نظرخواهی «ایران» از مخاطبانی که با ارسال پیامک، انتقادهای خود از وضعیت موجود را بیان کرده اند

وقتی زور فساد از عدالت بیشتر می شود

حمیرا علایی
صفحه خوانندگان روزنامه ایران هر هفته درباره مطالبات مردم از مسئولان پیام‌های قابل توجهی را دریافت و منعکس می‌کند این بار گزارش یک خود را به موضوع خوانندگان و مسئولان اختصاص داده‌ایم و در تماس با خوانندگان پیگیر نقدها و نظرات آنها شده‌ایم. در این گفت‌و‌گوها آنچه بیش از هر چیز درک می شود اینکه مردم از مسئولان می‌خواهند در متن جامعه باشند و با طبقات مختلف جامعه ارتباط نزدیک داشته باشند و حرف‌های آنها را بشنوند. گفتنی است در این تماس‌ها مخاطبان «ایران» از فاصله طبقاتی موجود در همه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... ابراز ناراحتی می‌کردند و در این میان انگشت‌های اتهام به غیر از مسئولان به سوی رسانه‌ها نیز نشانه رفته است. در ادامه گفت‌و‌گوی صفحه خوانندگان با برخی از مخاطبان را که برای روزنامه ایران پیامک ارسال کرده‌اند می‌خوانیم.

با فساد محکم بجنگید تا کسی فکر فساد هم نکند
890...0912: مبارزه با انواع مفاسد اقتصادی و بی‌عدالتی‌ها و عدم مماشات با کسانی که مرتکب جرم‌های مختلف می‌شوند خواه این افراد حقیقی باشند یا حقوقی، از بزرگترین اهداف و برنامه‌های دینی و انقلابی است که امیدواریم با قاطعیت و جدیت جامه‌عمل پوشانده شود.
خانم کماسی از جاجرود، مادر سه فرزند است که در تکمیل پیامک ارسالی خود برای روزنامه ایران به خوانندگان می‌گوید: برخورد قاطع با دزدهای بیت‌المال و مفاسد اقتصادی در هر سطحی که باشند به ملت این دلگرمی را می‌دهد که چشم‌های قانون ناظر بر اعمال ما هستند نه اینکه قانون داشته باشیم اما فقط برای عده‌ای اجرایی شود. در کشور ما از کارمند گرفته تا رده‌های بالا بی‌قانونی موج می‌زند و هیچ ناظری نیست که بر کارها نظارت داشته باشد. هر روز با انواع بی‌عدالتی رو‌به‌رو هستیم و همین موضوع به یأس و ناامیدی‌مان از زندگی منجر شده است. اغلب با متخلفان به غیر از متخلفانی که در اخبار حوادث از آنها نام برده می‌شود برخورد قاطعی نشده، کدام دزد بیت المال پولی را برداشته و برگردانده؟ به قول یک عزیزی در کشورهای دیگر هم کسانی هستند که بخواهند از اموال عمومی سوءاستفاده کنند اما قانون و ناظران قانون آنقدر محکم برخورد می‌کنند که یا کسی جرأت دزدی و تخلف و دور زدن قانون را ندارد یا اگر هم جرأت داشته باشد به سختی این کار را انجام می‌دهد. یادم می‌آید زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی قانون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر که آن زمان بیشتر تریاک بود آنقدر محکم اجرا می‌شد که وحشت از این اقدام خلاف کل جامعه را گرفته بود اینکه روش درست بود یا نه را نمی‌دانم اما این شدت برخورد اگر درباره مفاسد اقتصادی هم انجام می‌شد الان روزگار کشور اینطور نبود.
کشاورزی‌مان ارباب رعیتی شده است
421...0918: کشاورزی در کشور با این وضع به زمان ارباب رعیتی برمی‌گردد، چون که برای کشاورزان خرد و ضعیف با توجه به هزینه زیاد کاشت و برداشت و نداشتن ثبات قیمت‌ها و ضعف اجرایی در هر منطقه چند کشاورز سرمایه دار زمین‌ها را خریداری و هر روز تواناتر می‌شوند. با این تفاوت که آن زمان چون کشاورزی صنعتی نبود ارباب افراد زیادی نیازداشت ولی حالا همان افراد هم نیاز نیست.
آقای شریفی رزنی از بیستون کرمانشاه: من یک کشاورز زاده‌ام تمام عمرم با کشاورزی و کار روی زمین نخودکاری گذشته است اما الان به‌دلیل مشکلات اقتصادی و تورم نمی‌توانم زمینم را حفظ کنم و شغل کشاورزی‌ام را انجام دهم. اکثر کشاورزان منطقه ما زمین‌هایشان را واگذار کرده‌اند چون هزینه‌های زندگی و کشاورزی در کنار هم کفاف نمی‌دهد. وقتی هم به اداره جهاد مراجعه می‌کنیم اصلاً انگار نه انگار که برای حفظ کشاورزی پشت میزهای آنچنانی‌شان نشسته‌اند بلکه با بی‌توجهی ما را رها کرده‌اند. من نمی‌دانم چرا کسانی که مسئولیت‌پذیر و وظیفه شناس نیستند یا به کار خود علاقه‌ای ندارند باید سر کار باشند و عده‌ای مثل من که به کارم علاقه دارم و برایش زحمت کشیده‌ام هر روز التماس‌شان کنم. این نگاه از بالا به پایین را چه کسی به مسئولان داده است. در گذشته ارباب‌ها زمین‌ها را می‌خریدند و پدران ما برایشان رعیتی می‌کردند اما حالا همان ارباب‌ها در قالب ثروتمندان زمین‌های ما را می‌خرند و به جای ما ماشین‌ها برایشان کار می‌کنند یا جای زمین‌های کشاورزی ویلاسازی می‌کنند. واقعاً چرا مسئولان به رونق کشاورزی بها نمی‌دهد البته طی این سال‌ها وزیر کشاورزی آقای روحانی قدم‌های خوبی برای ما برداشته اعم از پیش‌خرید محصولات اما با این همه در ادارات جهاد کشاورزی در شهرهای دور از مرکز کارشکنی زیاد است، ما در اخبار می‌شنویم مثلاً برنج شالی کاران را خریدند یا گندم‌زارها را پیش‌خرید کرده‌اند اما در شهرستان ما هنوز گندم‌کارها پولشان را نگرفته‌اند کشاورزان دیگر هم مثل ما که مثلاً نخودکاریم یا باغ میوه داریم که در کانون توجه نیستیم.
مجلس اکنون در آخر امور است
440...0913: با سلام و خداقوت. سخنان آقایان کامران و وزیر کار را از رادیو مجلس گوش کردم. متأسفانه نتیجه را هم دیدم، اکثریت مجلس نظارت بر قانون خودشان را هم قبول نداشتند مثلاً مجلس باید ناظر بر اجرای امور باشد اما حتی نظارت بر خودش را هم قبول ندارد. به آنها از زبان ما بگویید مجلس اکنون در آخر امور است.
حقوق کارگر یک میلیون حقوق مجلس‌ ...
117...0914: نماینده مجلسی که اظهار می‌کند حقوق7میلیونی مجلس کفاف زندگیش را نمی‌دهد، نماینده‌ای که برای راننده و دفتردارش حقوق 3میلیون و برای کارگر بدبخت حقوق یک میلیون تصویب می‌کند باید هم به هر بلایی که سر مردم می‌آورند رأی بدهد، از مجلس انتظار دیگری داشتیم.
مجید در ادامه پیامک خود در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران به خوانندگان می‌گوید: فاصله طبقاتی و اختلاف در حقوق دریافتی افراد ناجوانمردانه است. آیا دستگاه‌های کشور از این اختلافات بی‌خبر است؟ به نظر من با خبر است اما اینکه چرا هیچ اقدامی انجام نمی‌شود جای سؤال است. ما سال‌هاست اسیر بی‌مدیریتی شده‌ایم و این زخم کهنه سرباز کرده است. من از آقای روحانی به‌عنوان رئیس جمهوری می‌خواهم با مردم صادقانه حرف بزند و آنچه درباره منشأ این نابرابری ها به ویژه رانت خوارها و خصولتی ها می دانند بی پرده با مردم مطرح کنند تا مردم بدانند چه ویژه خوارهایی در این کشور، منابع را حیف و میل می کنند. ما ایرانی هستیم و ایران را دوست داریم اما سختی‌های تحمیل شده را نه. کشور ایران هنوز هم با وجود اختلاس‌های کلان و کارشکنی‌های داخلی و خارجی منابع دارد پس اگر همین منابع باقی مانده را بدرستی صرف مردم کنید حتماً دوباره ایران به روزگار آرامش خود بازمی‌گردد.
مسئولان راه‌های ارسال کمک‌های مردمی را تبلیغ کنند
263...0938: از مسئولان محترم تقاضامندیم از طریق رسانه‌ها نحوه ارسال کمک‌ها به نیازمندان بوسیله سامانه‌های پیامکی، تلفن‌های گویا، شماره حساب‌های بانکی، دستگاه‌های خودپرداز و... را بیشتر اعلام و اطلاع‌رسانی کنند تا تعداد و موج کمک‌ها افزایش یابد.
زندگی گذراندن در ایران به معجزه تبدیل شده است
983...0919: با سلام، من به نوبه خودم تشکر می‌کنم از مسئولانی که حداقل یکبار در روز از حذف یارانه‌ها سخن میگن و سرتیتر روزنامه‌ها می‌شه. از اینکه اینقدر ما رو حمایت می‌کنند نهایت تشکر رو دارم. واقعاً دست مریزاد می‌گم به این شکوفایی اقتصادی. تازه می‌خواستم با یارانه‌ها یک مازراتی بخرم ولی امروز ناامید شدم چون یکی از روزنامه‌ها نوشته درآمد زیر هفتصد تومن یارانه نقدی می‌گیرند!!! اول صبحی افسرده شدیم. بازم از شما بی‌نهایت تشکر می‌کنم.
آقای سرآبادانی، کارگر ایران خودرو در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: من جوانم و بعد از لیسانس مکانیک تازه یک کار در خط تولید ایران خودرو پیدا کردم و اصلاً هم به آینده زندگی یعنی تشکیل خانواده و اینها فکر نمی‌کنم چون وقتی می‌بینم از پس زندگی خودم برنمی آیم چطور مسئولیت یک زندگی دیگر را به عهده بگیرم. من به‌عنوان یک جوان روحم پیر شده است از بس مسئولان هر روز با چوب و چماق اخبار به جان ما می‌افتند، هر روز زندگی‌مان تهدید به گرانی و سختی می‌شود. واقعاً خسته شدم از بس حساب دو دو تا چهارتا کردم و خرج و دخلم با هم نخواند. من یک پسر مجرد با حقوق یک میلیون و 100هزارتومن با لیسانس هستم اجاره خانه نمی‌دهم و در منزل پدرم زندگی می‌کنم و خیلی از هزینه‌ها را ندارم اما باز از عهده خرج زندگی برنمی‌آیم و فکر می‌کنم همکاران من که زن و بچه دارند چطور با این حقوق زندگی می‌گذرانند. واقعاً زندگی گذراندن در ایران به معجزه تبدیل شده است با همه اینها سؤال دیگری که هست گلایه فراگیری است که در مردم موج می‌زند و به نظرم مسئول اول و آخر این ناامیدی‌ها مسئولان و رسانه‌ها هستند.

نیم نگاه
برخورد قاطع با دزدهای بیت‌المال و مفاسد اقتصادی در هر سطحی که باشند به ملت این دلگرمی را می‌دهد که چشم‌های قانون ناظر بر اعمال ما هستند نه اینکه قانون داشته باشیم اما فقط برای عده‌ای ضعیف اجرایی شود. در کشور ما از کارمند گرفته تا رده‌های بالا بی‌قانونی موج می‌زند و هیچ ناظری نیست که بر کارها نظارت داشته باشد. هر روز با موج بی‌عدالتی رو به رو هستیم و همین موضوع به یأس و ناامیدی‌مان از زندگی منجر شده است.
اکثر کشاورزان منطقه ما زمین‌هایشان را واگذار کرده‌اند چون هزینه‌های زندگی و کشاورزی در کنار هم کفاف نمی‌دهد. وقتی هم به اداره جهاد مراجعه می‌کنیم اصلاً انگار نه انگار که برای حفظ کشاورزی پشت میزهای آنچنانی‌شان نشسته‌اند بلکه با بی‌توجهی ما را رها کرده‌اند
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/14/452750/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر