گزارش «ایران» از پنجمین روز نمایش فیلم در پردیس ملت

تماشای فوتبال زنان روی پرده سینما
نرگس عاشوری

«مغزهای کوچک زنگ‌زده» و «عرق سرد» از سه‌شنبه 17 بهمن‌ماه برای اهالی رسانه یک روز خوب جشنواره‌‌ای ساختند. پنجمین روز نمایش فیلم در پردیس سینمایی ملت با شروع و پایان دلچسبی همراه بود و هومن سیدی و سهیل بیرقی توانستند منتقدان و نمایندگان رسانه‌های خبری را با رضایت از سالن سینما راهی نشست خبری کنند. همچنین فیلم خبرساز «امپراطور خشم» که قرار بود در جشنواره سی و پنجم به نمایش دربیاید با یک سال تعویق در این روز برای اهالی رسانه نمایش داده شد که توفیق چندانی در جلب رضایت نمایندگان رسانه‌های خبری نداشت.
زیر پوست شهر
کارگردان جوان اما کمال‌طلب سینمای ایران در«مغزهای کوچک زنگ‌زده» سراغ موضوع اجتماعی و اعتیاد رفته است. هومن سیدی پس از فیلم‌های «آفریقا»، «سیزده»، «اعترافات ذهن خطرناک من»، دو سال قبل«خشم و هیاهو» را بر اساس ماجرای مشهور زندگی شهلا جاهد و ناصر محمدخانی ساخت اما به خاطر پیشگیری از دردسرهای احتمالی ناچار به اعمال تغییراتی در آن شد. او بعد از این فیلم، در این دو سال روی بازیگری متمرکز شد تا امسال فیلم «مغزهای کوچک زنگ‎زده» را جلوی دوربین ببرد. در ابتدا قرار بود نوید محمدزاده و حامد بهداد در این فیلم همبازی شوند اما گویا بهداد در مورد مسائل مالی به توافق نرسید تا فرهاد اصلانی جایگزین آن شود. همچنین در این فیلم لاله ژاوه وند زنی از یک کمپ کارتن‌خواب‌ها نقش خود را بازی می‌کند. نمایش این فیلم در سانس اول سینما ملت با بازخورد خوب نمایندگان خبری همراه بود و منتقدانی که فیلم را دیدند «مغزهای کوچک زنگ‌زده» را یک گام به جلو در کارنامه کارگردانی هومن سیدی عنوان کردند. تشابه لحظه کشتن دختر خانواده با فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری یکی از موضوعاتی بود که در جلسه پرسش و پاسخ این فیلم مطرح شد. هومن سیدی در پاسخ عیاری را از فانتزی‌های ذهنش عنوان کرد و گفت این فیلم را ندیده است و بابت ندیدن چنین شاهکاری حسرت هم می‌خورد اما خوشحال است که بدین ترتیب این فیلم در ناخودآگاه ذهنش اثر نگذاشته است. همچنین نوید محمدزاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر ایفای نقش‌هایی که عقده‌ای بودن ویژگی مشترک آنان است توضیح داد در یک طبقه اجتماعی، یک کاراکتر را می‌شود به چند شکل مختلف بازی کرد. او که با مدل مویی متفاوت به پردیس ملت آمده بود در این باره هم گفت اگر چه این مدل جزو گریم او محسوب می‌شود اما تمایلی به اینکه شبیه همه باشد ندارد. محمدزاده در پایان به بحث‌های مربوط به ظاهر متفاوت او و دشنام‌ها در فضای مجازی هم کنایه زد: «ببینیم بعد از این در اینستاگرام چه می‌شود.»
آسوده بخوابید فیلم خنثی است
«امپراطور جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی دومین فیلمی بود که برای اهالی رسانه به نمایش درآمد، فیلمی که از همان ابتدا با انتخابش حواشی زیادی را ایجاد کرد. نسخه اولیه فیلم پرویز شیخ‌طادی سال گذشته با نظر هیأت انتخاب جشنواره در بخش سودای سیمرغ جا نگرفت و سازندگان این فیلم در بیانیه‌ای اعلام کردند که علاقه‌ای به حضور در بخش خارج از مسابقه ندارند. با وجود این، این فیلم طبق نظر کارشناسان برخلاف مقررات آیین‌نامه، امسال برای بخش مسابقه برگزیده شد که دبیر جشنواره در پاسخ به این انتقادات توضیح داد که سال گذشته نسخه ناقص فیلم برای هیأت انتخاب نمایش داده شده بود. بحث غیرقانونی بودن حضور این فیلم به توضیحات دبیر جشنواره ختم نشد و عماد افروغ یکی از اعضای هیأت انتخاب سال گذشته عنوان کرد که فیلم را کامل دیده است؛ صحبت‌هایی که با واکنش تهیه‌کننده «امپراطور جهنم» در نشست خبری این فیلم همراه بود. محمد خزاعی در این نشست اعلام کرد با وجود اینکه افروغ را در حوزه فرهنگ قبول دارد اما او که در این حوزه شناخت و تخصصی ندارد چرا اعتراض می‌کند. در ادامه صحبت‌های خزاعی بی‌پاسخ نماند و افروغ با انتشار یادداشتی به اظهارات این تهیه‌کننده واکنش نشان داد. همچنین تهیه‌کننده این فیلم در پاسخ به برخی انتقادها با این مدعا که فیلم دچار حذفیات زیادی شده گفت آنهایی که تلاش کردند این فیلم سال گذشته به جشنواره نرسد آسوده بخوابند که این فیلم دیگر خنثی شده است. علی نصیریان بازیگر «امپراطور جهنم» در صحبت‌هایی کوتاه بر این نکته تأکید کرد که اگر چه نسبت به مسائل سیاسی بی‌تفاوت نیست اما برای پذیرش نقش به‌دنبال مسائل سیاسی و غیرسیاسی نبوده است. او در میانه نشست، جلسه را به بهانه کسالت ترک کرد.
زنان تنها قیام می‌کنند
آخرین فیلم روز سه‌شنبه به «عرق سرد»ساخته سهیل بیرقی اختصاص داشت. این کارگردان جوان که در فیلم اولش «من» زنی جنگجو با جسارت و مبارز را با بازی لیلا حاتمی به تصویر کشید در دومین تجربه کارگردانی‌اش هم محدودیت‌های مدنی برای زنان را نقد کرده است. او به همین بهانه سراغ موضوعی معاصر و واقعی رفته و به زندگی زن فوتسالیستی می‌پردازد که همسرش او را ممنوع‌الخروج می‌کند. در پایان این فیلم در کپشنی عنوان می‌شود که 6 زن در سال 96 به این علت از حضور در مسابقات بین‌المللی منع شده‌اند و از آمار دیگر زنانی که در سال‌های گذشته ناشناخته مانده‌اند اطلاعی در دست نیست. در بخشی از این نشست از بیرقی درباره فردیت زنان عصیانگر در فیلم‌هایش سؤال شد که این کارگردان جوان به گفتن این جمله بسنده کرد: «زنان تنها قیام می‌کنند. بنابراین فردیت زن در فیلم‌هایم وجود دارد.» او همچنین در انتقاد به تصویرسازی یک مجری تلویزیون توضیح داد: «در تلویزیون انسان‌های با آبرویی کار می‌کنند، خیلی وقت‌ها برنامه‌های این تلویزیون شهر خلوت‌کن بود و من تماشاگرش بودم اما تفکر حاکم بر این سازمان ریاکارانه است.» در این نشست همچنین لیلی رشیدی در واکنش به دفاع عجیب یک خبرنگار از قانون اجازه ممنوع الخروج کردن یک زن توسط شوهرش گفت: «چرا ما از یک قانونی که بشدت انتقادبرانگیز است دفاع می‌کنیم، خیلی از قوانین ما تغییر کرده است. از چنین تفکراتی به اسم سنت و قانون دفاع نکنید چرا که این ظلم به نسل‌های آینده است.» این سخنان با تشویق باران کوثری و حاضران همراه شد. از اتفاقات جالب همزمانی نمایش این فیلم با واکنش ترانه علیدوستی به برخورد با خبرنگاران زن در بازی فینال لیگ برتر بسکتبال بود. در این بازی خبرنگاران زنی که برای پوشش بازی رفته بودند مجبور شدند بازی را از تلویزیون در یک اتاق قفل شده تماشا کنند. او در توئیتی در این باره نوشت: «برخوردتون با زن، با ورزشکار، با خبرنگار... ربطی به مصلحت و شرع و عرف نداره که هیچ، روز به روز چندش‌آورتر میشه.» همچنین ساعتی پس از نمایش این فیلم در پردیس ملت، شایعه شد که همسر سابق نیلوفر اردلان بازیکن تیم ملی از این فیلم برای پرداختن به زندگی شخصی‌اش شکایت می‌کند اما مهدی توتونچی مجری شبکه ورزش در گفت‌وگویی با ابراز بی‌اطلاعی از این موضوع عنوان کرد که هنوز این فیلم را ندیده است.

تمرینی برای گفت‌وگو

محمد مهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی به‌همراه علیرضا رضاداد سه‌شنبه برای بازدید از سینمای رسانه به پردیس ملت آمدند. حیدریان در این دیدار اعلام کرد که جشنواره و نشست‌ها تمرینی برای گفت‌و‌گو کردن است و نفس گفت‌و‌گو خوب و لازم است. طبق گزارش مهر، رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به پرسشی درباره حضور فیلم سینمایی «لاتاری» با نگاه انتقادی‌اش در این جشنواره اظهار کرد: «این موضوع مربوط به هیأت انتخاب است. به‌ نظر من نباید اصرار داشته باشیم که فیلم‌ها موضع دولت را داشته باشند. دولت به‌عنوان نهادی که مسئول است باید راهبرد اصلی و رسمی مملکت را تعریف کند. به‌ نظرم حضور فیلم سینمایی «لاتاری» با آن موضوع در جشنواره خطرناک نیست. سینمای ما فراتر از این حرف‌هاست که موضوعات آن به‌عنوان مواضع رسمی دولت تلقی شود. همه می‌دانند که ما سینماگرانی با نظرات متفاوت داریم که این خود یک امتیاز است و باید قضاوت مردم را اصل بدانیم و اجازه بدهیم که سینماگران نظرات خود را بگویند.»

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6714/22/457374/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر