اخبار
دُلمه وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد

در دوازهمین اجلاس سالانه کمیته میراث فرهنگی ناملموس یونسکو، غذای سنتی دُلمه از سوی جمهوری آذربایجان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. به گزارش ایسنا، دوازدهمین نشست سالانه کمیته میراث فرهنگی ناملموس یونسکو که از ۴ تا ۹ دسامبر (۱۳ تا ۱۸ آذر) در کشور کره جنوبی برگزار می‌شود، امسال در مجموع ۳۵ اثر از کشورهای مختلف را برای ثبت در فهرست جهانی مورد بررسی قرار می‌دهد. در این میان کشور جمهوری آذربایجان توانست پرونده‌ای تحت عنوان «سنت پخت و به اشتراک‌گذاری دلمه به عنوان یک نشانگر هویت فرهنگی» را در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو به ثبت برساند. در جریان جلسات برگزار شده نشست سالانه کمیته میراث فرهنگی ناملموس یونسکو، تاکنون «Kochari» نوعی رقص گروهی از ارمنستان، هنر سنتی بافت نوعی روفرشی با عنوان «شیتال پاتی» از سوی بنگلادش، سفر آیینی در شهر لاپاز در زمان رویداد فرهنگی آلسیتا از طرف بولیوی، نوعی حکاکی چوب با نام «Konjic» از سوی بوسنی و هرزگوین و مراسم فرهنگی مربوط به روز اول مارس نیز از سوی بلغارستان به ثبت در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو رسیده است. ایران نیز امسال پرونده چوگان را به صورت انفرادی و پرونده ساز کمانچه را به صورت مشترک با کشور جمهوری آذربایجان برای ثبت جهانی ارائه داده است که هنوز نوبت بررسی آنها نرسیده است.

برگزاری جشنواره فرصتی دیگر برای با هم بودن

به گزارش «ایران»، دومین جشنواره بزرگ مؤسسه خیریه کهریزک با عنوان «فرصتی دیگر برای باهم بودن» با همکاری معاونت فرهنگی هنری مترو تهران، همزمان با هفته وحدت و میلاد پیامبر مهربانی‌ها حضرت محمد(ص) و امام جعفرصادق(ع) در روزهای 13 و 14 آذرماه در مترو امام خمینی(ره)، با هدف بخشیدن حس خوب به عموم مردم برگزار شد. در این جشنواره مددجویان آسایشگاه خیریه کهریزک با اجرای موسیقی و برنامه‌های متنوع برنامه‌های زیادی را اجرا کردند که با استقبال مردم روبه‌رو شد. همچنین تلاش شد تا به معرفی دستاوردها و دغدغه‌های زندگی 3 هزار مددجوی سالمند، معلول،کودکان اوتیسم و بیماران مبتلا به‌ ام اس پرداخته شود. غرفه‌های مشاوره اوتیسم، مشاوره دیابت و جلوگیری از آن، رنگ آمیزی و نقاشی چهره کودکان شرکت کننده در جشن از جمله حاشیه‌های این جشنواره به شمار می‌رود.

ترمیم حقوق  بازنشستگان اولویت صندوق بازنشستگی
سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری گفت: ترمیم حقوق بازنشستگان کشوری یکی از اولویت‌های مهم این صندوق به شمار می‌رود. به گزارش روابط عمومی صندوق بازنشستگی، ابراهیم صادقی فر در نشست صمیمانه با اعضای هیأت مؤسس مجمع عالی کانون‌های بازنشستگان کشوری، گفت: مدیران نهادهای دولتی باید بدانند که زمانی آن‌ها هم بازنشسته می‌شوند و باید این آینده را مورد توجه برای تصمیم گیری‌های اکنون قرار دهند؛ همین نگاه سبب می‌شود که تصمیماتی که برای بازنشستگان گرفته می‌شود با آینده نگری انجام شود. امیدواریم در آینده اتفاقات خوب و محسوسی در این حوزه رخ دهد. وی با تأکید براین‌که کارهای خوبی در صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی انجام شده که نیازمند برنامه‌ریزی جدید و رو به جلو است، گفت: در صندوق بازنشستگی کشوری از محل سرمایه گذاری‌ها، بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای کسری حقوق و ۸۰۰ میلیارد تومان برای بیمه تکمیلی هزینه می‌شود در حالی که مجموع این اعتبارات باید برای افزایش رفاه بازنشستگان هزینه شود.  وی با تأکید بر این‌که تشکل‌های بازنشستگی ظرفیت‌های قابل توجهی در همه عرصه‌ها دارند، تصریح کرد: باید در پیشبرد فعالیت‌ها و انجام امور از تشکل‌های بازنشستگی، کمک گرفته شده تا با همدلی و همکاری یکدیگر موانع موجود برداشته شود.  صادقی فر با اشاره به ضعف‌های بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان نیز اظهار داشت: قطعاً ضعف‌هایی در این بیمه وجود دارد که در حال بررسی برای تغییرات کوتاه مدت و بلند مدت آن هستیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6660/4/449039/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر