خبر
تهدید کاربران «تلگرام »
با باج افزار «زئوس»

باج افزار اندرویدی جدیدی که گونه‌ای از باج افزار زئوس به حساب می‌آید در حال گسترش با سرعت بالایی در پیام‌رسان تلگرام و وب سایت‌ها است.
به گزارش «ایران»، مرکز مدیریت امداد و عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) با این هشدار اعلام کرد: تاکنون نسخه اولیه این بدافزار منتشر شده است که در آن عبارت رمز درخواستی در کد قرار گرفته است و می‌توان آن را با تحلیل کد به دست آورد. بنا بر اعلام مرکز ماهر، نبود نظارت درست روی کانال‌ها و برنامه‌های منتشر شده در تلگرام باعث به وجود آمدن بازارهای سیاهی شده است که بدافزارهای مختلف از هکرهای روسی خریداری شده و با کمی تغییر در شکل آن و ترجمه برخی عبارات به فارسی به‌طور عمومی تحت عناوینی فریبنده منتشر می‌شوند. براساس تحقیقات انجام شده، کانال‌ها و گروه‌هایی ایجاد شده است که در آنها بدافزارها به فروش می‌رسند. رایج‌ترین این برنامه‌ها، بدافزارهای روسی هستند که کد آنها به افراد مختلف فروخته می‌شود و آنها نیز با داشتن اندک دانش برنامه‌نویسی قادرند برنامه را تغییر داده و به صورت بدافزار ایرانی، تحت عناوین مختلفی از کاربران سوءاستفاده کنند. بررسی‌های مرکز ماهر نشان می‌دهد باج افزار موردنظر نیز که خود را نوعی از باج افزار زئوس معرفی کرده، در کانال‌های تلگرامی در حال فعالیت است.این مرکز لیست برنامه‌های دارای باج افزار زئوس را منتشر کرده که از این نشانی certcc.ir قابل دسترسی است.

وزیر ارتباطات:
صداوسیما، رفتار عادلانه ای با پیام‌رسان‌های بومی ندارد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه صداوسیما نسبت به پیام رسان‌ها و اپلیکیشن‌های بومی رفتار عادلانه‌ای ندارد گفت: صداوسیما در برخی موارد حتی به تبلیغ اپلیکیشن‌ها و پیام رسان‌های خارجی می‌پردازد اما نام بردن از شرکت‌های داخلی این حوزه را تبلیغ می‌دانند.
به گزارش «ایران» محمدجواد آذری جهرمی در نشست خبری روز گذشته خود در نمایشگاه مطبوعات درباره آخرین وضعیت رجیستری گوشی‌های تلفن همراه توضیح داد: طرح رجیستری آغاز شده و در مرحله پایش است که در حال حاضر بالغ بر 60 درصد گوشی‌ها در شبکه به ثبت رسیده‌اند که تا آخر این هفته پایش انجام شده و به اتمام می‌رسد و ما از هفته بعد وارد فاز اجرایی می‌شویم. وزیر ارتباطات با اشاره به مذاکراتش با طرف عراقی برای کاهش تعرفه مکالمات زائران اربعین تأکید کرد: در مسیر کربلا و نجف طرف عراقی قول‌هایی داده بودند اما هنوز به شکل قطعی اعلام نکرده اند؛ ما منتظر اقدام طرف عراقی برای کاهش تعرفه و خدمات اینترنتی هستیم. جهرمی به زائران ایرانی توصیه کرد درکشور عراق از سیم کارت‌های عراقی استفاده کنند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه از نظرات عمومی در سیاستگذاری‌ها با استفاده از شبکه‌های مجازی، استفاده می‌کنیم، ادامه داد: اعتقاد به خرد جمعی داریم و فضای مجازی ارتباط ما را با مردم تسهیل می‌کند و می‌توانیم انعکاس رفتار خودمان را ببینیم. وی همچنین گفت: می‌توانیم نقش خود را درحوزه فضای مجازی و کودک در عرصه بین‌المللی تثبیت کنیم. جهرمی همچنین با اشاره به اشکالاتی که در قانون حفظ حریم خصوصی و حفاظت از ایده‌های کسب و کارهای نوپا داریم، افزود: مشکل سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای نوپا وجود دارد. وزیر ارتباطات حمایت از کسب و کارهای نوپا را حمایت از توسعه شبکه ملی اطلاعات ارزیابی کرد.

وعده اینترنت رایگان با ویروس پیامکی
یک ویروس پیامکی در حال انتشار و آلوده کردن گوشی‌های کاربران ایرانی است که به آنها وعده دریافت ۲ گیگ اینترنت رایگان با کلیک کردن روی یک لینک را می‌دهد.
به گزارش فارس، در روزهای اخیر یک ویروس پیامکی در حال انتشار و آلوده کردن گوشی‌های کاربران ایرانی که با وعده دریافت دو گیگ اینترنت رایگان کاربران را مجاب به کلیک روی یک لینک می‌کند، پس از نصب در گوشی کاربر به‌صورت خودکار شروع به ارسال پیامک با گوشی کاربر کرده و به تمام مخاطبان وی، پیامکی با همین مضمون ارسال می‌کند. نحوه عملکرد این ویروس به این شکل است که ابتدا یک پیامک از شخصی که شماره شما را در مخاطبان خود ذخیره کرده دریافت می‌کنید.متن پیامک مورد نظر بسیار خودمانی نگارش شده و جملات تکراری نیست اما محتوای تمام پیامک‌ها شبیه به هم بوده و یک لینک در آنها قرار دارد. کاربر ممکن است این پیامک را از یکی از نزدیکان یا افراد مورد اعتماد خود دریافت کند؛ اینجاست که کاملاً به لینک داخل پیامک اعتماد کرده و آن را باز می‌کند و به محض باز کردن ویروس به گوشی او انتقال می‌یابد و قربانی خود عامل انتشار ویروس می‌شود. درصورتی که پیامکی با این مضمون دریافت کردید، به هیچ وجه لینک داخل آن را باز نکرده و ارسال‌کننده پیامک را از آلوده شدن گوشی وی به این ویروس مطلع کنید. پس از اینکه ویروس روی گوشی شما نصب شد، گوشی به حالت سایلنت رفته و شروع به ارسال پیامک به تمام مخاطبان داخل موبایل شما خواهد کرد. این کار ضمن انتشار ویروس میان مخاطبان صاحب گوشی، هزینه ارسال پیامک سنگینی نیز برای کاربر اولیه به‌دنبال خواهد داشت.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6631/8/444450/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر