اجرای طرح «بی.آر.تی» در قزوین در گرو موافقت شورا

قزوین - کورس سلیمانی/ طرح اتوبوس «بی.آر.تی» (سامانه اتوبوس تندرو) که حدود 3 سال پیش و در زمان شهردار و شورای چهارم شهر قزوین برای کاهش بار ترافیک این شهر پیشنهاد و در حال اجرا بود، امسال و با آغاز به کار شهردار و شورای جدید شهر و مخالفت آنان با این طرح متوقف شد و این در حالی است که بسیاری از ایستگاه‌های آن احداث و حتی اتوبوس‌های آن نیز خریداری شده است.  «مهدیه قافله باشی» سخنگو و از اعضای شورای شهر قزوین که یکی از مخالفان اجرای این طرح است، به «ایران» گفت: این طرح مصوبه شورای چهارم را داشت، اما اعضای شورای پنجم اشکالاتی را به این طرح وارد دانستند و در نهایت این طرح با نظر شورا به حالت تعلیق درآمده است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا این طرح کاملاً منتفی است، افزود: طرح مذکور اشکالات اساسی دارد و اگر اجرا شود، مشکلات زیادی را برای مردم به وجود می‌آورد. اعضای شورا معتقدند، اگر قرار است این طرح ناقص اجرا شود همان بهتر که اجرا نشود، در هر صورت این طرح فعلاً متوقف شده است. درهمین ارتباط، «محمد حسن ایرانخواه» مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر قزوین به «ایران» گفت: بر اساس طرح مطالعات جامع که پیشتر به تأیید شورای شهر قبلی، شورای ترافیک فرمانداری و استانداری و شورای عالی ترافیک کشور رسیده، برای شهر قزوین 4 خط بی‌.آر. تی پیش‌بینی شده است. «خط 1» از میدان «مینودر» آغاز و پس از گذر از تقاطع ولیعصر(عج)، میدان آزادی (سبزه میدان)، بازار و میدان‌22 بهمن به نسیم شمال و انتهای بلوار میرزا کوچک خان ختم می‌شود. «خط‌2»از صدا و سیما در خیابان نوروزیان شروع و به میدان آزادی ختم می‌شود. «خط 3» از میدان تهران قدیم آغاز و پس از عبور از تقاطع ولیعصر(عج)، میدان نصر و بلوار آزادگان به شهرک مینودر ختم می‌شود. «خط 4» از میدان دفاع مقدس شروع و پس از عبور از میدان 22 بهمن، نواب، میدان مادر و پل سرداران تا دانشگاه آزاد باراجین امتداد خواهد داشت.ایرانخواه با بیان اینکه در حال حاضر ایراد شورای شهر همان خط شماره 2 است و در بقیه موارد نه مخالفتی کرده‌اند و نه موافقتی، افزود: این ایراد کاملاً درست و بحق است. آنان معتقدند، عرض خیابان کم است و شما اگر بخواهید یک خط اختصاصی بگیرید مردمی که با خودروهای شخصی می‌خواهند عبور کنند دچار مشکل می‌شوند وگرنه شورای شهر مخالفتی با اصل بی‌.آر. تی ندارد. چه کسی با توسعه حمل و نقل عمومی و اتوبوس‌های کولردار جدید مخالفتی دارد؟
وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح در گرو موافقت شوراست، ادامه داد: شخصاً و به تازگی طرحی را پیشنهاد دادم مبنی بر اینکه این خط 2 را از
صدا و سیما آغاز کنیم و به راه‌آهن ختم کنیم و مشکل عرض خیابان از میدان میرعماد تا میدان آزادی را به طور مشترک استفاده کنیم، یعنی خط جدا اختصاص ندهیم و اگر مشکل ایجاد شد با اضافه کردن اتوبوس مشکل را حل کنیم. چند جلسه نیز برگزار و پیشنهادمان را مطرح کرده‌ایم و حالا منتظر نظر شورای شهر هستیم تا با موافقت و تصویب آن به ادامه عملیات اجرایی بپردازیم. مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر قزوین افزود: نکته مورد بحث دیگر علاوه بر خطوط، به شکل واگذاری اتوبوس‌ها نیز مربوط می‌شود. در گذشته، دولت برای تامین اتوبوس‌های شهری تا82.5 درصد یارانه می داد، اما در حال حاضر شهرداری باید اتوبوس ها را از بودجه خود خریداری کند.، یعنی برای اتوبوس‌های 12 متری 500 میلیون تومان و برای اتوبوس‌های 15 متری 700 میلیون تومان هزینه کرده که خود این مسأله برای چگونگی واگذاری آن باید در شورای شهر مورد بررسی قرار بگیرد. وی گفت: اتوبوس‌ها خریداری شده و ایستگاه‌ها نیز ساخته شده و منتظریم تا جلسه شورای شهر تشکیل شود و کارشناسان طرح موضوع کنند تا در صورت تصویب شورای شهر این طرح اجرایی شود. در حال حاضر همه چیز به نظر شورا بستگی دارد.
ایرانخواه درباره اینکه در همان خط شماره 2 که مورد ایراد شورای شهر قرار گرفته حتی ایستگاه‌های آن را نیز ساخته اید و اگر تصویب نشود چکار می‌کنید، افزود: این ایستگاه‌ها قابل انتقال به مکان‌های دیگر است و اگر به فرض و به هر دلیلی اجرای این خط مسکوت بماند 36 فونداسیون است که صفحه‌های آن پیچ و مهره‌ای و قابل انتقال است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/19/452761/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر