رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی:

تمدن نوین اسلامی از راه اعتدال و در سایه وحدت حاصل می شود

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مبارزه با تروریسم باید تا محو همه اشکال آن ادامه یابد، اظهار داشت: آنان که در برابر داعش جنگیدند، حق بزرگی بر منطقه و جهان دارند و دشمنی با مقاومت، منکر بزرگ در جهان اسلام است و نخبگان، علما و جوانان اجازه آن را نخواهند داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز سه‌شنبه در مراسم افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی  در تهران گفت: امسال کنفرانس وحدت اسلامی در شرایطی برگزار می‌شود که در جهان اسلام با دو حادثه شیرین و تلخ مواجه هستیم.
رئیس جمهوری پیروزی‌های ارزشمند ملت‌ها و ارتش‌های منطقه بر تروریسم را از حوادث مغتنم و شیرین منطقه دانست و گفت: مردم و ارتش‌های عراق، سوریه و لبنان و همه آنهایی که در مسیر مبارزه با تروریسم از این کشورها حمایت کردند، امروز خوشحال و سرافرازند که پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فرو ریخته و بخش اعظم توطئه استکبار و صهیونیسم علیه ملت‌ها نقش بر آب شده است. روحانی افزود: البته تلاش و مبارزه مسلمانان علیه تروریست تا ریشه‌کن شدن همه عوامل و اذناب آنها در منطقه ادامه خواهد داشت.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه کسانی که در عراق و سوریه به مبارزه علیه تروریسم برخاستند و با آنها جنگیدند حق بزرگی بر گردن ثبات و امنیت منطقه و ملت‌ و کشورهای جهان دارند، گفت: این تروریسم، تنها تهدیدی برای منطقه به شمار نمی‌رفت بلکه برای جهان، اروپا و امریکا نیز تهدیدی بزرگ بود. روحانی خاطرنشان کرد: همه انسان‌هایی که علاقه‌مند به ثبات و امنیت هستند، باید از رزمندگان صف مقاومت سپاسگزار باشند، که البته متأسفانه امروز این‌طور نیست و به جای تشکر به‌دنبال تضعیف و توطئه علیه آنها هستند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه سال گذشته در کنفرانس وحدت اسلامی از رهایی حلب از چنگال تروریست‌ها خوشحال بودیم، گفت: در سخنرانی سال گذشته گفتم که بزودی پیروزی‌های دیگری را شاهد خواهیم بود و امروز در شرایطی این کنفرانس برگزار می‌شود که هم موصل آزاد شده و هم پایه‌های تروریسم در منطقه فرو ریخته و حتی شهر مرزی بوکمال نیز از دست تروریست‌ها رهایی یافته است.
 روحانی اظهارداشت: بخش تلخی که جهان اسلام با آن روبه‌روست این است که برخی کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی نزدیکی خود نسبت به رژیم غاصب صهیونیستی را در منطقه با کمال بی‌پروایی آشکار و اظهار می‌کنند و این در حالی است که اگر برخی از این کشورها در گذشته و به طور پنهانی با دشمنان منطقه گفت‌و‌گو و همکاری داشتند در بیان منکر آن می‌شدند و این ارتباط به قدری شوم و قبیح بود که هیچ یک از سران کشورها، نمی‌توانست اسرائیل را دوست و مقاومت را دشمن منطقه قلمداد کند. رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه امروز برخی کشورها تلاش می‌کنند که این منکر بزرگ را تبدیل به معروف کنند، افزود: دشمنی با مقاومت منکر بزرگ در جهان اسلام است و تردیدی ندارم نخبگان، علما و جوانان اجازه نخواهند داد این نقشه شوم به ثمر برسد.
آزادی قدس شریف آرزوی مسلمانان منطقه بوده و هست
روحانی تصریح کرد: ملت فلسطین، ملت‌های منطقه و علما، نخبگان و جوانان، هرگز معضل و دشمنی صهیونیسم و اشغال سرزمین فلسطین را فراموش نخواهند کرد و همواره آزادی قدس شریف آرزوی ملت‌های مسلمان منطقه بوده و خواهد بود.
دشمنان به‌دنبال طراحی‌های جدید برای ایران و منطقه هستند
رئیس جمهوری تأکید کرد: هرگاه ملت ایران توانست در مرز پیشرفت و تعالی قرار بگیرد، دشمنان توطئه‌ای برای فرصت‌سوزی علیه ما ترتیب دادند، همان‌طور که وقتی پس از انقلاب از مشکلات عبور کردیم و کشور آماده سازندگی بود، فرد و حزبی را در منطقه علیه ملت ایران تحریک و جنگ 8 ساله را طراحی کردند و بعد از اینکه ما از جنگ رهایی یافتیم به محض اینکه دیدند، ملت ایران در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته، توطئه دیگری به نام مسأله هسته‌ای را علیه ما ایجاد کردند. روحانی خاطرنشان کرد: امروز نیز چون می‌بینند جمهوری اسلامی ایران در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است به‌دنبال طراحی‌های جدید برای ایران و منطقه هستند.
جنگ‌ها پایان می‌یابد اما کینه‌ها
باقی می‌ماند
 رئیس جمهوری با بیان اینکه مسأله دوم این است که بذر اختلاف و دشمنی بین شیعه و سنی، کُرد و عرب و علوی و سنی افشاندند؛ این سؤال را مطرح کرد که چه کسانی بذر این اختلافات را در منطقه افشانده‌اند، گفت: جنگ‌ها پایان می‌یابد اما کینه‌ای که استکبار با حمایت از خون ریزان ایجاد کرده سال‌ها باقی خواهد ماند و آیا فکر می‌کنید به این زودی‌ها آثار این کینه و اختلافات از بین می‌رود؟ ملت‌های منطقه از اقوام و مذاهب مختلف، قرن‌ها از شبه قاره هند تا غرب آسیا زندگی مسالمت‌آمیز داشتند و اختلافی بین آنها نبود و این شما بودید که در قرن بیستم و امروز در قرن بیست و یکم بذر اختلاف بین مردم افشاندید.
روحانی افزود: شما بین اقوام، بین شیعه و سنی و مذاهب مختلف فاصله انداختید، اگر نه اینها با یکدیگر هیچ اختلافی ندارند. شیعه و سنی دو مسیر برای یک هدف و دو راه به سمت چشمه واحد توحید و نبوت هستند. در طول تاریخ همواره با هم برادر بودند و در منطقه در کشورهایی مثل عراق، شبه جزیره و در آفریقا علیه انگلیس و دیگر استعمارگران برای استقلال مبارزه کردند.   روحانی با تأکید بر اینکه تلاش برای التیام این زخم‌ها وظیفه همه ما و شما عالمان، فرهیختگان، اندیشمندان، حوزویان، دانشگاهیان، شیعیان، اهل سنت و همه مذاهب دیگر است، تصریح کرد: این رسالت و وظیفه همه ماست که تلاش کنیم، آثار و جراحات ناشی از دسیسه‌های استکبار سریع‌تر التیام یابد. رئیس جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: مسأله دیگری که در کنار لزوم توجه به آثار و توطئه‌های استکبار کمتر به آن توجه شده ضربه‌ای است که از این ناحیه به چهره اسلام وارد شده اگر شما به ایران، عراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین خیانت کردید، مردم این کشورها آثار این خیانت‌ها را جبران خواهند کرد اما خیانتی که بر اسلام کردند بار سنگینی بر دوش ما گذاشته است. روحانی گفت: چهره اسلام نزد میلیون‌ها نفر از مردم و جوانان در سراسر دنیا که می‌توانستند عاشق اسلام باشند، مشوش شده است. اسلام تنها دینی است که امروز جاذبه لازم برای نسل جوان را دارد. رئیس جمهوری اضافه کرد: علما و بزرگان و بویژه رسانه‌های کشورهای اسلامی، امروز مسئولیت و وظیفه سنگینی برای رفع این آسیب از چهره اسلام دارند نویسندگانی که در فضای حقیقی و مجازی فرصت بیان حقایق را دارند، امروز مسئولیتی بزرگ، برای تبلیغ اسلام واقعی دارند.
برای تحقق تمدن اسلامی
 راهی جز برادری و در کنار هم بودن نداریم
 روحانی اظهار داشت: امروز برای تحقق تمدن اسلامی راهی جز برادری و در کنار هم بودن نداریم. ما نیاز به اتحاد و وحدت داریم و معتقدم که وحدت و اتحاد و توسعه در سایه آن، جز از طریق اعتدال و میانه‌روی ممکن نیست. با خشونت، افراط و ترور هرگز به مقصد وحدت و تمدن نوین اسلامی نخواهیم رسید. رئیس جمهوری تصریح کرد: مقصود ما از وحدت این نیست که همه پیروان یک مذهب باشند و مذاهب دیگر از میدان خارج شده و نابود شوند، بلکه معنای وحدت از نگاه ما این است که مذاهب مختلف برای همه محترم بمانند، اما در کنار یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند.
تلاش برای ریشه کن کردن خشونت فکری و عملی
 روحانی اظهار داشت: باید تلاش کنیم هم خشونت عملی و هم خشونت فکری در منطقه ریشه‌کن شود. اعتدال و میانه‌روی از فکر افراد و با عقلانیت و خردورزی آغاز می‌شود. خداوند در قرآن از کسانی که از امتحان الهی با سرافرازی عبور کردند و پس از رسیدن به ساحل نجات اعتدال و میانه‌روی گزیده‌اند تجلیل می‌کند. رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه شهادت یعنی آنکه انسان چیزی را که می‌داند، با صدای رسا بیان کند، تصریح کرد: تشهد یعنی من بر یگانگی خدا و رسالت پیامبرش آگاهی دارم و آن را با صدای بلند اعلام می‌کنم. گواه ما در این اصل پیامبر(ص) است و ما می‌خواهیم گواه بر همه انسان‌های جهان باشیم. آنگاه که خدا این رسالت را برعهده ما می‌گذارد از ما می‌خواهد که امت وسط باشیم و اجازه ندهیم که ما را به راست یا چپ و افراط یا تفریط بکشانند.
روحانی خاطرنشان کرد: دین ما اعتدال است و نه سرمای استخوان‌سوز زمستانی دارد و نه گرمای تابستانی کشنده؛ اسلام همیشه بهار و اعتدال است و حتی در حکم جهاد و قتالش افراد را از ظلم، افراط و خشونت منع کرده است. رئیس جمهوری گفت: تمدن نوین اسلامی که به‌دنبال آن هستیم، تنها با قدرت علم ساخته نمی‌شود، بلکه از اخلاق و وحدت آغاز می‌شود و تردیدی ندارم که اگر در این مسیر به وظیفه‌مان عمل می‌کنیم، خدا نیز ما را یاری خواهد کرد.
 روحانی با بیان اینکه می‌خواهم در حضور شما علما و اندیشمندان دنیای اسلام، از اقوام و مذاهب ایرانی تشکر کنم، اظهار داشت: در طول سال‌های گذشته در ایران در سایه عمل به قرآن و اسلام شاهد وحدت، یگانگی، برادری و اخوت میان مسلمانان از سیستان و بلوچستان در شرق تا کرمانشاه و کردستان در غرب و میان اقوام و طوایف مختلف بوده‌ایم. این نمونه‌ای گویاست از اینکه اگر وحدت اسلامی داشته باشیم، امنیت هم به‌دنبال آن خواهد آمد و دانشگاه پربار و توسعه اقتصادی و اجتماعی حاصل آن خواهد بود.
رئیس جمهوری اضافه کرد: در سایه این وحدت امروز سیستان و بلوچستان تبدیل به دروازه ملل می‌شود و چابهار تبدیل به مسیری می‌شود که ملت‌های جنوب و شمال و شرق و غرب را بهم متصل می‌کند و این گواه آن است که ما مسلمانان باید مطابق توصیه قرآن راه وسط و اعتدال را برای تعامل با یکدیگر در پیش بگیریم. روحانی اظهار داشت: اگر کشورهای دوست در منطقه با هم تعامل نمی‌کردند، امروز موصل، حلب و بوکمال هنوز آزاد نشده بودند. اعتدال همان راهی است که در سایه آن، آرزوی بزرگ همه ما یعنی توسعه و تمدن نوین بزرگ اسلامی برابر آنچه امام راحل و رهبر معظم انقلاب و بالاتر از آن، قرآن و اسلام به ما توصیه می‌کنند در سایه وحدت به دست خواهد آمد.
پیش از آغاز سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، رئیس جمهوری از اثر هنری نفیس قرآنی هنرمند کشورمان سید علی اصغر موسویان که تمامی آیات و سوره‌های قرآن کریم را بر بدنه کشتی سفینة النجاة نگاشته است، رونمایی کرد. این اثر هنری که بدنه آن از جنس برنج و طلا است، قرار است سوم شعبان سالروز میلاد امام حسین(ع) به آستان مقدس سیدالشهدا(ع) اهدا شود. روحانی در بازدید از این اثر هنری با تجلیل از تلاش هنرمندانه سید علی اصغر موسویان در خلق این اثر هنرمندانه، آن را کاری بزرگ و اثری عظیم برشمرد و خلق این گونه آثار هنری قرآنی را قابل تحسین دانست.
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/2/449025/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر