تفاهم دو کره برای المپیک زمستانی 2018

دیپلماسی ورزشی گره گشای بحران شبه جزیره کره؟


مترجم:
وصال روحانی
با نزدیک شدن زمان برگزاری المپیک زمستانی امسال در کره جنوبی سؤال مهمی که درماه‌های اخیر بر سرزبان‌ها بوده است، یک بار دیگر و با ابعادی وسیع‌تر مطرح می‌شود. سؤال این است که آیا کره‌جنوبی و امریکا از فرصتی که کیم‌جونگ اون رهبر کره شمالی برای مذاکره پیرامون تأسیسات هسته‌ای این کشور فراروی این دو کشور گذاشته، سود خواهند جست یا با نادیده‌گرفتن این فرصت به تهدید و تحریم کره‌ای‌های شمالی به قصد کوتاه آمدن دولت این کشور و کاستن از حجم تسلیحات اتمی‌اش ادامه خواهند داد.
برخی می‌گویند کیم جونگ اون با هوشمندی خاصی بازی‌های المپیک زمستانی را برای رسیدن به اهداف سیاسی‌اش گروگان گرفته است. وی تأکید کرده است که حضور ورزشکاران کره‌شمالی در این پیکارها لزوماً با این هدف نیست که این رقابت‌ها را مخدوش و آن را سرکوب تبلیغاتی یا به محلی برای جلوه‌گری ایده‌های سیاسی خویش تبدیل کنند. واقعیت امر این است که فقط دو ورزشکار از کره شمالی که هر دو هم اسکیت باز هستند به این رقابت‌ها راه یافته‌اند و در نتیجه نه حضور آنها در شهر پیونگ چانگ کره جنوبی محل برگزاری المپیک زمستانی حساسیتی را به‌لحاظ سیاسی ایجاد می‌کند و نه از نقطه نظر ورزشی چنان قدرتی دارند که بتوانند واقعه مهمی را در این بازی‌های سطح بالا رقم بزنند.
با این حال حضور هیأت اعزامی کره شمالی در خاک کره‌جنوبی این فرصت ناب را برای هر دو طرف ایجاد می‌کند تا باب گفت‌وگو را با حجمی وسیع‌تر از گذشته در خصوص مسائلی البته غیر ورزشی بگشایند. ظاهر قضیه این است که تعاملات از این دست محیط بالقوه خطرناک المپیک زمستانی امسال را از برخی حرکات تروریستی احتمالی مصون خواهد کرد اما فرصت بزرگ‌تر برای بانیان این مذاکره نزدیک‌تر کردن کره شمالی به دولت امریکا پس از ماه‌ها تهدید شدن دوسوی ماجرا از جانب طرف دیگر است.
عده‌ای در عین حال معتقدند اگر کیم جونگ اون نظر مساعدی نسبت به وضعیت موجود نبیند بدش نمی‌آید از فرصت مناسب المپیک زمستانی برای محق‌تر جلوه دادن خود در جنگ سیاسی‌اش با امریکا و کره جنوبی بهره گیرد. امریکا در ماه‌های اخیر بارها از کره جنوبی و چین درخواست کرده عنان اختیار کره شمالی را در دست گیرند و با توصیه و راهنمایی‌های لازم از میزان خطرات هسته‌ای آنها بکاهند اما اگر کره‌ای‌های جنوبی قدم‌های بلند و آشکاری در این راه برداشته‌اند چین به نعل و میخ زده است.
از همه بدتر رفتار دونالد ترامپ بوده که ماه‌ها اصرار کرد جواب تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی را با یک حمله اتمی شدیدتر خواهد داد اما بعداً با دیدن میزان سرسختی مردان ارشد پیونگ یانگ تغییر رویه داد و توسط رکس تیلرسون وزیر خارجه‌اش تأکید کرده که برای گفت‌وگوی مستقیم با سران کره شمالی به قصد کاستن از زرادخانه هسته‌ای این کشور شرق آسیایی آماده است. در ماه دسامبر 2017 کره‌جنوبی از امریکا خواست مانور نظامی‌اش در منطقه را حداقل تا پایان بازی‌های المپیک زمستانی امسال به تأخیر بیندازد ولی امریکا نه پاسخ مثبت به این درخواست داده و نه آن را آشکارا رد کرده و همین گونه ابهام‌ها است که سبب می‌شود فرصت مناسب ایجاد شده توسط المپیک زمستانی برای کاستن از تنش‌های مرتبط با کره شمالی آنقدرها هم جدی گرفته نشود و بهره‌ای از آن
حاصل نیاید.
منبع: The Globe and Mail

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/20/452797/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر