یک بام و دو هوای طرح ترافیک جدیدحمیده امینی‌ فرد
اجرای طرح جدید ترافیک تهران، فروردین 97 وعده داده شده است، اما این طرح با وجود آنکه کمتر از سه ماه تا اجرایش باقی مانده، همچنان موافقان و مخالفان زیادی دارد. برخی از جمله افرادی که در محدوده طرح ترافیک زندگی می‌کنند، معتقدند با قرار گرفتن آنها در محدود طرح ترافیک (سبز) و زوج و فرد (آبی) در حقشان اجحاف خواهد شد و با آزاد کردن محدوده، روند آلودگی و ترافیک تشدید می‌شود. از آن طرف دیگرانی که تاکنون به دریافت سهمیه ناعادلانه به 98 هزار نفر خاص! انتقاد داشتند، موافق اجرای این طرح هستند! در طرح جدید نه‌تنها سهمیه خبرنگاران که سهمیه مدیران و کارکنان شهرداری هم حذف شده و آنها نیز موظفند همچون افراد عادی با پرداخت مبلغی روزانه، وارد محدوده شوند. این طرح البته هنوز در شورای عالی ترافیک درحال بررسی است و پس از تأیید این شورا و موافقت پلیس، در نهایت به شورای شهر تهران می‌رود تا نرخ‌ها و تعرفه‌ها به صورت مصوب اعلام شود.
مطهری: طرح دقیق و عادلانه است
علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، یکی از موافقان اجرای این طرح است، او معتقد است این طرح دقیق و عادلانه تهیه شده، اگرچه نقایص آن باید هنگام اجرا رفع شود.
علی مطهری در این باره به ایسنا می‌گوید: آن مقدار که من طرح‌شان را مطالعه کردم، طرح دقیقی است و عدالت تا حد خوبی در آن رعایت شده است. نقایص آن نیز باید مانند هر طرحی هنگام اجرا رفع شود.
وی درباره آمادگی زیرساخت‌های حمل‌ونقل پایتخت نیز گفت: روشن است که زیرساخت‌های حمل ونقل تهران کافی نیست، ولی وقتی طرح ترافیک بدرستی انجام و ترافیک روان شود، بازدهی حمل‌و‌نقل افزایش پیدا می‌کند و گاهی به دوبرابر می‌رسد. همچنان که شاهد هستید روزهایی که طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا می‌شود، بازدهی اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها حداقل ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.
نایب رئیس مجلس درباره اثرات این طرح بر ساکنین محدوده طرح ترافیک افزود: روان شدن ترافیک و کم شدن آلودگی هوا، به نفع همان مردمی است که در محدوده طرح ترافیک زندگی می‌کنند. در طرح جدید دیدم که برای آنها تسهیلاتی مثلاً در خروج صبحگاهی قائل شده‌اند، به هر حال فکر می‌کنم باید کمک کنیم این طرح اجرا شود.
زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی
 آماده نیست!
در آن طرف اما داوود محمدی، یک نماینده دیگر مجلس با بیان اینکه ناوگان حمل و نقل عمومی آمادگی اجرای طرح ترافیک جدید را ندارد، می‌گوید: این نوع تصمیمات ممکن است موجب افزایش مشکلات شود. درست است که ترافیک مردم را کلافه کرده اما اینگونه طرح‌ها جوابگو نیست.به نظر می‌رسد طرح این مسأله راه‌حلی برای مشکلات نیست بلکه باید مسائل ترافیک، زیرساخت‌ها و ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد.
اول ناوگان‌های حمل و نقل عمومی
تقویت شود بعد طرح اجرا!
محمدرضا بادامچی، نماینده مردم تهران هم معقتد است که باید در چنین شرایطی همه ابعاد مشکل ترافیک به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد و به سمت تقویت ناوگان‌های حمل و نقل عمومی برویم. در حال حاضر زیرساخت‌های فاز ۶ و ۷ مترو آماده است اما تجهیزات الکترونیکی به اعتبارات زیادی نیاز دارد. بنابراین اگر به‌دنبال طرح جدید در محدوده طرح ترافیک هستیم باید اعتبارات لازم را برای تجهیز ناوگان حمل‌و نقل عمومی بویژه مترو و اتوبوسرانی تأمین کنیم.
ترافیک مرکز شهر بیشتر می‌شود
صدیف بدری، سخنگوی فراکسیون مدیریت شهری مجلس هم با بیان اینکه اجرای طرح ترافیک جدید، ترافیک مرکز شهر را بیش‌تر خواهد کرد، می‌گوید: حتماً کمیسیون عمران مجلس این مسأله را در دستور کار قرار داده و از مسئولان مربوطه درخواست می‌کند تا دلایل خود را برای اجرای این طرح ارائه کنند.
وی با اشاره به اینکه طرح جدید شورای شهر برای محدوده طرح ترافیک باید در شورای هماهنگی ترافیک استان مورد بررسی قرار گرفته و سپس تصویب شود، به ایسنا می‌گوید: این طرح دو ایراد اساسی دارد؛ نخست اینکه آنچه مسئولان مربوطه برای این طرح و ایجاد عدالت مطرح کرده‌اند به نظر بنده اینگونه نیست زیرا افرادی که متمول هستند براحتی می‌توانند از این طرح استفاده کنند در مقابل آنهایی که وضعیت‌ مالی‌شان خوب نیست بویژه ساکنین محدوده طرح ترافیک امکان استفاده ندارند و این عدالت مورد نظر رعایت نمی‌شود. ایراد اساسی دیگر این طرح افزایش ترافیک در محدوده مرکز شهر است چرا که وقتی فردی براحتی مجوز ورود به طرح ترافیک را خریداری می‌کند تردد خودروها بیش‌تر شده و ضمن افزایش ترافیک، آلودگی هوا را هم بیش‌تر می‌کند.
موافق حذف سهمیه‌ها هستم
طیبه سیاووشی با بیان اینکه زیرساخت‌های اجرایی شدن طرح جدید ورود به محدوده طرح ترافیک آماده نیست، می‌گوید که بعید است این طرح از فروردین سال آینده اجرایی شود.
وی می‌گوید: در حال حاضر با توجه به اعتراضات مردم به وضعیت اقتصادی بعید است که چنین طرحی اجرایی شود چون مردم مطالبات بسیاری دارند و با عنایت به مشکلات و مطالبات مردم نباید چنین طرح‌هایی بدون کار کارشناسی و بیان مستندات و دلایل اجرایی شود.
سیاووشی درباره حذف سهمیه استفاده از طرح ترافیک هم تأکید می‌کند: بنده موافق حذف سهمیه‌ها هستم،‌چون وجود سهمیه‌ها عذابی برای تهران شده است و تمامی دستگاه‌های دولتی متقاضی استفاده از سهمیه هستند؛ البته باید برای معلولان سهمیه استفاده از طرح ترافیک وجود داشته باشد چون عملاً حمل و نقل عمومی برای معلولان وجود ندارد و چنین سهمیه‌ای تنها کاری است که می‌توان برای معلولان انجام داد.
پروانه مافی هم درباره حذف طرح ترافیک، می‌گوید: اگر این طرح همه جوانب و مشکلات حوزه ترافیک شهری را می‌دید و قسمتی از آن مربوط به بحث اخذ عوارض بود، قابل قبول بود؛ اما این طرح کامل نیست و همه جوانب در آن دیده نشده، حتی اعضای شورای شهر هم نسبت به طرح هنوز ابهاماتی دارند. این طرح باید در صحن شورای شهر مطرح و مباحث کارشناسی آن بررسی شود و در حقیقت مهر تأیید بخورد.
طرح ترافیک جدید فقط درآمدزاست
با این حال، پورمختار، نماینده مجلس با بیان اینکه طرح جدید برای ورود به محدوده ترافیک طرحی درآمدزا بدون نگاه به حل مشکل ترافیک و آلودگی هوا است گفت که مجلس قطعاً جلوی اجرای این طرح را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد شهرداری با نگاه کاسبکارانه دست در جیب مردم کند.
به گفته وی، تاکنون با اجرای طرح ترافیک شهرداری حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب می‌کرد که می‌خواهند این رقم را به ۵۰۰۰ میلیارد تومان برسانند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/4/452812/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر