آتش و خشم در کاخ سفید ترامپمایکل وولف / مترجم: مهوش غلامی

از ورشکستگی تا میلیاردر شدن راهی نیست
 باراک، از نوادگان مهاجران لبنانی، مردی باهوش و ذکاوت افسانه‌ای است که عاشق آدم‌های مشهور است و در زمینه املاک سرمایه‌گذاری می‌کند. او صاحب «مزرعه نورلند»، همان بهشت عجیب سابق مایکل جکسون است. ترامپ و باراک به اتفاق جفری اپستاین – سرمایه دار نیویورکی که بعد از آنکه در سال 2008 به اتهام فحشا گناهکار شناخته شد و سیزده ماه در زندان پالم بیچ حبس بود به موضوع روزنامه‌ها تبدیل شد – سه تفنگدار شبگرد در دهه‌های 1980 و 1990 بودند.
باراک بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت سهامی خصوصی «کولونی کپیتال» است که با سرمایه‌گذاری در بورس‌های گرفتار و رو به ورشکستگی در حوزه املاک و مستغلات میلیاردر شد، از جمله او با حمایت مالی از دوستش دونالد ترامپ به او کمک کرد. اخیراً ‌هم با حمایت مالی از جارد کوشنر، داماد ترامپ او را از ورشکستگی نجات داد.
او با شعف نظاره گر مبارزات انتخاباتی عجیب ترامپ بود و وقتی کوری لواندوسکی با کوشنر چپ افتاد، وساطت کرد پل مانافورت جانشین لواندوسکی شود. بعد از آن، باراک که مثل همه از موفقیت‌های مستمر ستاد انتخاباتی گیج شده بود، با عباراتی گرم و صمیمی رئیس جمهوری آینده را به کنگره ملی جمهوریخواهان در ماه ژوئیه معرفی کرد (برخلاف جوّ تلخ و ستیزه جویانه آن).
ترامپ بدون آنکه دست خودش باشد منفی باف بود اما در میان چند نفری که اطرافش بودند، باراک از جمله کسانی بود که ترامپ قبولش داشت
و از دید مثبت ترامپ، می‌توانست به آرامی ترتیب امور را بدهد و بگذارد ترامپ، ترامپ باشد. از طرف ترامپ، این از ویژگی‌های نامعمول خودشناسی بود: ممکن است دونالد ترامپ نداند که چه نمی‌داند اما می‌داند که تام باراک می‌داند. او مدیریت کار را برعهده می‌گرفت و ترامپ تولیدات را می‌فروخت  تا امریکا دوباره امریکای بزرگ شود.
مثل همه اطرافیان ترامپ، از نظر باراک هم نتایج انتخابات به نوعی، شبیه شرایط برنده شدن باورنکردنی در بخت‌آزمایی بود ، دوست شما که شانسش نامحتمل بود اکنون رئیس جمهوری شده. اما باراک، حتی بعد از تماس‌های بی شمار و ملتمسانه و زبان بازی‌های ترامپ مجبور بود دوستش را ناامید کند و به او بگوید: «من خیلی ثروتمندم.» او هیچگاه نمی‌توانست منافع و اموالش – از جمله سرمایه گذاری‌های کلان در خاورمیانه – را به شکلی
رو کند که ناظران اخلاقی را ارضا کند. ترامپ در مورد درگیری‌های کاری خود نگران نبود و راحت آن را نادیده می‌گرفت، اما باراک جز کشمکش و هزینه چیزی برای خودش نمی‌دید. همچنین، باراک بعد از چهارمین ازدواجش دیگر تمایلی نداشت زندگی شخصی پر آب و رنگش – که طی سال‌ها، اغلب با ترامپ داشت – در معرض دید عموم قرار گیرد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6711/20/456936/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر