گزارش <ایران> از بازار ارز و سکه

ناآرامی‌ها آرامش بازار را ربود
گروه اقتصادی / طی هفته اخیر، بازارها روزهای ناآرامی را پشت سر گذاشتند و بازار طلا و ارز با نوسان همراه بود. طی کمتر از یک هفته، دلار صد تومان افزایش قیمت داشت. روز یکشنبه، دلار با ۵۷تومان افزایش به قیمت ۴ هزار و ۲۹۷ تومان رسید که بیشترین افزایش قیمت روزانه طی سال 96 بود. پس از آن نیز طی سه روز اخیر روند افزایشی قیمت دلار ادامه یافت تا در روز گذشته دلار به قیمت 4386تومان رسید. بازار سکه نیز تحت تأثیر ناآرامی‌های اخیر نوساناتی داشت. هفته گذشته قیمت یک سکه طلا در محدوده یک میلیون و 400 هزار تومانی بود اما در این هفته به بیشتر از یک میلیون و 500 هزار تومان رسید.
تزریق دلار برای کنترل بازار
قیمت دلار تنها طی سه روز اول هفته، 2.2 درصد رشد کرد و نوسانات تنها محدود به بازار این ارز نبود. یورو افزایش قیمت بیشتری داشت و تنها در سه روز اول هفته بیش از 7 درصد قیمت آن افزایش پیدا کرد. قیمت این ارز اروپایی روز شنبه 42 تومان افزایش پیدا کرد و وارد کانال 5 هزار و 100 تومانی شد. افزایش قیمت آن در تمام طول این هفته ادامه پیدا کرد و در معاملات روزگذشته قیمت 5 هزار و 254 تومان را به ثبت رساند.
احمد وفادار، عضو هیأت امنای صنف طلا و جواهر ایران درباره این نوسانات به ایلنا گفته است: «اغتشاشات اخیر باعث شد تا برخی از مردم اقدام به خروج سپرده‌های خود از بانک‌ها و خرید دلار و سکه کنند. ضمن آنکه در امریکا و اروپا نیز نرخ برابری دلار با بقیه ارزها تفاوت زیادی پیدا کرده است و قیمت دلار در برابر سایر ارزها افزایش داشته است.از سوی دیگر کاهش قیمت سهام در امریکا سبب شد تا سرمایه‌گذاران به طرف سرمایه‌گذاری در طلا روی آورند.»
بر اساس صحبت‌های او، در ایران به‌دلیل اینکه مردم پول‌های‌خود را از بانک‌های خصوصی خارج می‌کنند و بیشتر به سمت خرید سکه و دلار روی‌آورده‌اند، قیمت طلا و دلار در روزهای اخیر بالا رفته است. وفادار پیش‌بینی می‌کند که رشد قیمت‌ها با توجه وضعیت موجود ادامه دار باشد مگر اینکه این اعتراضات خیابانی کم شود و بازار سمت ثبات حرکت کند.
البته بانک مرکزی نیز برای مدیریت بازار ارز وارد عمل شده و سعی کرده است با تزریق دلار، عرضه و تقاضا را برابر کند تا بر اثر بالا رفتن تقاضا و کمبود عرضه، نظم بازار مختل نشود. در همین راستا روز سه‌شنبه اطلاعیه‌ای به این شرح برای صرافی‌های مجاز ارسال شد:«تمام صرافی‌های مجاز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای خرید اسکناس دلار، می‌توانند هم‌اکنون جهت خرید دلار به‌محل شرکت صرافی ملی ایران، باجه فروش اسکناس مراجعه کنند.» گفتنی است بالاترین نرخ به 4360 تومان از سوی صرافی‌ها به خریداران اعلام شد. به این ترتیب، بانک مرکزی از دو روز پیش ارز بیشتری را وارد بازار کرد و بعد از تزریق ارز به بازار از شتاب افزایش قیمت دلار کمی کاسته شده است.
تغییرات بازار طلا
متأثر از نوسان‌های جهانی
محمد محمدولی، رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر نیز بر این باور است که ناآرامی‌ها، آرامش را از بازار نیز ربوده است. او به ایسنا گفته است: «در روزهای گذشته وضعیت سیاسی کشور تا حدی باعث بالا رفتن نرخ ارز شده است که افزایش نرخ ارز در قیمت طلا هم تأثیر‌گذار است.به‌عنوان یک شهروند از وضعیت موجود که عده‌ای محدود، مشکلات متعددی را برای جامعه درست کرده‌اند رضایت نداشته و بر این باورم که چنین اقداماتی به صلاح مردم و مملکت نبوده و تأثیراتی هم روی اقتصاد بازار و اصناف می‌گذارد.»
او درباره رکود بازار می‌گوید: «هر هیجانی یک رکود به‌دنبال خواهد داشت و صنف ما هم از این قاعده مستثنی نیست. در این روز‌ها در بسیاری از صنوف نوعی رکود نسبی وجود دارد که صنف ما هم از این قاعده جدا نیست اما امید داریم این مشکلات هرچه سریع‌تر حل شده و در بازار ارز و طلا شاهد ثبات قیمت باشیم.»
 البته بر اساس صحبت‌های او گرانی ایجاد شده در بازار طلا بیشتر از همه به‌قیمت اونس جهانی مربوط می‌شود.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/6/452767/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر