اخبار
مدیرعامل پالایشگاه «ستاره خلیج فارس»:
تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین «یورو5» تثبیت شد
«تولید 12 میلیون لیتر بنزین یورو5 در این پالایشگاه به تثبیت رسید.» مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با بیان این خبر گفت: نیازی به فاینانس (تأمین مالی) و سرمایه‌گذاری خارجی در این پروژه وجود ندارد تا هزینه‌های اضافی به کشور تحمیل نشود.
به گزارش ایرنا، محمد علی دادور اظهار کرد: علاوه بر بنزین یورو5، گازوئیل، نفت سفید، سوخت جت و گاز مایع نیز توسط این پالایشگاه تولید می‌شود.
او افزود: تاکنون 80میلیون لیتر بنزین یورو5 تولیدی این پالایشگاه به مخازن ذخیره‌سازی سوخت تحویل داده شده و یک محموله 20 میلیون لیتری نیز فردا عرضه می‌شود. دادور یادآورشد: تولید نهایی بنزین یورو5 این پالایشگاه روزانه 36 میلیون لیتر است که تلاش می‌شود در سریع ترین زمان به آن دست یابیم. مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس اضافه کرد: اکنون واحد تولید گازوئیل با ظرفیت 3.5 میلیون لیتر درحال تولید است که در ماه آینده واحد تولید گازوئیل یورو5 نیز در مدار قرار می‌گیرد. وی گفت: قصد داریم هزینه‌های تکمیل این پالایشگاه را از محل فروش محصولات (نفتا) تأمین کنیم و این درحالی است که فاینانسورهای خارجی (تأمین‌کنندگان مالی خارجی) در تماس‌های خود ابراز علاقه برای همکاری داشته‌اند، اما اعلام شد که نیازی به سرمایه‌گذاری و فاینانس خارجی وجود ندارد. دادور تصریح کرد: 75درصد تجهیزات این پالایشگاه داخلی است و کاتالیست‌هایی که از طریق آنها بنزین یورو5 تولید می‌شود، ساخت شرکت‌های ایرانی است. وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا درباره هزینه‌های ساخت پالایشگاه گفت: تاکنون سه میلیارد و 859 میلیون یورو در یازده سال گذشته صرف ساخت این پالایشگاه شده و پیش‌بینی می‌شود برای تکمیل 2 فاز باقی مانده 240 میلیون یورو دیگر نیاز باشد. به گفته دادور، وام 260 میلیون یورویی صندوق توسعه ملی برای اختصاص به این پالایشگاه تصویب شده، اما قصد داریم تاجایی که امکان دارد از محل فروش محصولات تولیدی پالایشگاه هزینه‌ها را تأمین کنیم. وی افزود: فعالیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس موجب می‌شود تا از سال آینده از واردات بنزین بی‌نیاز شده و به صادر‌کننده تبدیل شویم.

مشارکت فرانسه در استحصال گاز پارس جنوبی
تفاهمنامه همکاری مشترک برای بازیابی و استحصال گازهای خروجی از مشعل فازهای17-18 و 14 پارس جنوبی بین شرکت‌های آنروپوز فرانسه، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران و سازمان گسترش و نوسازی ایران (ایدرو) به امضا رسید. به گزارش ایدرو، با توجه به اولویت بهره‌گیری از شرکت‌هایی با توان تأمین مالی و دارا بودن دانش روز در زمینه طراحی پالایشگاه‌های نفتی و گازی، از مدت‌ها پیش مذاکرات با شرکت فرانسوی آنتروپوز (Entrepose) انجام و پس از بررسی‌های فنی و مدیریتی در شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران (IPMI) و ایدرو پیشنهاد فنی تهیه و نهایی شد. برپایه این گزارش، سالانه افزون بر 150 میلیارد متر مکعب گاز در جهان با عنوان فلرینگ (یا سوزاندن گازها توسط مشعل) به مواد آلاینده تبدیل می‌شود که طبق آمارهای بانک جهانی این رقم معادل یک سوم مصرف گاز کل اروپا است.

وزیر اقتصاد در جلسه گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خبر داد
برقراری خط اعتباری ایران با روسیه از طریق سه بانک
وزیر امور اقتصادی و دارایی در هفتاد و سومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از توافق با روس ها برای برقراری خط اعتباری از طریق سه بانک خبر داد. به گزارش ایلنا؛ مسعود کرباسیان در این نشست طی سخنانی با اعلام این خبر اظهار داشت: محدودیتی در استفاده از این بانک‌ها وجود ندارد و سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران برای اجرایی شدن این برنامه در خدمت بخش خصوصی است.وی تصریح کرد: همچنین با روس‌ها در خصوص برقراری خط تهاتری برای خریدهایمان به توافق رسیدیم. کرباسیان با اشاره به همکاری بسیار خوب کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با وزارت اقتصاد گفت: قانون بیمه همگانی حوادث، ارزش افزوده، لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کنوانسیون پالرمو و اصلاحیه نظام بانکی از جمله حمایت‌ها و همکاری کمیسیون اقتصادی مجلس با وزارت اقتصاد است.

ثبات ۲ تا ۵ ساله برای سود بازرگانی
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پیشنهاد دادیم وضع تعرفه یا همان سود بازرگانی به مدت ۵ سال  یا حداقل ۲ سال از ثبات برخوردار باشد. محمد شریعتمداری از ایجاد سازوکاری برای توسعه روابط با آفریقا در آینده نزدیک خبر داد و در عین حال از اتاق ایران برای آماده سازی زیرساخت‌ لازم در این باره دعوت کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نسبت به عدم روابط عمیق تجاری با آفریقا انتقاد کرد و اظهار داشت: باید در ایجاد بازارهای صادراتی تنوع ایجاد کنیم و قطعاً در بازارهای آفریقایی پتانسیل بزرگی وجود دارد، اما در‌ گذشته بنا به دلایل و مشکلاتی به این موضوع توجه نشد.

تا 45درصد ؛ سهم مسکن در سبد هزینه اقشار ضعیف
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه سهم هزینه مسکن در سبد خانوارهای متوسط ۳۰ درصد و اقشار ضعیف‌تر تا ۴۵ درصد است، گفت: وجود ۱۹ میلیون بد مسکن با توجه به آمار خانه‌های خالی و خانه‌های دوم نشان از عدم تعادل دارد. به گزارش فارس، حامد مظاهریان امروز در پنجمین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری در تهران با اشاره به این که حدود 30 درصد جمعیت ایران در بافت فرسوده به سر می‌برند، گفت: تأمین مسکن در نقاط مختلف کشور و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است و پیش‌بینی شده که تا پایان برنامه ششم، 66 هزار هکتار از بافت‌های فرسوده شهری با 123 هزار میلیارد تومان بهسازی و ساماندهی شوند. وی افزود: در حال حاضر سهم مسکن از اشتغال مستقیم 12 درصد است. همچنین سهم مسکن در سبد خانوارهای متوسط 30 تا 33 درصد و برای اقشار ضعیف‌تر تا 45 درصد را شامل می‌شود. به گفته وی، در حال حاضر 2 میلیون و600 هزار خانه خالی و 2میلیون و 100 هزار خانه دوم وجود دارد.  مظاهریان خاطرنشان کرد: وضعیت 19میلیون بد مسکن در سراسر کشور با توجه به آمار خانه‌های خالی و خانه‌های دوم نشان از عدم تعادل در بازار مسکن دارد.

کاهش قیمت هر عدد تخم مرغ به ۴۵۰ تومان
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران با اشاره به کاهش قیمت تخم مرغ به ۵۳۰۰ تومان در مرغداری، گفت: قیمت هر عدد تخم مرغ در مغازه‌ها برای مردم باید به ۴۵۰ تومان کاهش یابد. سید فرزاد طلاکش در گفت‌و‌گو با مهر درباره اینکه تعزیرات نرخ تخم‌مرغ در مرغداری را کیلویی ۵۳۰۰ تومان تعیین کرده است، اظهارداشت: بنده از این مسأله بی‌خبر هستم اما اگر چنین اتفاقی رخ داده باشد بسیار اقدام خوبی است. وی درباره اینکه گفته می‌شود قیمت تمام شده تولید با افزایش نرخ نهاده‌های دامی بالا رفته و ۵۳۰۰ تومان نرخ معقولی برای هرکیلوگرم تخم مرغ در مرغداری نیست، افزود: درست است که قیمت تمام شده بالا رفته اما درحال حاضر قیمت تمام شده تولید حدود ۴۷۰۰ تومان است که با ۱۰ درصد سودی که برای تولیدکننده در نظر بگیریم ۵۳۰۰ تومان رقم خوبی برای قیمت این کالا است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/5/452805/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر