«مایکل فلین» پس از پرونده«روس‌گیت» باز هم متهم شد

15 میلیون دلار رشوه برای ربودن و تحویل «گولن» به «اردوغان»
گروه جهان/با آغاز کار دونالد ترامپ در قامت رئیس جمهوری ایالات متحده، یکی از چالش‌های همیشگی او و تیمش، باز شدن پایشان به پرونده‌های مختلف قضایی بود. در حالی که هنوز ابهامات فراوانی درباره کمک گرفتن ترامپ از روسیه برای پیروزی در انتخابات سال 2016 در افکار عمومی باقی مانده، روزنامه‌های امریکایی خبر از جنجالی تازه می‌دهند که یکی از مشاوران سابق او را نشانه می‌گیرد: مایکل فلین، مشاور امنیتی ترامپ در ایام انتخابات  متهم است قصد داشته از ترکیه رشوه بگیرد.
به گزارش «ایران» به نقل از وال‌استریت‌ژورنال، مایکل فلین به همراه پسرش از آنکارا پیشنهادی ۱۵میلیون دلاری برای کمک به اخراج اجباری «فتح‌الله گولن» از خاک امریکا و تحویل او به دولت ترکیه دریافت کرده‌اند. اف‌بی‌آی دست کم 4 نفر را در رابطه با ملاقات میان مایکل فلین و مقامات ترکیه‌ای در اواسط دسامبر در نیویورک بازجویی کرده است. بنا بر گزارش‌ها، مقامات ترکیه‌ای حاضر در این جلسه، داماد رجب طیب اردوغان و همچنین وزیر امور خارجه این کشور بوده‌اند. البته تاکنون هیچ سندی مبنی بر انتقال پول و حصول توافق به دست نیامده است اما گزارش‌ها نشان می‌دهد، مقامات ترکیه از فلین خواسته‌اند گولن را به امرالی، جزیره‌ای نظامی در جنوب دریای مرمره ترکیه منتقل کنند. رایان گودمن، استاد حقوق و مشاور سابق پنتاگون همچون بسیاری از تحلیلگران امریکایی معتقد است: «مشارکت فلین و پسرش در این پرونده یا کاملاً صحت دارد یا بخش زیادی از آن مبتنی بر واقعیت است که این در هر صورت نشان‌دهنده میل فراوان به رفتار غیرقانونی در دولت است.
اگر اتهام فلین در دست داشتن در چنین اقدام غیرقانونی‌ای اثبات شود، راه برای اثبات فعالیت‌های او در پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا بسیار هموار می‌شود.» به همین دلیل فلین و پسرش تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا بازجویی‌ها و تحقیقات را از روند اصلی‌شان گمراه کنند.
به گزارش «ایران» به نقل از گاردین، چندی پیش نیز رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 ایالات متحده، پل مانافورت، رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ و یکی از دستیارانش را به پولشویی متهم کرده است. مولر اکنون نیز به شواهدی دست پیدا کرده که اتهام‌های جدیدی را به فلین و پسرش مایکل فلین جونیور نسبت داده است. البته وکیل فلین در بیانیه‌ای این اتهام را رد کرده است.
به گزارش «ایران» به نقل از سی‌ان‌ان، جیمز وولسی، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، نخستین بار در مارس ۲۰۱۷ از نقشه‌ای برای ربودن فتح‌الله گولن از امریکا و فرستادنش به ترکیه خبر داد. او اعلام کرده که دیدار اواسط ماه دسامبر، دومین جلسه میان مقامات ترکیه و فلین بوده و آنها در ماه سپتامبر گذشته نیز با یکدیگر ملاقات کرده بودند.
دولت ترکیه، گولن را متهم اصلی کودتای ناکام تابستان سال گذشته این کشور می‌داند و پیش از این از امریکا خواسته بود با انتقال وی به ترکیه موافقت کند. اما دولت امریکا در پاسخ به این درخواست اعلام کرده، این واعظ مذهبی به‌طور قانونی در ایالات متحده سکونت دارد و برای تحویلش به ترکیه مدارک و مستنداتی لازم است که نشانگر دخالت او در کودتا باشد.
به گزارش «ایران» به نقل از رویترز، در همین ارتباط شرکت مایک فلین در سال ۲۰۱۶ بیش از نیم میلیون دلار از طرف دولت ترکیه گرفت تا به نفع آنها لابی کند اما فلین تلاش کرد تا نامی از خود در این میان باقی نگذارد. فلین در طول انتخابات سال 2016 امریکا، یکی از نزدیک‌ترین چهره‌ها به دونالد ترامپ بود که پس از ورود ترامپ به کاخ سفید، مشاور امنیتی امریکا شد اما پس از گذشت 23 روز به‌دلیل افشای تلاش وی برای گمراه کردن مقامات کاخ سفید در مورد ملاقاتش با نماینده‌ای از روسیه، مجبور به استعفا از مقامش شد.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6641/20/446072/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر