اخبــــار
اعتراض به موافقت محیط زیست با طرح گردشگری آشوراده
در پی موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح گردشگری در جزیره حفاظت شده آشوراده، ستاد مردمی نجات آشوراده اعلام کرد چنانچه تخریب و تغییرات در سیمای محیطی جزیره آشوراده آغاز شود این ستاد از سازمان حفاظت محیط زیست به دستگاه قضایی شکایت می‌کند. جزیره آشوراده تنها جزیره ایران در دریای خزر است که از 47 سال پیش به عنوان زیستگاه حیات وحش تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته اما سه سال پیش معصومه ابتکار رئیس وقت این سازمان با واگذاری 380 هکتار از این اراضی برای تغییر کاربری موافقت کرد این اقدام منجر به شکایت فعالان محیط زیست به سازمان بازرسی کل کشور شد که سازمان بازرسی به مدت یکسال هرگونه اقدامی در این خصوص را ممنوع اعلام کرد. اما حالا طرح گردشگری سازمان حفاظت محیط زیست به تأیید سازمان رسیده و بزودی اجرایی می‌شود. ستاد مردمی نجات آشوراده که متشکل از 200 تشکل غیر دولتی زیست محیطی است اعلام کرده اجرای این طرح خلاف قوانین محیط زیستی است و دست تشکل‌های مردمی را برای شکایت از سازمان حفاظت محیط زیست به دستگاه قضایی و کنوانسیون‌های بین‌المللی باز می‌گذارد.

وجود 200 گود پرخطر در پایتخت
 رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران بر لزوم قانونی کردن نحوه استحکام‌بخشی گودها در پایتخت تأکید کرد. افشین حبیب‌زاده در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت گودهای رها شده پایتخت گفت: بررسی‌ها نشان داده که حدود 200 گود رها شده در شهر تهران وجود دارد که اساساً به دلیل نداشتن متولی و همچنین پایان عمر سازه نگهبان (نیلینگ) به مرحله پرخطر رسیده‌اند.
وی با بیان اینکه چندین جلسه در کمیته عمران شورای شهر برای بررسی وضعیت این گودها برگزار شده اما موضوع اصلی این  است که چون متولی‌ای  برای این گودها نیست، وضعیت آنها تعیین تکلیف نمی‌شود، گفت: برای استحکام بخشی این گودها باید منابع مالی لازم در اختیار باشد تا با روش‌های علمی نسبت به‌ایمن‌سازی گودها اقدام شود اما درحال حاضر هیچ سازمانی این مقدار منابع مالی را برای ایمن‌سازی این 200 گود در اختیار ندارد.
رئیس کمیته عمران شورای شهر با بیان اینکه شهرداری باید برای استحکام بخشی این گودها وارد شود اما هر گود شرایط خاص خود را دارد و منابع مالی برای استحکام بخشی آنها لازم است، گفت:‌ تأمین این منابع مالی از توان شهرداری خارج است و به نظر می‌رسد که نهادها و سازمان‌های دیگر باید برای استحکام بخشی وارد شوند تا بتوانیم مسیر روشنی را برای ایمن‌سازی و استحکام‌بخشی گودها در پیش بگیریم. وی با بیان اینکه نیاز به قانونی برای برخورد با پیمانکاران و مالکان گودها داریم که آنها را نیمه کاره رها کرده و احساس مسئولیتی هم ندارند، گفت: شاید بتوان قانونی را که برای باغات داریم به گودها نیز تسری دهیم چرا که بر اساس قانون اگر مالک نسبت به عدم آبیاری و از بین بردن باغ خود اقدام کند شهرداری می‌تواند باغ مذکور را ضبط کند و برای گودها نیز باید چنین قانونی در نظر گرفت چرا که گودها می‌توانند بستر مخاطرات باشند.

اعتیاد به بازی‌های آنلاین اختلال روانی محسوب می‌شود
اختلالات ناشی از بازی‌های آنلاین جزو طبقه‌بندی بین‌المللی آمار بیماری‌ها (آی‌سی‌دی) قرار گرفت. (طبقه‌بندی بیماری‌ها به‌معنای مرتب کردن بیماری‌ها بر اساس خواص مشترک است و در منابع بین‌المللی تحت عنوان «ICD» به‌معنی «طبقه‌بندی بین‌المللی آماری بیماری‌ها و مشکلات تندرستی مرتبط» است که توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده و به‌طور دوره‌ای بازنگری می‌شود و دوباره انتشار می‌یابد.) به گزارش «ایران» به نقل از بی‌بی‌سی، پیش‌نویس سند الگوی رفتاری ناشی از بازی‌های مداوم نشان می‌دهد که فرد از اختلال روانی رنج می‌برد. آخرین نسخه «‌ای سی‌دی» در سال 1992 به پایان رسید و راهنمای جدید آن در سال 2018 منتشر می‌شود. این راهنما شامل کدهایی است که علائم بیماری را نشان می‌دهد و پزشکان و محققان می‌توانند از آن برای بررسی و ارزیابی افرادی که از اعتیاد به بازی رنج می‌برند، استفاده کنند. بر این اساس رفتارهای غیرطبیعی ناشی از بازی‌های آنلاین در یک دوره حداقل 12ماهه خود را نشان می‌دهند، اما ممکن است در برخی افراد به‌دلیل شدت علائم این بازه زمانی کوتاه‌تر باشد. دکتر ریچارد گراهام، متخصص اعتیاد به اینترنت و بازی‌های آنلاین و ویدئویی در بیمارستان شبانه لندن از تصویب این وضعیت استقبال کرد. وی گفت: این امر بسیار مهمی است زیرا زمینه‌های تخصصی تری را برای بررسی جدی‌تر این موضوع فراهم می‌کند. گراهام افزود: هر ساله 50 مورد جدید از اعتیاد به ابزارهای دیجیتال خودنمایی می‌کند که اعتیاد به آنها بر خواب، غذاخوردن، روابط اجتماعی و تحصیل افراد تأثیر می‌گذارد. البته بسیاری از روانپزشکان در این زمینه به راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی که نسخه پنجم آن در سال 2013 منتشر شده است، اشاره می‌کنند که در آن اختلال بازی‌های اینترنتی به‌عنوان موردی که باید بیشتر درباره آن مطالعه شود، اشاره می‌کنند، اما این راهنما تاکنون وجاهت قانونی پیدا نکرده است. بسیاری از کشورها در حال حاضر با این مسأله روبه‌رو هستند. به‌عنوان نمونه کره‌جنوبی قوانین ممنوعیت دسترسی کودکان زیر 16 سال به بازی‌های آنلاین را از نیمه شب تا ساعت شش وضع کرده است. در ژاپن نیز کودکان اگر در ماه بیش از یک زمان مشخص شده وقت صرف بازی کنند به آنها هشدار داده می‌شود. در تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیدند که پسران در مقایسه با دختران زمان بیشتری را برای بازی‌های آنلاین و ویدئویی صرف می‌کنند.

سبقت زنان از مردان در رشد تکدیگری

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: آمار مردان متکدی که درپاییز امسال جذب شده‌اند نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ دهم درصد کاهش داشته وتعداد متکدیان زن با ۴ درصد افزایش جذب رو به رو بود. رضا قدیمی با اشاره به آمار جذب کارتن خواب‌ها در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل اظهار کرد: پاییز سال گذشته ۸ هزار و ۴۷۴ نفر از افراد بی‌خانمان از سوی نیروهای سازمان خدمات اجتماعی جذب شدند که این تعداد امسال به ۹ هزار و ۵۸۲ نفر افزایش پیدا کرد. وی افزود: در بحث جذب مردان بی‌خانمان پاییز امسال نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش جذب داشتیم که این میزان در خانم‌ها با افزایش ۲ درصدی رو به رو بود و از ۵۹۸ نفر به ۶۱۲ نفر افزایش پیدا کرد. وی به دلایل افزایش جذب افراد بی‌خانمان پرداخت و گفت: پاییز سال گذشته به‌طور متوسط در هر شبانه روز ۲۴ دستگاه خودرو اقدام به جذب افراد بی‌خانمان و کارتن خواب‌ها می‌کردند که این تعداد امسال به ۳۰ دستگاه افزایش پیدا کرد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/4/452814/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر