ضرورت نقشه راه وحدت مسلمانان


 محمد گورمز
رئیس سابق سازمان دیانت ترکیه

مسلمانان جهان امروز در وضعیت دشواری از حیات تمدنی خود قرار دارند. آنها بیش از هر زمان دیگری نیازمند ایجاد وحدت  در صفوف و افکار خود هستند زیرا از دست رفتن اخوت و برادری و انحراف از مفهوم توحید، ریشه بسیاری از خشونت‌ها، مشکلات و سختی‌های امروز امت اسلام است.
برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در ایران فرصت خوبی بود تا بحثی را تحت عنوان  «تمدن توحید و وحدت» در این کنفرانس مطرح کنم؛ بحثی که محور اصلی‌اش بر این مقصود قرار داشت که باید بدانیم بدون وحدت نمی‌توان تمدن اسلامی را محقق ساخت. وحدت اسلامی و حرکت به سمت تمدن بزرگ اسلامی هدفی است که بسیاری از ما به آن معتقدیم.
اسلام یک راه مستقیم است و نه یک ایستگاه. در این نقطه از راه اصلی که ما ایستاده‌ایم و شاهد آسیب‌های برآمده از تفرقه‌ها و تندروی‌ها هستیم بررسی دلایلی که سبب تفرقه امت اسلامی شده است نشان می‌دهد که جز ریشه‌های تاریخی اختلاف و توطئه‌های خارجی که  نزدیک به دو قرن اخیر وجود داشته، کوتاهی ما در تلاش برای ایجاد مفاهمه میان فرق و مذاهب اسلامی نیز یکی از دلایل بوده است. بنابراین در حالی که ما درباره منابع مشترک یعنی قرآن و سنت پیامبر وحدت نظر داریم؛ باید برای ایجاد فهم مشترک از این منابع نیز تلاش کنیم، مشکلات و اختلافات فرعی را حل کنیم تا  نگذاریم دشمنان سوءاستفاده کنند و باعث تفرقه میان مسلمانان شوند.
مسأله دیگر این است که متأسفانه انحراف از مفهوم توحید منجر به شکل‌گیری ایدئولوژی‌های منحرفی از جمله افکار و اندیشه‌های تکفیری شده است. تمرکز بر مقابله جدی با ایدئولوژی  منحرف و افراطی چون داعش حتی پس از شکست نظامی این گروه تروریستی باید ادامه یابد و در مقابل حرکت به سمت اعتدال و میانه‌روی تقویت شود.
در چنین شرایطی برگزاری سی و یکمین کنفرانس وحدت اسلامی از سوی جمهوری اسلامی ایران همزمان با میلاد پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) آن هم در شرایطی که دشمن در تلاش است آتش فتنه تفرقه را هر چه بیشتر در صفوف وحدت اسلامی شعله‌ور سازد، اقدامی مهم و شایسته تقدیر است اما یک نکته را نباید فراموش کرد و آن، اینکه کنفرانس‌های بسیاری در جهان اسلام برگزار می‌شود، مهم آن است که  این کنفرانس‌ها را به یک کار عملی تبدیل کنیم، یعنی وقتی درباره ضرورت وحدت سخنرانی می‌کنیم آن را ترک نکنیم بلکه آن سخنرانی را به یک نقشه راه تبدیل کنیم. ما برای وحدت مسلمانان به یک نقشه راه نیاز داریم ؛ نقشه راهی که از نشست میان نخبگان همه فرقه‌ها و مذاهب اسلامی در کنفرانس‌هایی نظیر کنفرانس وحدت اسلامی به دست می‌آید به شرط آنکه ماحصل نهایی آن را به نقشه راه یک کار عملیاتی تبدیل کنیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/2/449026/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر