در هفته هجدهم لیگ برتر

برانکو با دوست نزدیکش می‌جنگد، شفر با گل‌محمدی

وصال روحانی
هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال کشور از عصر امروز با انجام دو بازی شروع می‌شود و فردا (جمعه) با برگزاری 6 دیدار باقی مانده پایان می‌گیرد. این در حالی است که پرسپولیس با ایجاد فاصله‌ای چشمگیر از سایرین، این باور را تقویت بخشیده که از حالا قهرمان پیشاپیش لیگ هفدهم است و دیدار روز جمعه‌اش با نفت تهران نیز شاید قدمی تازه در راه تثبیت و تحقق این خواسته باشد.
نبرد برانکو با دوست نزدیکش
در آستانه  این دیدار، تغییراتی تازه در نفت روی داده و در ششمین مرتبه تغییر در کادر فنی این تیم، هومن افاضلی به سرمربیگری تیمی منصوب شده که در طول فصل جاری دو مرتبه از علی کریمی، دو مرتبه از حمید درخشان و فقط 20 روز هم از آتیلا حجازی در صندلی داغ و بی‌عاقبت سرمربیگری‌اش سود جسته است. افاضلی البته یک مربی با دانش و از قضا دوست طولانی مدت و نزدیک برانکو ایوانکوویچ به شمار می‌آید و گفته است تاکتیک‌هایش را برای این مسابقه رو نخواهد کرد اما تیمی که در طول فصل جاری 10 مسابقه از 17 بازی‌اش را واگذار کرده و در ازای 25 گل خورده فقط 11 بار گلزنی کرده، به کاری بس بزرگ نیاز دارد تا بتواند عصر جمعه مانع به ثبت رسیدن سیزدهمین برد قرمزهای تهرانی در لیگ امسال شود. این در حالی است که مردان برانکو ایوانکوویچ بهترین خط حمله فصل را با 30 گل زده و برترین خط دفاعی را با پذیرش فقط 7 گل در اختیار داشته‌اند. در ترکیب نفت تهران، علیرضا عزتی هم به سبب سه اخطاره بودن غایب است ولی پرسپولیس محرومی ندارد و برانکو پس از بهبود مصدومیت اخیر وحید امیری، گزینه‌های فزون‌تری را برای کسب نتایج مورد نظرش دارد.
فولاد رو در رو با قعرنشین لیگ
فولاد خوزستان، یکی از شگفتی‌سازان اصلی لیگ هفدهم برای اینکه در رده دوم جدول بماند و مکانش را به پارس جنوبی جم، دیگر شگفتی‌ساز امسال لیگ پس ندهد، امروز در شروع دیدارهای این هفته، میزبان مشکی‌پوشان است. این به واقع به مثابه نبرد صدر و قعر جدول است زیرا تیم مشهدی با اکتفا به دو برد در 17 دیدار قبلی‌اش به ته جدول چسبیده است. تیم مشکی‌پوشان هفته پیش با هدایت رضا عنایتی، سپیدرود را 0-2 شکست داد اما امروز از خدمات روح‌الله سیف‌اللهی و احمد مصطفی به سبب محروم بودن آنها بی‌بهره است. فولاد هم فرزان جعفری را به دلیلی مشابه در اختیار ندارد.
استقلال این بار چند گل می‌زند؟!
بخشی اساسی از توجه مبذول شده به دیدارهای روز جمعه لیگ برتر متمرکز بر مسابقه استقلال تهران با تراکتورسازی است و همگان می‌خواهند ببینند تیمی که با وینفرد شفر احیا شده و چهار گل به صنعت نفت و 3 گل هم به آبی‌های خوزستان زده، در دیدار تازه‌اش در تبریز چه نتیجه‌ای می‌گیرد و آیا مثل مسابقات اخیرش پرفروغ خواهد بود یا خیر. در اردوگاه آبی‌ها، سرور جپاروف ازبکستانی و روزبه چشمی محروم و غایبند و تراکتوری‌ها هم مهدی کیانی را در اختیار ندارند. دیدارهای استقلال و تراکتورسازی معمولاً گرم و پر حادثه سپری شده‌اند و در تاریخچه مسابقات دو تیم در لیگ، این تراکتور است که دست پیش را داشته و به بردهای بیشتری رسیده است. در عین حال اتفاقات منفی روزهای اخیر در جمع قرمزهای تبریزی، تمرکز آنها بر اوضاع را کم کرده است. در پی دیدار اخیر پرسپولیس با تراکتوری‌ها و اعمال مجازات‌های انضباطی روی هر دو تیم و بویژه پرسپولیس، گزارش شد که مدیریت تراکتورسازی هم 20 درصد از بهای قرارداد یحیی گل‌محمدی را کسر کرده و به دنبال این واقعه، این مربی زبان به سخن گشوده و از مصطفی آجورلو، مدیرعامل قرمزهای تبریزی پرسیده است آیا فقط او باید مقصر نتایج اخیر تراکتوری‌ها تلقی می‌شد. نتیجه این فرآیند از منظر گل‌محمدی، سست شدن معیارهای بازی قدرتی تراکتوری‌ها و کم روحیه شدن آنها قبل از دیداری بزرگ است و همچنین مطرح شدن این باور که سران تراکتور با این کار فقط به حریف خدمت کرده‌اند. یحیی در عین حال تأکید کرده است که شاگردانش برای نبرد روز جمعه آماده‌اند و توقع حضور و حمایت همه‌جانبه هواداران خویش را نیز دارند.
برنامه دیدارهای این هفته
 (اسامی میزبان‌ها نخست می‌آید):
* پنجشنبه: فولاد با سیاه‌جامگان (00/15) و پارس جنوبی جم با سپاهان (00/15)
* جمعه: تراکتورسازی با استقلال تهران (30/14)، پدیده با صنعت نفت آبادان (30/14)، ذوب آهن با پیکان (00/15)، سپیدرود با گسترش فولاد (00/15)، سایپا با استقلال خوزستان (30/16) و پرسپولیس با نفت تهران (30/16).

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/23/452808/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر