به دنبال تداوم خشکسالی و از دست رفتن گردشگران این فصل، در کوهرنگ اجرایی می‌شود

راهکارهای جدید جذب گردشگران زمستانی در چهارمحال و بختیاری
شهرکرد - راضیه زمانی دهکردی /   اگرچه تداوم خشکسالی‌های اخیر در
چهارمحال و بختیاری، منجر به کاهش میزان بارش برف و ماندگاری آن به کمتر از 50 روز در کوهرنگ پربارش‌ترین منطقه جنوب کشور شده و برگزاری جشنواره‌ها و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان را با چالش روبه رو ساخته، اما سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بهسازی و آماده‌سازی دیگر جاذبه‌های گردشگری این استان به‌دنبال رونق این صنعت درآمدزا و جبران زیان‌های مالی ناشی از منحل شدن جشنواره برف و جاذبه‌های زمستانی این منطقه است.
هرسال با شروع فصل سرما جاذبه‌های زمستانی کوهرنگ نظیر جشنواره «برف آورد» و پیست اسکی چلگرد گردشگران زیادی را به این منطقه سوق می‌داد که تداوم خشکسالی‌‌های اخیر و کاهش بارش برف باعث شده امسال برای چهارمین سال متوالی پیست اسکی این شهرستان از چرخه فعالیت خارج شده و جشنواره مذکور نیز برگزار نشود.
گفتنی است، نخستین جشنواره شهر برفی در سال 85 با عنوان «برف و یخ»، در سال‌های بعد از آن به نام «شهر برفی» و در آخرین سال برگزاری خود یعنی در سال 92 با عنوان«برف آورد سالانه برفی» در کوهرنگ برگزار شد. این جشنواره پس از یکسال وقفه در سال 88 به علت خشکسالی و کاهش بارش برف، در سال 91 نیز به‌دلیل شرایط جوی به حالت تعلیق درآمد، اما استقبال علاقه‌مندان برای شرکت در جشنواره و ساخت و طراحی مجسمه‌های یخی در این سال سازمان میراث فرهنگی را برآن داشت تا محل اجرای جشنواره را به علت کمبود برف از کوهرنگ به روستای «شیخ‌علی‌خان» که دارای برف بیشتری نسبت به مرکز این شهرستان بود انتقال دهد، اما بازهم به‌دلیل کافی نبودن برف برای ساخت مجسمه‌ها، سازمان میراث فرهنگی ناگزیر شد با استفاده از وسایل نقلیه سازمان راه و شهرسازی از بیابان‌های خارج از روستای شیخ‌علی‌خان به این روستا برف منتقل کند.
با این حال، امسال نیز برای چهارمین سال متوالی جشنواره «برف آورد سالانه برفی» کوهرنگ به علت نبودن برف و تغییر شرایط اقلیمی برگزار نمی‌شود و این مسأله باعث از دست رفتن 4تا 5 هزار گردشگر و فرصت‌های شغلی زیادی در این منطقه شده است. برای بررسی همه جانبه آسیب‌های ناشی از خشکسالی بر گردشگری چهارمحال و بختیاری، راهکارهای جایگزین برای جاذبه‌های گردشگری زمستانی، حفظ  گردشگر و جبران ضررهای مالی ناشی از برگزار نشدن این جشنواره با «حیدر صادقی» معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال وبختیاری به گفت‌وگو نشستیم.
خشکسالی و برگزاری جشنواره برف
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال
 و بختیاری در این خصوص گفت: آخرین جشنواره «برف آورد سالانه برفی» در سال 92، به‌دلیل وجود زیرساخت‌های مطلوبتر و حمایت بخش خصوصی در تالاب چغاخور برگزار شد، اما متأسفانه از آن سال به بعد به‌دلیل خشکسالی فرصت برگزاری جشنواره برف را از دست داده‌ایم.
صادقی افزود: ‌هر سال حدود
150 نفر در مسابقه ساخت مجسمه‌‌های برفی جشنواره شرکت و با هم به رقابت می‌پرداختند،  طی2 یا 3 روز برپایی جشنواره حدود 4 تا 5 هزار نفر گردشگر نیز از مجسمه‌ها دیدن می‌کردند و همزمان با برگزاری این جشنواره‌ پیست اسکی کوهرنگ نیز فعال می‌شد که این امر ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منطقه را در برداشت.
وی تصریح کرد: برگزار نشدن جشنواره برف باعث کاهش ضریب درآمد واحدهای اقامتی نظیر هتل‌ها و مراکز پذیرایی و رستوران‌ها، از بین رفتن فرصت‌های شغلی گردشگری زمستانی و کمتر شدن توجیه اقتصادی سرمایه‌گذاری برای گردشگری زمستانی در این منطقه شده است.
راهکارهای جایگزین برای جاذبه‌های گردشگری زمستانی
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برای جایگزینی جشنواره برف و حفظ یا جذب گردشگر چه تمهیداتی اندیشیده‌اید، گفت: تمرکز بر جاذبه‌هایی نظیر تورهای کوچ، طی کردن مسیرهای گردشگری با موتور‌سیکلت، بازدید از یخچال‌های طبیعی چما، بازدید از روستاهای منحصر به فرد نظیر سرآقاسید و توجه به کمپ‌های گردشگری نظیر توسعه کمپ‌های عشایری را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داده‌ایم.
صادقی افزود: از سال 93 برای جبران ضررهای ناشی از منحل شدن جشنواره «برف آورد» زیرساخت‌هایی نظیر کمپ‌های عشایری و امکانات رفاهی و بهداشتی در جوار غار یخی و یخچال‌های طبیعی چما ایجاد شد و همین امر باعث شد، سال گذشته حدود 20 هزار گردشگر برای بازدید از این جاذبه‌های طبیعی به شهرستان کوهرنگ سفر کنند. اما با توجه به اینکه جشنواره برف‌آورد در بهمن ماه برگزار می‌شد و فصل بازدید از غار یخی از اردیبهشت تا مهرماه است، متأسفانه نتوانسته‌ایم 4تا 5 هزار گردشگر زمستانی خود را حفظ کنیم و تنها با تمرکز بر دیگر جاذبه‌‌های گردشگری سعی کرده‌ایم ضررهای اقتصادی را که بر صنعت گردشگری منطقه تحمیل شده  جبران کنیم. وی ادامه داد: امسال نیز مسیرهای کوهستانی غار یخی واقع در شهرستان کوهرنگ بهسازی و ایمن‌سازی می‌شود تا بجز کوهنوردان افراد عادی نیز بتوانند از غار یخی دیدن کنند.
صادقی تصریح کرد: اگرچه خشکسالی و تغییر شرایط اقلیمی باعث شده که جاذبه‌های گردشگری زمستانی خود را از دست دهیم، اما باید به این مسأله توجه کنیم که قبل از خشکسالی راه‌های ارتباطی روستای سرآقاسید که به ماسوله‌ زاگرس شهرت دارد و یکی از مقاصد گردشگران به شمار می‌رود با بارش برف و کولاک به مدت 6 ماه بسته می‌شد و امکان بازدید گردشگران از این روستای زیبا از دست می‌­رفت ولی اکنون گردشگران براحتی می‌توانند از این روستا دیدن کنند.
ورود 5100 گردشگر خارجی
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در خصوص تعداد گردشگران خارجی که به این استان سفر می‌کنند، گفت: هر سال 5 هزار و 100 نفر گردشگر خارجی به این استان سفر می‌کنند که از این تعداد
60 درصد گردشگران از کشورهای اروپایی و 40 درصد آن نیز از کشورهایی نظیر ترکیه، چین، کره و... با انگیزه‌های صنعتی و تجاری است.
جذب حدود320 میلیارد ریال
سرمایه برای توسعه گردشگری
صادقی در خصوص میزان جذب سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری، گفت: سال گذشته حدود 320 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سوی سرمایه‌گذاران داخلی در توسعه گردشگری نظیر ساخت دهکده‌های گردشگری، هتل‌سازی و مراکز تفریحی و گردشگری در این استان صورت گرفت که پیش‌بینی می‌شود، این رقم امسال به‌450 میلیارد ریال افزایش یابد.
شهرستان کوهرنگ با مرکزیت شهر چلگرد در 90 کیلومتری مرکز چهارمحال
و بختیاری قرار دارد.

نیم نگاه
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری: امسال برای چهارمین سال متوالی جشنواره «برف آورد سالانه برفی» کوهرنگ به علت نبودن برف و تغییر شرایط اقلیمی برگزار نمی‌شود و این مسأله باعث از دست رفتن 4 تا 5 هزار گردشگر و فرصت‌های شغلی زیادی در این منطقه شده است
هر سال 5 هزار و 100 نفر گردشگر خارجی به این استان سفر می‌کنند که از این تعداد 60 درصد گردشگران از کشورهای اروپایی و 40 درصد آن نیز از کشورهایی نظیر ترکیه، چین، کره و... با انگیزه‌های صنعتی و تجاری هستند
تمرکز بر جاذبه‌هایی نظیر تورهای کوچ، طی کردن مسیرهای گردشگری با موتور‌سیکلت، بازدید از یخچال‌های طبیعی چما، بازدید از روستاهای منحصر به فرد نظیر سرآقاسید و توجه به کمپ‌های گردشگری نظیر توسعه کمپ‌های عشایری را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داده‌ایم

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/19/452760/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر