تهدید مالی ترامپ علیه گروه های فلسطین :

مذاکره صلح نکنید ؛ پول نمی دهیم

گروه جهان/  تهدید بخش مهمی از منش سیاسی رئیس‌جمهوری امریکا را تشکیل می‌دهد و تقریباً روزی نیست که بدون تهدید دیگران به سر کند. او در تازه‌ترین مورد بار دیگر نوک شمشیر تیزش را به سمت فلسطین گرفته تا ضربه‌ای دیگر بر پیکر آن وارد کند. دونالد ترامپ سه‌شنبه در صفحه توئیتر خود، که این‌روزها رسانه رسمی او محسوب می‌شود، نوشت: «پاکستان تنها کشوری نیست که میلیاردها دلار سر هیچ و پوچ خرجش کرده‌ایم، بلکه کشورها و افراد زیادی مثل آن هستند، مثلاً سالانه به فلسطین صدها میلیون دلار پول دادیم اما هیچ قدردانی‌ای ندیدیم. آنها حتی حاضر نیستند پای میز مذاکره بیایند... ما بحث قدس را که مشکل‌ترین بخش مذاکرات بود از روی میز مذاکرات برداشتیم، اما اسرائیل در قبال آن باید بیشتر بپردازد. تا زمانی که فلسطینی‌ها نمی‌خواهند به مذاکره بازگردند، چرا ما باید چنین مبلغ هنگفتی را همچنان در آینده به آنها بپردازیم؟»
مذاکرات پرهزینه
پس از آنکه ترامپ در 6 دسامبر در سخنرانی جنجالی خود، قدس را به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خبر داد که فرصت صلح از دست رفته و دیگر امریکا صلاحیت میانجیگری برای ایجاد صلح در خاورمیانه را ندارد. با همین بهانه چند ساعت پس از آنکه ترامپ پاکستان را در سیبل حملات خود قرار داد، ضربه‌ای هم به فلسطین زد. او در مجموعه توئیت‌هایی درباره پاکستان گفته بود که اسلام‌آباد آنچنان که می‌بایست با تروریسم مبارزه نکرده است. تهدید علیه فلسطین پس از آن صورت گرفت که نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل به فلسطین گفته بود که اگر حاضر به مذاکره و صلح با رژیم صهیونیستی نشود، امریکا این کشور را تنبیه خواهد کرد. به گزارش «ایران» به نقل از راشا تودی، پس از توئیت‌های تهدیدآمیز، اکنون امریکا تصمیم گرفته که کمک به آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک را هم قطع کند تا شاید آنها را مجبور به مذاکره با اسرائیلی‌ها کند. از سوی دیگر ترامپ در نظر دارد که سازمان ملل را نیز در تنگنا قرار دهد. زیرا رأی قاطع 128 کشور جهان به قطعنامه‌ای علیه تصمیم او درباره قدس، برایش گران تمام شده است. از سال 1994 تاکنون، امریکا 5 میلیارد دلار به آژانس پناهجویان فلسطین کمک کرده است و تنها در سال 2016، بیش از 368 میلیون دلار به آن بودجه اختصاص داده بود. نیکی هیلی روز گذشته در همین باره گفت: «رئیس جمهوری صریحاً گفته که دیگر خبری از کمک اضافه نیست یا شاید حتی آن را کاملاً متوقف کند. تا زمانی که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نپذیرد که با اسرائیل بر سر میز مذاکره بنشیند و با آن صلح کند، اوضاع همین‌طور خواهد بود. آنچه ما با صدور قطعنامه علیه خودمان شاهدش بودیم، هیچ کمکی به بهبود شرایط نکرد. ما در تلاش برای آغاز روند صلح هستیم اما اگر چنین چیزی اتفاق نیفتد، دیگر رئیس جمهوری هیچ دلیلی برای کمک مالی ندارد». هیلی که با این اظهارنظر نشان داده با هر صدای مخالفی در سازمان ملل، سودای جنگ و مقابله دارد در ادامه افزود: «ما بشدت خواهان صلح هستیم. فلسطین اکنون باید نشان بدهد که او هم خواهان صلح و مذاکره است. اما نه حاضر به صلح هستند نه از تقاضای کمک دست برمی‌دارند. ما دیگر هیچ پولی نمی‌دهیم. باید مطمئن شویم که به سمت روند صلح در حرکت هستند». آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک به مشارکت‌های داوطلبانه اعضای سازمان ملل وابسته است و در سال 2016، ایالات متحده حدود 30درصد از بودجه این آژانس را تأمین کرده بود. این آژانس با هدف کمک به‌زندگی فلسطینی‌هایی که از سرزمینشان به‌دلیل جنگ گریخته‌اند، به وجود آمده و بیش از 5 میلیون فلسطینی در آن عضویت دارند. این آژانس پس از جنگ ۱۹۴۸ فلسطین، حمایت از پناهندگان فلسطینی یهودی و عرب در داخل اسرائیل را برعهده گرفت و تا سال ۱۹۵۲ که اسرائیل مسئولیت پناهندگان یهودی را پذیرفت به کمک‌ها ادامه داد.
مرگ سازش، پاسخ تهدید
در واکنش به تهدیدهای امریکا، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» خواستار اتخاذ تصمیم راهبردی مقاومتی کاملی برای لغو تصمیم‌ رئیس‌جمهوری امریکا و رژیم صهیونیستی مبنی بر پیشروی اشغالگری‌ها و اعتباربخشی مجدد به‌مسأله فلسطین به‌عنوان پروژه آزادیخواهی ملی و تکیه بر انتفاضه مردمی شد. به گزارش ایسنا، اسماعیل هنیه روز سه‌شنبه بر لزوم تحقق برنامه فلسطینی، عربی و اسلامی یکپارچه برای شکست اقدام‌های اسرائیلی - امریکایی به موازات هماهنگی و همکاری با طرف‌های بین‌المللی حامی حقوق ملت فلسطین و آسیب‌دیده از سیاست‌های امریکا در منطقه تأکید کرد. هنیه هدف از این تحرکات را متوقف کردن قطار امریکا دانست و گفت: «برای این منظور باید در دو مسیر سیاسی حرکت کرد. نخست: پایان دادن به هر گونه چشم امید بستن به روند سازش و اعلام مرگ آن و اعلام این راهبرد به‌عنوان موضع قطعی فلسطینی و منطقه‌ای و دوم: پایان دادن به تمامی اشکال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تلاش‌های برخی طرف‌ها در این زمینه.» جنبش حماس همچنین در واکنش به تصمیم دولت امریکا برای قطع کمک‌های مالی خود به تشکیلات خودگردان در بیانیه‌ای این اقدام امریکا را باجگیری سیاسی خواند و از فلسطینی‌ها خواست درمقابله با آن متحد شوند. حماس اعلام کرده که این تصمیم امریکا نشان دهنده رفتار بدون فکر و به دور از اخلاق این کشور است. جنبش مقاومت فلسطین همچنین اعلام کرده است که برای مقابله با رفتار امریکا نیاز است دیگر کشورهای عربی و اسلامی هم بیشتر از مردم فلسطین و احقاق حقوقشان حمایت کنند.
به گزارش «ایران»، سازمان آزادیبخش فلسطین هم در توئیتر خود نوشت: «حقوق فلسطین قابل فروش نیست. با به رسمیت شناختن بیت‌المقدس اشغالی به‌عنوان پایتخت اسرائیل، امریکا نه تنها بر خشونت‌های بین‌المللی افزود، بلکه زیرساخت‌های صلح را نابود کرد و پیش‌زمینه‌ای برای الحاق قدس به اسرائیل ایجاد کرد. ما مورد اخاذی قرار نمی‌گیریم. رئیس جمهوری ترامپ مسیر ما به سمت صلح، آزادی و عدالت را نابود کرد. اکنون به خود اجازه می‌دهد که فلسطین را به خاطر واکنش‌هایش ملامت کند.» در همین حال، نبیل ابوردینه سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در واکنش به این تهدیدها گفت: «تصمیم دولت امریکا در به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و تصویب قانون قدس یکپارچه از سوی کنست اعلام جنگ علیه مردم فلسطین و هویت سیاسی و مذهبی آنها است. البته هیچ کدام از این تصمیم‌ها مشروعیت ندارند. دولت فلسطین تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد چنین طرح‌های خطرناکی اجرا شوند و بر آینده منطقه و کل جهان تأثیر بگذارند.»

برش
عهد تمیمی، نماد مقاومت فلسطینی‌ها
دختری 16 ساله با چهره‌ای مصمم و مشت‌های گره کرده که خشم فروخورده مردم خود علیه ظلم و بی‌عدالتی‌ها را فریاد می‌کشد، این روزها به رسانه‌های متعدد جهان راه پیدا کرده است. به گزارش «ایران» به نقل از گاردین، پس از انتشار فیلم سیلی زدن عهد تمیمی به سرباز اسرائیلی،وی دستگیر شد. از دو هفته پیش تاکنون واکنش‌های بسیاری به خبر دستگیری او صورت گرفته و فراخوانی برای آزادی او ایجاد شده است. باسم تمیمی، پدر او بازداشت دخترش را «محاکمه‌ای سیاسی» می‌داند که اسرائیل ناعادلانه در پیش گرفته است. عهد تنها عضو خانواده نیست که متهم شده، بلکه مادرش نیز به بهانه توهین و تحریک خشونت مورد اتهام قرار گرفته است.عهد، به قهرمان جوانان فلسطینی تبدیل شده است که در مقابل اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی قد برافراشته است، اما این نخستین بار نیست که تصاویر او توجه جهان را به مسأله فلسطین جلب می‌کند. او از کودکی در تظاهرات‌ اعتراضی علیه اسرائیل شرکت کرده و تصاویر درگیری‌ او با نظامیان صهیونیست بارها و بارها منتشر شده‌است. او حدود دو هفته پیش در روستای النبی صالح نزدیک رام‌الله در کرانه باختری رود اردن بازداشت شد. برخی او را با ملاله یوسف‌زی مقایسه می‌کنند و او را نماد مقاومت مردم فلسطین می‌دانند. پدر عهد که خود فعالی فلسطینی است در پست فیسبوکی‌اش نوشت: «دختر من یک سرباز اسرائیلی را در جلو خانه‌مان در حالی متوقف کرد که او به سر یک کودک شلیک کرده بود. عهد تمیمی را آزاد کنید. سربازان اسرائیلی خانه‌ها را جست‌و‌جو کرده، موبایل، تبلت و لپ‌تاپ‌ها را دزدیده و زنان و کودکان را کتک می‌زنند. دختر من تنها 16 سال دارد. در دنیایی دیگر او زندگی کاملاً متفاوتی می‌توانست داشته باشد. اما در دنیای کنونی ما، او سعی می‌کند صدای نسل خودش باشد؛ نسلی که برای کسب آزادی مبارزه می‌کند. عهد یکی از زنان جوانی است که در سال‌های آتی در مقاومت فلسطین علیه اسرائیل نقش مهمی ایفا خواهد کرد.» او سال‌ها پیش از طرف محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تقدیر شد و از رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر وقت ترکیه جایزه شجاعت دریافت کرد. زمانی که کم سن و سال‌تر بود، عکسی از او منتشر شد که با مشتان گره کرده سعی دارد به سربازی که دست‌کم هیکلش دو برابر اوست، ضربه بزند. این عکس یکی از ماندگارترین عکس‌های مظلومیت فلسطینی‌ها شد و بار دیگر رژیم صهیونیستی را هدف انتقادهای بین‌المللی قرار داد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/20/452790/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر