دفاع مجدد لاریجانی از <سپنتا>


»نبایداحیاناً این شائبه ایجاد شود که نظام جمهوری اسلامی با اقلیت های دینی مشکل دارد

علی لاریجانی روز گذشته در صحن علنی بهارستان از تفاوت برداشت مجلس و  شورای نگهبان درخصوص موضوع عضو زرتشتی شورای شهر یزد خبر داد و گفت که این موضوع باید حل شود. رئیس مجلس در پاسخ به تذکر علیرضا رحیمی، نماینده تهران درباره لغو عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد با استناد به تصمیم شورای نگهبان، برداشت شورای نگهبان در این خصوص را واجد منطق قوی ندانست و با توضیح برداشت متفاوت مجلس از این موضوع گفت که اگر منطق شورای نگهبان را بپذیریم، فلسفه وجودی مجمع تشخیص مصلحت برای اصلاح موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان از بین می‌رود.
به گزارش ایرنا، لاریجانی با بیان اینکه موضوع عضویت اقلیت‌های دینی در شوراهای اسلامی دغدغه بسیاری از نمایندگان است، گفت: اقلیت‌های مذهبی قوانین ثابتی دارند و در مجلس نیز حضور دارند، برادران خود ما هستند و باهم کار می‌کنیم، در مورد شوراهای اسلامی قانونی داریم که مربوط به سال‌های قبل است و در تبصره مربوط به شرایط آمده که اقلیت‌های دینی برای عضویت چنین شرایطی را دارند، بنابراین عضویت آنان از نظر قانون پذیرفته شده است.
رئیس قوه مقننه گفت: اعضای شورای نگهبان به اصل چهار قانون اساسی استناد می‌کنند که در این اصل گفته شده همه قوانین و دستورالعمل‌ها در ابعاد مختلف فرهنگی، نظامی، سیاسی، اجتماعی باید مطابق با موازین اسلامی باشد و تشخیص آن با شورای نگهبان است. دوستان شورای نگهبان این تفسیر را دارند که مستند به اصل چهار می‌توانیم درباره قوانین وقتی مسیرش را طی کرده است، اظهارنظر کنیم و وقتی اظهارنظر کردیم، از مسیر کار خارج می‌شوند.
لاریجانی افزود: اینجا محل کلام‌مان این است که وقتی در اصول قانون اساسی آمده است، شورای نگهبان در قوانین مجلس شورای اسلامی 10 روز وقت دارند نظر دهند که آیا مطابق قانون اساسی یا شرع است یا نیست و اگر فرصت آنها کم بود 10 روز تمدید می‌شود و اگر اظهارنظر نکنند، رئیس مجلس به عنوان نظر قطعی باید آن را به دستگاه اجرایی اعلام کند، به معنای آن است که ساز و کار اجرای اصل چهار را در اصول دیگر تعبیه کردند.
وی ادامه داد: اگر این باشد، دیگر اظهارنظر مجدد معنی ندارد، اگر این استدلال را بپذیریم که ما قانونی را بگذرانیم و شورای نگهبان اظهارنظر کند و قانون ابلاغ شود و بعد در سال‌های بعد مطابق اصل چهار آن را رد کنند، به نظر من فلسفه وجودی مجمع تشخیص مصلحت برای اصلاح موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان از بین می‌رود به دلیل اینکه ممکن است موردی را ما تشخیص دهیم و شورای نگهبان بگوید اشکال شرعی دارد و ما اصرار کنیم و به مجمع تشخیص برود و تصویب شود، وقتی تصویب شد چند سال دیگر شورای نگهبان بگوید نظر ما این است که این موضوع از نظر شرعی اشکال دارد و آن را رد کند.رئیس مجلس گفت: این منطق به نظر من منطقی قوی نیست، من صورت مذاکرات خبرگان را دیدم آنجا یک نگرانی بوده که همه قوانین باید مطابق موازین اسلامی باشد، مرحوم شهید آیت این پیشنهاد را داد که قوانین، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها را بنویسیم که این در پروسه تصویب تبدیل به این شد که این موضوع به همه قوانین اطلاق دارد.
لاریجانی ادامه داد: همان‌جا حضرت آیت‌الله مکارم می‌گوید در اصول مختلف تکرار می‌کنید براساس موازین اسلامی باشد، یکجا بنویسید و دیگر تکرار نکنید و مرحوم شهید بهشتی می‌گوید این حرف درستی است و می‌گوید اینجا براساس موازین شرعی و اسلامی بگوییم که تکرار نکنیم نه اینکه این اصل حاکم به اموری باشد که الان در قانون اساسی تصویب شده است. وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد اینجا یک تفاوت برداشت وجود دارد که در کلیات کشور باید این مسأله حل شود.
رئیس قوه مقننه گفت: درخصوص قانون شوراهای اسلامی ما به مسائلی که در مجلس خبرگان مطرح بود مراجعه کردیم و آنجا این بحث مطرح شده که وقتی اسم شوراها را اسلامی می‌گذاریم، آیا به معنای آن است که اقلیت‌ها نمی‌توانند حضور داشته باشند؟ آنجا مرحوم شهید بهشتی می‌گوید اینکه این اسم را بگذاریم یعنی مطابق اسلام اداره شود ولی حضور آنها ( اقلیت‌ها)  منعی ندارد.لاریجانی افزود: آقایان شورای نگهبان که نظرات آنها محترم است، برداشت‌شان  برداشتی نیست که من می‌کنم و می‌گویند برداشت ما از اصل چهار این است وقتی ما تشخیص دادیم مطابق اسلام و قانون نیست هر زمان می‌توانیم آن را رد کنیم. وی ادامه داد: اگر هم تفسیر باشد باید از راه  آن انجام شود باید به مجلس اعلام کند که قانون را تغییر دهد. نمی‌تواند وضع قانون کند. رئیس قوه مقننه گفت: این موضوع باید حل شود که آن را دنبال می‌کنیم، اما منطقی که فقهای شورای نگهبان دارند، این است و منطق ما چیز دیگری است و این دو برداشت است که خارج از بحث‌های رسانه‌ای باید مورد ارزیابی قرار گیرد و حل شود.


 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6631/1/444571/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر