واکنش احزاب و فعالان سیاسی به حوادث اخیر کشور ادامه دارد

حمایت از اعتراض مردم، مخالفت با آشوب
همــــــــــــــــــــزمان با برگزاری راهپیمایی‌هایی در مخالفت با آشوبگری، احزاب و کنشگران سیاسی کشور نیز پیرامون اعتراض‌های مردم در شهرهای مختلف موضعگیری کردند.فعالان سیاسی – مدنی سعی کردند ضمن تبیین برخی دلایل منطقی و قانونی این اعتراض‌ها و تأکید بر ضرورت پاسخگویی به خواست‌های مردم، علیه تلاش دشمنان خارجی و برخی جریان‌های داخلی برای منحرف ساختن این اعتراض‌ها به سمت آشوب و اغتشاش موضع گرفتند و در عین حال بر ضرورت وحدت و همبستگی ملی تأکید کردند. «مؤتلفه اسلامی»، «اعتماد ملی» و «مردم سالاری»
از جمله احزاب اصولگرا و اصلاح طلبی بودند که در این باره موضع گرفتند.
دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی در بیانیه‌ای تأکید کرد که صاحبان قدرت باید بپذیرند که انتقاد و اعتراض مسالمت آمیز حق مردم است و بنابراین باید زمینه‌های اظهار آن را در بستر اجتماعی و سیاسی فراهم کنند.
به گزارش ایسنا ، اعتماد ملی با یادآوری سابقه هوشیاری و مسئولیت پذیری ملت ایران زدن برچسب فریب خورده، عامل بیگانه و بی هویت حتی به بخش‌های معترض ملت را نابجا دانست و با بیان اینکه «اعتراضات کنونی نیز نشان دهنده وجود و گسترش احساس محرومیت در میان اقشار مختلف اجتماعی است»، افزود: «وقت آن است که برای جلوگیری از رفتارهای خودسرانه و آشوبگرایانه، دولت با وساطت جبهه‌ها و احزاب و یا شخصیت‌های مرجع مردم زمینه برگزاری تجمعات قانونی را در مراکز مشخص نظیر ورزشگاه‌ها فراهم کند تا امکان برگزاری گفت‌وگو و مذاکره با مردم فراهم شود که نتایج حاصل از آن قابل پیگیری باشد.»
اما حزب مؤتلفه اسلامی در بیانیه خود با بیان اینکه «آشوب‌های چند روز اخیر که به بهانه گرانی و مشکلات اقتصادی صورت گرفته بنا به اعترافاتی که ترامپ و نتانیاهو و برخی مقامات اروپایی مثل وزیر خارجه انگلیس کرده‌اند، با حمایت آنها صورت گرفته است»، نوشت: «خوشبختانه معترضین به وضعیت اقتصادی، در همان ساعات اولیه حرکت‌های آشوبگرانه، حساب خود را از فتنه‌گران جدا کردند و اغتشاشگران تنها ماندند. مقامات امنیتی و قضایی باید فتنه‌گران جدید را که پای در محاربه با نظام گذاشته‌اند و با اسلحه سرد و گرم به ملت حمله کردند و شماری را به شهادت رساندند، به اشد مجازات برسانند.»
حزب مردم‌سالاری نیز با صدور اطلاعیه‌ای، درباره وقایع و ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای کشور، ضمن تأکید بر حق قانونی مردم در پیگیری آزادانه مطالبات خود از طریق برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز و به دور از تنش و با تأکید بر ضرورت جلوگیری از سوء‌استفاده قدرت‌های سلطه‌گر جهانی از این حوادث، به بازخوانی ریشه‌های بروز اعتراضات پرداخت و بر رفع جدی مطالبات مردم از طریق افزایش کارآمدی قوای سه‌گانه تأکید کرد.
همچنین حزب کارگزاران سازندگی در بیانیه‌ای درباره تجمعات اجتماعی در سطح کشور اعلام کرد: مردم خواستار فضای باز و شفاف در همه حوزه‌ها هستند و در انتخابات هم به این شعارها رأی دادند. برای ایجاد این گشایش سیاسی ایجاد یک اجماع ملی و فراجناحی ضروری است که این فقط با اصلاح نظام تصمیم‌گیری کشور به دست می‌آید. کارگزاران سازندگی آنچه در هفته جاری به صورت تجمعات و اعتراضات پراکنده اما فراگیر در سطح کشور رخ داد را مورد ریشه یابی قرار داد و تصریح کرد:«ما از رئیس جمهوری به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران که مورد اعتماد مقام رهبری است می‌خواهیم بر فراز این اعتراضات مردمی قرار گیرند و با همدلی همه قوای سیاسی و نظامی و مدنی حرف مردم را بشنوند و نه فقط در کوتاه‌مدت با برخوردهای امنیتی که در میان‌مدت با برخوردهای راهبردی حل بحران‌های پنجگانه کشور از جمله بحران‌های تصمیم‌گیری، چابک‌سازی، فساد، تبعیض و رانت‌خواری و بحران فقر را در دستور کار قرار دهد.»
کارگزاران با تأکید بر ضرورت تفاوت قائل شدن میان اعتراض و آشوب افزود: «ما مطمئن هستیم در صورتی که با اعتراضات هوشمندانه برخورد کنیم، نه ملت در دام ضد انقلاب بیفتد و نه حاکمیت، همه ملت را به صف ضد انقلاب براند و با وجود نشانه‌های روشن از سوء استفاده خارجی از این اعتراضات نکوشد آن را به یک عامل تقلیل دهد، به خواست ملت احترام بگذارد و آن را در عمل محقق کند، این تهدید به فرصت بدل می‌شود.


برش
ارزیابی چهره‌ها و مسئولان سیاسی درباره ریشه های تجمعات اخیر
مصطفی معین، وزیر علوم دولت اصلاحات: متأسفانه موضع صداوسیما نسبت به دولت، بیطرفانه نیست و تریبونی برای ترویج بی‌اعتمادی و افراطی‌گری علیه دولت بوده است. ما در این شرایط حساس و پرمخاطره منطقه‌ای نیازمند حفظ ثبات و امنیت، گفت‌‌وگو و تفاهم ملی هستیم و در این مسیر هم دولت و مسئولان نظام و هم نخبگان کشور باید مشارکت کنند. نباید نسبت به ادامه آشوبگری و اختلال در زندگی مردم بی‌تفاوت بود./ ایلنا
غلامعلی دهقان، عضو حزب اعتدال و توسعه: برای بهبود شرایط باید به برگزاری تجمعاتی در چارچوب قانون و ایجاد احزاب واقعی، تشکل‌ها و اصناف مردمی توجه کرد. باید مکان‌هایی برای تظاهرات‌های قانونی و با مجوز در نظر گرفته شود که وزارت کشور هم بتواند امنیت آن را تضمین کند./ ایسنا
عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب: ایران نباید به سوریه‌ای دیگر تبدیل شود. لازمه این امر هم این است که  نه حاکمیت رفتارهای غیر عقلانی از خود نشان دهد و نه مردم مانند معارضین سوری بخواهند ساختارهای جامعه را به هم بریزند. رئیس جمهوری هم اگر دست به یک جراحی در تیم دولت در مرکز و شهرستان‌ها بزند می‌تواند مردم را امیدوار کند./ جماران
عباس سلیمی نمین، فعال سیاسی اصولگرا: به نظر می‌رسد عده‌ای به دنبال آن هستند که با ایجاد فشار بر دولت به جای آنکه به اهداف کلان ملی نظر داشته باشند، حساب‌های کهنه سیاسی خود را پاک کنند. اما هیچ جریان عاقلی در کشور از اینکه جامعه در مسیر نادرستی بیفتد استقبال نمی‌کند، چرا که به ضرر همه جریانات سیاسی کشور است. مسئولیت نهاد‌های رسمی و نیرو‌های حافظ امنیت جامعه این است که تلاش کنند صفوف معترضان را از عناصر وابسته پالایش کنند.
این پالایش و جداسازی کار سختی است که باید با بردباری و صبر و حوصله صورت گیرد. من مطمئنم این بردباری، کسانی که احساس آنها را فرا گرفته است را آرام می‌کند و از این اعتراضات کناره خواهند گرفت. بعد از آن می‌توانند برخورد‌های قانونی با بدخواهان ملت ایران انجام دهند./جماران
علی اکبر ولایتی، رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی:  درخواست‌های مشروع مردم باید توسط دولت مورد اجابت قرار گیرد. اما آن کسانی که در این آشوب‌ها پرچم ایران را آتش زدند، نمایندگان همان‌هایی هستند که می‌خواهند ریشه ملت ایران را بسوزانند، اما این خیال باطلی است زیرا ایران به عنوان پرچمدار مقاومت ریشه صهیونیسم را می‌سوزاند. /ایسنا
مرتضی اشراقی نوه حضرت امام(س): مردم با حفظ آرامش و با درک و بصیرت واقعی وحدت همیشگی را به رخ معاندان و مخالفان نظام و مردم ایران بکشند. مسئولان اجرایی و قانونگذاری کشور نیز در تصویب بودجه عمومی سال آینده کشور حتماً وضعیت معیشت جامعه در تصویب مصوباتشان لحاظ گردد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6684/21/452854/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر