانه در حجم انبوه برای بخش مسکن پاسخگو نیست و حتی اگر چنین خانه‌هایی ساخته شود متقاضی برای آن وجود ندارد.
هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن روز گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد. عباس آخوندی مهمترین برنامه در حوزه مسکن را در سال‌های آینده تغییر سیاست‌ها در این بخش نام برد و گفت، کاهش جمعیت و مهاجرت مهمترین محور در تصمیم‌گیری‌های جدید بخش ساخت و ساز است. آخوندی براساس آمار مرکز آمار می‌گوید رشد جمعیت کلانشهرها کاهشی است به‌طوری که جمعیت‌پذیری تهران در حال حاضر 10 و نیم میلیون نفر است اما 8.7 میلیون نفر جمعیت دارد این موضوع از آن جهت مهم است که ببینیم می‌توانیم سیاست‌های گذشته را ادامه دهیم یا به دلیل تحولات ساختاری ادامه سیاست‌های گذشته امکان پذیر نیست؟
به گفته آخوندی، بر اساس آمار جمعیتی سال 90 تا 95 جابه‌جایی و تحول جمعیتی در ایران مراحل نهایی خود را طی می‌کند و جمعیت تهران در این 5 سال 400 هزار نفر بیشتر شده در حالی که در سال‌های قبل در مناطقی از تهران حتی رشد جمعیت 11 درصدی را داشتیم اما این به آن معنی نیست که تقاضای مسکن به صفر رسیده است بلکه تولید انبوه مسکن که زمانی برای خودش بازار داشت غیرممکن است اکنون بازار داشته باشد.
آخوندی تأکید کرد که ذهنیت سیاست‌های دهه 60 و 70 باید تغییر کند و به اجماع ملی برای تصمیم‌گیری‌ها بر پایه کاهش رشد جمعیت برسیم تا بتوانیم برنامه‌ای دقیق که جهت زندگی مردم را به سمت رفاه بیشتر تغییر دهد  پیاده کنیم.
بیشترین شهر فروشی از سال 84 تا 92
آخوندی با اشاره به صدور 880 هزار پروانه از سال 84 تا 92 در کشور گفت: بیشترین ساخت و ساز و شهرفروشی در این سال‌ها اتفاق افتاد ولی این ساخت‌ و سازها  به جای اینکه موجب کاهش قیمت مسکن شود 500 درصد قیمت مسکن را افزایش داد و در واقع با اینکه بزرگترین مداخله دولتی در این سال‌ها در مسکن رخ داد اما به جای آسایش موجب رنج مردم شد.
وزیر راه و شهرسازی موضوع مهم بخش مسکن را در سال‌های آتی مسأله کیفیت نام برد. به گفته آخوندی در حال حاضر مسأله کیفیت سکونت و زندگی و اختلاف طبقاتی در پایین شهر و بالای شهر وجود دارد و قیمت در بالای شهر و پایین شهر 5 برابر تفاوت دارد. به عنوان مثال وقتی گفته می‌شود در منطقه یک تهران 35 هزار واحد مسکونی نوساز آماده عرضه بدون مشتری وجود دارد، مفهوم آن از جهت اقتصادی و شهرسازی چیست؟ همه این اتفاقات نشان می‌دهد در ساخت و ساز نباید به بی‌راهه برویم وقتی اعلام می‌شود که در تهران 500 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد، مفهوم آن این است که به دلیل نداشتن یک تصویر درست این واحدهای مسکونی شکل گرفته است. بر اساس آماری که آخوندی ارائه کرد از سال 84 تا 92 که اوج ساخت و ساز را داشتیم و باید قیمت مسکن به پایین‌ترین حد خود می‌رسید، قیمت زمین 8.6 برابر یعنی 760درصد رشد داشته است، اما در دوره 92 تا 95 رشد قیمت زمین تنها 0.2 درصد بود. قیمت مسکن در شهر تهران از سال 84 تا 92 شش برابر شد یعنی 500 درصد رشد پیدا کرد، این در حالی است که قیمت مسکن از سال 92 تا 95، 1.1 برابر یعنی   10 درصد رشد پیدا کرده است. مگر نه اینکه مسکن مهر می‌خواهد مردم را کمک و خانه‌دار کند؟ اما نتیجه این مداخله، رشد 760 درصدی قیمت زمین و 500 درصدی قیمت مسکن خواهد بود، آیا این کمک به مردم است. در حالی که دولت یازدهم توانست جلوی سوداگری و بورس بازی در مسکن را بگیرد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر 74 درصد جمعیت شهری و 26 درصد جمعیت روستایی است. پیام‌های آن این است که امکان مدیریت شهری از طریق صدور پروانه ساختمانی وجود ندارد، پس ما باید در تمام سیاست‌های خود بازنگری کنیم، چون قابل ادامه دادن نیست.
اگر می‌خواهیم مسکن احداث کنیم باید ساخت و‌سازی صورت گیرد که جایگزین مسکن بد شود تا فاصله فقیر و غنی و شمال شهر و جنوب شهر کاهش یابد، پس مهم این است که سیاست بعدی که طراحی می‌شود چگونه باشد. مطرح کردن بازآفرینی شهری در این راستاست که فردی که در وضعیت بد زندگی می‌کند بتواند تا حدودی به وضعیت
بهتری برسد.
اختصاص زمین‌های وزارت راه
 به مسکن اجتماعی
وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به مقدمات اجرای مسکن اجتماعی گفت: زمین‌های وزارت راه برای این طرح اختصاص می‌یابد، هدف ما در مسکن اجتماعی ایجاد صف جدید و اقدامی که در مسکن مهر انجام شد، نیست.سازمان ملی زمین و مسکن را موظف کردیم تا اراضی لازم برای اجرای این طرح در مناطقی که وزارت راه و شهرسازی دارای زمین است معرفی و تأمین کند.
آخوندی ادامه داد: از سوی دیگر این وظیفه را در اختیار بنیاد مسکن گذاشتیم تا امور مربوط به اجرای طرح و هماهنگی لازم با کمیته امداد امام خمینی، سازمان تأمین اجتماعی و سایر مؤسسات مربوطه را انجام دهد.نکته‌ای که در بحث سیاست مسکن اجتماعی برای ما مهم بود آن است که در اجرای این طرح صف جدیدی از متقاضیان ایجاد نکنیم، بلکه با کمک به بنیاد مسکن، کمیته امداد و سازمان تأمین اجتماعی شرایطی را ایجاد کنیم تا افراد تحت پوشش آنها سرپناهی برای خود ایجاد کنند.
کاهش سود وام مسکن هنوز تصویب نشده است
حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در حاشیه هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن  اظهار کرد: موضوع افزایش توان خرید متقاضیان مسکن سیاست اصلی وزارتخانه است که یکی از اقدامات در این خصوص کاهش نرخ سود و افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن خواهد بود. پیشنهادهایی هم در این خصوص ارائه کرده‌ایم اما هنوز به تصویب شورای پول و اعتبار نرسیده است.


 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6615/1/441982/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر