خط تماس میان دو کره فعال شد
گروه جهان/ کارکرد مهم دیپلماسی ورزشی در زمینه توسعه ارتباطات و آماده کردن فضایی در راستای گفتمان صلح‌آمیز میان کشورها که نمونه بارز آن را در بهبود روابط میان واشنگتن و چین در سال 1970 شاهد بودیم،
این بار به یاری بهبود شرایط پرتنش در شبه جزیره شتافته است. برقراری رقابت‌های المپیک زمستانی در شبه‌جزیره کره، فضای مناسبی را برای آغاز گفت‌و‌گوها میان مقامات سئول و پیونگ یانگ فراهم کرده که عمده‌ترین نشانه‌های مثبت آن روز گذشته در بازگشایی کانال‌های ارتباطی میان دو کره مشاهده شد. در همین حال، روز گذشته وزارت وحدت کره جنوبی تایید کرد با خط ارتباطی پان مون جوم که به تازگی بازگشایی شده است به مدت 20دقیقه با کره شمالی گفتگو کرده‌اند تا خط مخابراتی از لحاظ فنی بررسی و آزمایش شود.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز گذشته کره‌شمالی مطابق وعده‌ای که پیشتر داده بود کانال‌های ارتباطی در روستای «پانمونجوم» واقع در مرز دو کره، را در ساعت 3 بعدازظهر به وقت پیونگ یانگ بازگشایی کرد. کانال‌های ارتباطی که پیشتر با متشنج شدن روابط دو طرف بسته شده بود.
به گزارش ایرنا وزارت وحدت ملی کره جنوبی اعلام کرد از ساعت 15:30 الی 15:50 بعدازظهر چهارشنبه مسئولان کره شمالی با استفاده از خط ارتباطی پان مون جوم با کره جنوبی تماس گرفتند و دو طرف کار دستگاه‌های گوشی و فاکس را مورد بازرسی و تایید قرار دادند. ضمن آنکه احتمال تماس از طرف کره شمالی در همین روز وجود دارد و کره جنوبی منتظر آن است.  وزارت اتحاد کره جنوبی، اعلام کرده که پیونگ یانگ این اطمینان خاطر را داده تا به شیوه‌‌ای صادقانه و محتاطانه و با رعایت اراده رهبرش با کره‌ جنوبی تعامل داشته باشد. این اقدام یک روز پس از استقبال کره جنوبی از پیام سال نو میلادی رهبر کره شمالی که در آن به باز بودن در مذاکره با همسایه جنوبی خبر داده بود انجام می‌شود. «کیم جونگ اون» همچنین اعلام کرد آماده اعزام هیأتی به بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ 2018 کره جنوبی است. در همین راستا نیز «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی از وزارتخانه‌های وحدت، فرهنگ و ورزش خواست تا گام‌ها و اقدامات لازم را برای ورود کره شمالی به المپیک زمستانی بردارند. سئول همچنین پیشنهاد داد که دو کشور سه‌شنبه (11 دی) مذاکراتی در سطح بالا داشته باشند تا درباره امکان شرکت کره شمالی در المپیک زمستانی 2018 گفت‌و‌گو کنند. قرار است این دیدار در روستای «پانمونجوم» که به روستای آتش بس شهرت دارد برگزار شود که محل تاریخی مذاکرات دو کره بوده است. هنوز مشخص نشده است که چه کسانی از دو طرف پای میز مذاکره خواهند نشست. حضور احتمالی پیونگ یانگ در رقابت‌های المپیک زمستانی واکنش برخی از مقامات امریکایی را در پی داشت. به طوری که«لیندسی گراهام»، سناتور جمهوریخواه ایالت کارولینای جنوبی اعلام کرد در صورت شرکت کره شمالی در این رقابت‌ها، امریکا نباید در این بازی‌ها حضور یابد. گفتنی است دیپلماسی پینگ‌پنگ در دوره جنگ سرد از جمله مشهورترین نمونه‌ها در حل و فصل اختلافات میان کشورها و تنظیم روابط جدید با بهره‌گیری از ورزش به‌شمار می‌رود. در سال 1970 نیکسون، رئیس جمهوری وقت ایالات‌متحده برای آغاز دوباره روابط میان دو کشور امریکا و چین نسبت‌به اعزام تیم پینگ‌پنگ ایالات‌متحده به کشور چین اقدام کرد که فصل جدیدی را در روابط مردم ایالات‌متحده و چین باز کرد.
سیگنال‌های منفی واشنگتن
علیه کره شمالی
همزمان با افزایش رویکردهای صلح‌طلبانه در شبه جزیره از سوی سئول و پیونگ یانگ، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا بار دیگر احتمال جنگ هسته‌ای با کره‌شمالی را به میان کشیده و با لحن کودکانه‌ای در پاسخ به «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی که گفته بود یک دکمه هسته‌ای روی میزش قرار دارد، اعلام کرد، دکمه هسته‌ای وی «بسیار بزرگ‌تر و قوی تر» است. به گزارش ایرنا، ترامپ در توئیتی با تأکید بر اینکه تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ نتیجه داده گفت مرد موشکی (رهبر کره‌شمالی) در حال حاضر می‌خواهد با کره‌جنوبی برای نخستین بار صحبت کند؛ شاید این خبر خوبی باشد و شاید نه و باید ببینیم که چه می‌شود. «نیکی هیلی» سفیر امریکا در سازمان ملل متحد به کره شمالی درباره هرگونه اقدام برای انجام آزمایش موشکی جدید، هشدار داده و گفت واشنگتن هرگونه مذاکره‌ای را که میان ۲کره انجام شود اما در راستای خاتمه دادن به برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ نباشد، جدی نخواهد گرفت. «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز تأکید کرد ما نسبت به صداقت و جدیت رهبر کره شمالی در خصوص برگزاری مذاکره با کره‌ جنوبی کاملاً مشکوک هستیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/20/452791/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر