نگاه مخاطبان «ایران» به چرایی ناآرامی‌ها و اعتراض‌ها

ناگهان فریاد در خیابان‌ها




محمد مهر

هفته‌ای که گذشت اتفاقات تلخی در کشور روی داد، ناآرامی‌ها و اعتراض‌ها و زد و خوردهایی که البته تحلیل آنها بویژه درباره خاستگاه و علل شکل‌گیری آن به سادگی فراچنگ نمی‌آید. اما همچنان که انتظار می‌رفت بخشی از مخاطبان «ایران» در تماس‌های مختلف با صفحه خوانندگان به ارزیابی این رویداد پرداختند.
با سیاست و اقتصاد شفاف مردم را از خیابان جمع کنید
دانیال میرکاظمی - کانال تلگرام «ایران»: اگر می‌خواهید مردم کف خیابان نریزند سیاست و اقتصادتان را شفاف کنید و از تئوری‌های توطئه دست بردارید. اینکه آقای روحانی در سخنرانی خود گفتند 200 هزار میلیارد تومان از بودجه کشور دست دولت نیست و آنچه برای دولت می‌ماند 160 هزار میلیارد تومان است خیلی معنادار است. این یعنی دستگاه‌هایی در کشور هستند که بیشتر از دولت بودجه می‌گیرند و نه تنها جوابگو نیستند تازه مدعی هم هستند. آقایان گزارش بدهند که با این پول‌ها چه می‌کنند.
ساختار آلوده و تبعیض‌ها بحران سازند
احمد محمدتبریزی - تماس تلفنی: اتفاقات اخیر چند وجهی هست که به‌نظرم وجه اقتصادی آن غالب است، یعنی مردم توی مسائل سیاسی و اجتماعی هم نارضایتی دارند ولی مسأله معیشت و اقتصاد آنقدر پر رنگه که اون دو مورد رو تحت پوشش قرار میده. بحث اقتصادی هم باز چند وجه داره که شامل بیکاری، رکود، فساد و تبعیض و شکاف طبقاتی میشه. از دولت احمدی‌نژاد موجی از فساد و بی‌قانونی به راه افتاد که باهاش مقابله نشد. این فساد امروز به قدری گسترده شده که افراد زیادی رو درگیر کرده. به نوعی ساختار آلوده شده و سه قوه و دستگاه‌های حکومتی خودشون درگیر این فساد هستند. کارگری که حقوق یک میلیونیش عقب میفته و از اونور می‌بینه ماشین فلان آقازاده اندازه دستمزد ۳۰ سال کارگریشه بهم می‌ریزه، یا جوونی که برای وام ۵ میلیونی تحقیر می‌شه و آقایانی که براحتی میلیاردی وام میگیرن. این موارد قطعاً توی جامعه بحران درست میکنه. از طرفی مردم خودشون رو در بودجه نمی‌بینند و بودجه صرف افراد و نهادهایی بدون خروجی مثبت می‌شه. مردم ذهنیت منفی‌ای نسبت به سیاستمداران‌، مسئولان و نظام دارند و اگه اصلاحات صورت نگیره این بی‌اعتمادی بیشتر هم می‌شه.
غارت و آسیب راهکار مشکل اقتصادی نیست
 613...0915: من یک کارمند حقوق بگیر هستم با دریافتی دو میلیون و پانصد هزار تومان در ماه و مشکلات اقتصادی را با گوشت و پوست چشیده‌ام اما هر طور که فکر می کنم با این که حق اعتراض به مردم می دهم اما نمی توانم قبول کنم که آسیب به اموال عمومی و غارت راهکار بیرون آمدن ما از مشکلات اقتصادی باشد.
احساس بی‌عدالتی به عمیق‌ترین حس این روزها بدل شده است
زهرا انصاری – تماس تلفنی: نظارت که نباشد هر اتفاق مثبتی هم ممکن است به نکته‌ای منفی بدل شود. در کشور ما اگر طرحی اجرا شود نه ظرفیت‌ها و کشش مردم در نظر گرفته می‌شود و نه از دلایل و مزیت‌ها و معایب یک طرح سخنی به میان می‌آید. هیچ نهادی پاسخگوی مردم نیست. هیچ گوش شنوایی وجود ندارد. اخبار غیرمترقبه فساد و اختلاس اکنون به اخباری معمول و پیش پا افتاده در جامعه بدل شده و بذر ناامیدی در جامعه ریشه دوانده است. احساس بی‌عدالتی به عمیق‌ترین حس این روزها بدل شده است و متأسفانه مسئولان به جای توجه به اصل‌ها به فرع‌ها چسبیده‌اند. من موافق اعتراضات خیابانی نیستم ولی باید مکانی، نهادی، جایی برای شنیده شدن مطالبات مردم وجود داشته باشد؛ جایگزینی برای اعتراضات خیابانی. توجه به خواسته‌های مردم باعث بازگشت اعتماد از دست رفته خواهد شد. مسئولان دلسوزی باشند که پای حرف دل مردم بنشینند و از خود مردم برای حل مشکلات کمک بگیرند.
در اغتشاش‌ها بزرگ نمایی می‌شه
550...0919: اوضاع مملکت اونقدرها هم مغشوش و متشنج نیست. به‌نظرم داره بزرگنمایی می‌شه.
نارضایتی‌هایی که آتش زیر خاکسترند
آقای محمدی- تهران – تماس تلفنی: مسئولان ما از نماینده مجلس گرفته تا رده‌های بالا فقط زمان انتخابات با مشکلات مردم آشنا هستند و وعده‌هایی برای رفع آنها می‌دهند و پس از بر مسند نشستن تمام وعده‌ها را فراموش می‌کنند و تنها به فکر منافع خودشان هستند؛ اینها قطعاً باعث ایجاد نارضایتی در افراد می‌شود. نارضایتی‌های خاموش که کم کم با نادیده گرفته شدن مثل آتش زیر خاکستر با کوچکترین تلنگری سر بر می‌آورد.
عبور نرم از روحانی کلید خورده است
177...0914: این اعتراضات و سکوت در برابر آن به نظرم شاید از جنبه‌ای نشان‌دهنده انتقاد یا حتی عبور نرم از روحانی است مثل عبوری که اواخر دوره رفسنجانی رخ داد.
یه عده میان هجمه درست و غلط هاج و واج وایسادن
بدون نام – کانال تلگرام ایران: الان یه عده که هنوز نظاره گر هستند میان هجمه درست و غلط هاج و واج وایسادن. گرونی به همه فشار آورده اما من شخصاً تردید دارم چون اوضاع طبق مرادم نیست یعنی اینکه یه عده دزد هستن یا یه عده نالایق. شاید واقعاً تلاش‌ها معطوف به بازسازی زیرساخت‌ها می‌شه. نمی‌شه که یک چیز رو یک شبه یا چهار ساله یا حتی هشت ساله اصلاح کرد. ‎
من نگاه بدبینانه‌ای به اعتراض‌ها ندارم
آیدین سرایی – کانال تلگرام ایران: من برخلاف افرادی که بدبینانه به این اتفاقات نگاه می‌کنند فکر می‌کنم ما به سمت رشد فکری حرکت می‌کنیم. روند تکامل را طی می‌کنیم و به جای واکنش گازانبری به آرامش دعوت می‌شویم. همین که قرار نیست صدای مردم صدای جریانی از پیش تعیین شده باشد خیلی خوب است.
صدا و سیمایی که مثل کبک سرش را در برف فرو برده است
احمدی مقدم – شیراز - ایمیل: متأسفانه ارگان‌هایی مثل صدا و سیما در کشور ما سرشان را مثل کبک زیر برف فرو برده‌اند و مثلاً برنامه‌هایی از مشکلات معیشتی و اقتصادی سایر کشورها نمایش می‌دهند انگار در کشور ما هیچ مشکلی وجود ندارد. اگر رسانه‌ای مثل صدا و سیما تریبونی برای بیان مشکلات و دغدغه‌های مردم کشور خودمان باشد؛ بخشی از این صداها به گوش مسئولان نخواهد رسید؟! البته احتمالاً مسئولان خودشان را تافته‌ای جدا بافته از مردم می‌دانند و گویی از جایی دیگر آمده‌اند و با هیچ کدام از نارضایتی‌ها آشنا نیستند. نارضایتی‌هایی که اکنون به‌صورت اعتراضات خیابانی نمود یافته و امکان هرگونه سوءاستفاده‌ای از این اعتراضات توسط هر گروهی وجود دارد.
طرفدار عجیب بی بی سی
449...0936: دیروز یکی به بی‌بی‌سی گفت شما چه خوبید که تأیید نمی‌کنید. البته این فرد در پاسخ به خانمی تماس گرفته بود که مدعی بود اعتراضات را اصولگرایان برای خراب کردن دولت راه انداختن. می‌خوام بگم این همون جماعتیه که بی‌بی‌سی رو کفر خالص می‌دونست الان چون خودشون شدن صدای ملت پس بی‌بی‌سی هم خوب شد براشون‎.
مردم به دلجویی نیاز دارند
 نه خشونت
خانم رحمان زهی - دبیر بازنشسته - زاهدان - تماس تلفنی: سال‌هاست در پی نامدیریتی‌ها وضعیت معیشت و اقتصاد و آرامش مردم به هم ریخته است و مردم به تنگ آمده‌اند. اما درهمین شرایط هم می‌توان با دلجویی از مردم و در کنار مردم بودن به آنها امید داد اما خشونت بیشتر مردم را جری‌تر می‌کند از مسئولان می‌خواهم به جای پشت میزنشینی به فکر هم‌صدایی با مردم باشند و به درد دل آنها برسند نه اینکه با سیستم قهری با آنها برخورد کنند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/14/452751/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر