وزیر نفت خبر داد

آماده سازی بسته 5 میلیارد دلاری برای افزایش تولید نفت


گروه اقتصادی/ وزارت نفت در جدیدترین اقدام خود برای نگهداشت و افزایش تولید از میدان‌های در حال تولید در حال آماده کردن یک بسته 5میلیارد دلاری است که ظاهراً این بسته به قراردادهای کوچک‌تر و با حجم 300میلیون دلار تقسیم می‌شود.
وزیر نفت روز گذشته در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو با اشاره به این موضوع گفت: این بسته برای نگهداشت و افزایش تولید از میدان‌های در حال تولید ظرف ۲ سال طراحی می‌شود. بخش مهمی از این کار مربوط به ترمیم چاه‌ها و بخشی دیگر حفر چاه‌های جدید و رفع تنگناها در بخش رو سطحی و بهره‌برداری است که مربوط به میدان‌های متعددی در مناطق نفتخیز جنوب‌، مناطق مرکزی و فلات قاره است.
بیژن زنگنه به طراحی این بسته در قالب قراردادهای جدید نفتی اشاره کرد و گفت: پیشرفت مذاکرات برای توسعه میدان‌های نفتی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی خوب و قابل قبول است. او ادامه داد: احتمال می‌رود این بسته از ابتدای سال ۹۷ عملیاتی شود.
وزیر نفت در خصوص اولویت توسعه صنعت نفت اذعان کرد: توسعه میدان‌های مشترک از جمله میدان‌های غرب کارون و افزایش بازیافت نفت از میدان‌های در حال بهره‌برداری اولویت توسعه‌ای صنعت است. سیاست دولت و وزارت نفت این است که تکلیف همه میدان‌های مشترک ظرف چهار سال آینده روشن شود و پیمانکار برای توسعه آن تعیین کند که حرکت بزرگی است.
به گفته زنگنه قراردادهای توسعه میدان‌های مشترک، با شرکت‌های معتبر خارجی که به‌طور حتم همکار داخلی دارند، امضا می‌شود.
امضای قرارداد اف ال ان جی در آینده نزدیک
جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل(NoFlaring)، یکی از ضرورت‌های این روزهای صنعت نفت است. زنگنه با علم به این موضوع می‌گوید: ظرف چهار سال آینده باید مسأله جلوگیری از سوختن گازهای مشعل را عملیاتی کنیم که ان‌شاءالله در اواخر این دولت موفق شویم گازهای همراه در حال سوختن قابل ذکری نداشته باشیم.
به گفته این عضو کابینه دوازدهم، طرح‌های متعددی در این زمینه همانند ان جی ال ۳۱۰۰، ان جی ال ۳۲۰۰، ان جی ال خارک، بیدبلند ۲ در دست اجراست که به اعتقادش کافی نیست و باید به روش‌های موفق از سوزندان گازهای همراه نفت جلوگیری شود.
وزیر نفت در ادامه این بحث به موضوع گازرسانی پرداخت. او می‌گوید «گازرسانی به روستاها با قوت ادامه می‌یابد و اجرای طرح‌های ال ان جی جزو اولویت‌های صنعت نفت است. ساماندهی پروژه ایران ال ان جی نیز یکی از برنامه‌های این دولت است.»
به گفته زنگنه قیمت گاز برای واحدهای کوچک ال ان جی تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن تجدید نظر شده است و احتمالاً این موضوع سبب ایجاد انگیزه می‌شود.
او از امضای نخستین قرارداد اف ال ان جی در آینده نزدیک نیز خبر داد و گفت: ظرفیت این اف ال ان جی حدود ۵۰۰ هزار تن در سال است که ما گاز آن را تأمین می‌کنیم.
ضرورت توجه به بخش پایین دستی پتروشیمی
زنگنه در این همایش بار دیگر بر ضرورت توجه به بخش پایین دستی پتروشیمی تأکید کرد و گفت: در بخش پتروشیمی افزون بر کارهایی که باید در بخش پایه این صنعت انجام شود، باید بخش میان دستی و پایین دستی مورد توجه جدی قرار گیرد. امیدوارم با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت بتوانیم این صنایع را فعال کنیم. به گفته او  قرار است امسال یک میلیون تن تأمین خوراک صنایع پایین دستی افزایش یابد.
 مسئولیتی در باشگاه نفت ندارم
چندی پیش زنگنه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرده بود که «می‌توانیم در افکار با هم مخالف باشیم، اشکالی ندارد اما با هم دشمن نباشیم زیرا ما در یک کشور هستیم و با یک هدف کار می‌کنیم و دشمنی معنا ندارد.»
او با تأکید مجدد بر این موضوع یادآور شد: برای اینکه هیچ شبهه‌ای نباشد، اعلام می‌کنم من هیچ مسئولیتی در باشگاه نفت و نیرو ندارم و تنها عضو آن هستم اما از این فکر نه تنها در باشگاه نفت و نیرو بلکه در هر بخش دیگری از کشور حمایت می‌کنم.
امکان دستیابی به تولید ۶ میلیون بشکه‌ای نفت در برنامه هفتم
صنایع نفت و گاز ایران یکی از سودآورترین صنایع نفت و گاز جهان است و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این موضوع در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو اظهار کرد: سرمایه‌گذاری ارزی در این حوزه منافع قابل توجهی به‌دنبال خواهد داشت.
«کاردر» قیمت تمام شده تولید نفت در ایران را همچنان مطلوب خواند و افزود: معادل ارزی نرخ تمام شده تولید، ایران را جزو کشورهایی قرار داده که با کمترین قیمت تولید می‎کنند و از آنجا که مدل اقتصادی شرکت‎های بین‎المللی را به طور مستمر پایش می‏‎کنیم، ایران از حیث سودآوری در این زمینه، جزو بهترین کشورهای دنیاست.
به گفته کاردر پایش دوره‌ای مدل‌های سودآوری شرکت‌های مطرح در صنایع نفت و گاز جهان در حال انجام است و وضعیت سودآوری پروژه‌های نفت و گاز ایران در شرایط مطلوبی قرار دارد.
او با بیان این‎که امکان دستیابی به این ظرفیت تولید، از سال دوم برنامه هفتم توسعه فراهم می‎شود، از برنامه‎ریزی برای ایجاد ۴,۵ تا ۵ میلیون بشکه ظرفیت تولید روزانه نفت در پایان برنامه ششم خبر داد. معاون وزیر نفت با اشاره به تولید ۶ میلیون بشکه‌ای نفت ایران در دوران قبل از انقلاب یادآور شد: در ۲ سال اخیر با تمرکز بر برنامه‌های ناظر بر نگهداشت و افزایش ضریب تولید و بازخوردهای بازار به نظر می‌رسد دستیابی به این رقم با فرض دریافت مدیریت، تکنولوژی و سرمایه خارجی امکانپذیر باشد. او در خصوص زمان دستیابی به رقم تولید ۶ میلیون بشکه نفت گفت: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده پیش‌بینی می‌شود که بعد از سال دوم برنامه هفتم توسعه بتوانیم به اهداف تولیدی خود دست‌یابیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه انجام پروژه‌های اولویت‌دار در حوزه میادین مشترک از سرفصل‌های اصلی کار در این شرکت است، گفت: به نظر می‌رسد تا پایان سال ۹۷ به طور کامل از فاز اول پروژه‌های پارس جنوبی خارج شویم. البته فاز اول بدون در نظر گرفتن پروژه‌های مربوط به افزایش ضریب بازیافت یا فشار‌افزایی درون مخزن خواهد بود.
او در مورد انتشار اوراق مشارکت ریالی با پایه ارزی نخستین بار در صنعت نفت کشور نیز صحبت کرد.
تیم شرکت لوک اویل به ایران می‌آید
کاردر در حاشیه این مراسم به تفاهمنامه امضا شده اخیر در روسیه برای مطالعه میادین جنوبی خزر اشاره کرد و گفت: از امروز تیم مذاکره‌کننده شرکت لوک اویل روسیه به ایران می‌آید. او با اشاره به تقویت همکاری روس‌ها با ایران اذعان کرد: با وجود گسترش همکاری‌ها با روس‌ها ممکن است که قرارداد بعدی هم با شرکتی غیر روسی امضا شود.
معاون وزیر نفت ادامه داد: مشکلات بانکی صادرات نفت به روسیه حل شده وهرموقع ال سی مربوط به این قرارداد گشایش یابد صادرات آغاز خواهد شد. قیمت‌گذاری نفت فروخته شده به روس‌ها به دلار و دریافت آن به یورو است.
گاز بهترین گزینه برای کاهش آلودگی محیط زیست است
دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز در این کنگره به سخنرانی در مورد بازار جهانی گاز و اهداف زیست محیطی جهان پرداخت. محمدحسین عادلی اعلام کرد: برای تحقق اهداف زیست محیطی جهان، گاز نسبت به انرژی‌های تجدیدپذیر گزینه بهتری است.
او ادامه داد: با توجه به رقابت‌پذیری و سهولت دسترسی به گاز، این سوخت پاک گزینه بهتری برای تحقق اهداف زیست محیطی یادشده در توافق کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس به شمار می‌آید.


 


 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6615/1/441989/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر