آخرین کارت مجلس به نفع دولت


غلامعلی جعفرزاده
نایب رئیس فراکسیون  مستقلین

مجلس در حالی به دو وزیر پیشنهادی دولت برای وزارتخانه‌های علوم و نیرو رأی مثبت داد که باید توجه کنیم حداقل رأی مجلس برای آقای غلامی، وزیر علوم تا قبل از جلسه علنی دیروز کاملاً متزلزل بود و حتی امکان رأی نیاوردن ایشان وجود داشت. با وجود این ایشان با نسبت رأی بالای موافقان در مقابل مخالفان خود موفق شد رأی اعتماد لازم را کسب کند و وارد ترکیب کابینه دوازدهم شود. مجلس دهم چه در دولت یازدهم و چه اکنون در دولت دوازدهم نشان داده مجلسی است که بیشترین میزان همراهی و همدلی را با دولت داشته است. طیف‌های سه‌گانه مجلس چه در جریان رأی اعتماد ابتدای کابینه دوازدهم، چه دیروز و چه در زمان دولت یازدهم در مجموع سعی می‌کردند طوری تصمیم بگیرند که دولت با کمترین زحمت بتواند کار خود را انجام دهد. دیروز نیز همین حس عمومی در مجلس باعث شد تا حداقل وزارت علوم دولت دوازدهم صاحب وزیر شود و بتواند راحت‌تر به کارش ادامه دهد.
اینکه مجلس سعی کرده در مدت گذشته در تصمیمات خود همدلی با دولت را لحاظ کند، نکته‌ای امیدوارکننده و نویدبخش است، به شرط آنکه در مقابل هم دولت قدر این موقعیت و فرصت را بداند و آن را به هماهنگی نمایندگان با خود در هر شرایطی تعبیر نکند. اگر بخواهیم بدون تعارف با دولت باب سخن را بگشاییم ذکر این نکته ضروری است که مجلس تقریباً تمام کارت‌های خود را به نفع دولت بازی کرده و رأی مثبت به وزیر علوم آخرین این کارت‌ها بود. به عبارتی دیگر کارت چندانی در دست مجلس نیست که بتواند با آن به نفع دولت بازی جدیدی انجام دهد. ضمن اینکه مهم‌تر از هر چیز این است که مجلس خود منتظر است تا از این پس دولت پاسخ همدلی‌های صورت گرفته را بدهد. به عبارتی نمودار همراهی مجلس با دولت دیروز در جریان رأی به دو وزیر پیشنهادی نیرو و علوم به نقطه اوج خود رسید. قطعا دولت تمایل دارد تا این نمودار از نقطه اوج خود برنگردد و روندی نازل را تجربه کند.
تحقق این خواسته نیازمند تلاش و جهدی از سوی خود دولتی‌ها خواهد بود. این مجلس است که از این پس از دولت توقع دارد تا مسیر پر شتاب تری برای فایق آمدن بر مشکلات کشور را در پی بگیرد و فعالانه‌تر در عرصه اجرایی ظاهر شود. خصوصیت مثبت دولت آقای روحانی، چه در دوره قبل و چه دوره فعلی دوری جستن از بسیاری از حاشیه‌هایی است که می‌تواند زمینه رفتارهای تند را در جامعه فراهم کند. این فاکتور بسیار مثبتی برای دستگاه اجرایی است به شرط اینکه عامل افزایش تلاش و شتاب گرفتن مسائل اجرایی کشور هم در کنار آن قرار بگیرد. کوتاه اینکه هر چند پیشینه همدلی مجلس با دولت پشتوانه خوبی برای همکاری‌های آینده است اما این مهم یک نکته قابل توجه هم دارد و آن این است که مجلس دیگر برگ بیشتری برای بازی به نفع دولت در اختیار ندارد. دولت از این پس هم باید قدر آن پیشینه را بداند و هم متوجه این عامل نه چندان مثبت در مراودات خود با مجلس شود.


 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6631/2/444588/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر