کام تشنه «زاینده رود»
پریسا سادات عظیمی

کاهش بارش‌ها در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگ‌ترین رودخانه آن به شمار می‌رود بسیار جدی شده، تاحدی که از ابتدای سال آبی جاری(یکم مهر ماه) تا 30 دی ‌ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش بارش داشته و میزان آن 12.8میلیمتر بوده است.
خشکسالی بی‌سابقه حوضه آبی زاینده رود در نیم قرن اخیر
«علی بصیرپور»، معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان اصفهان در گفت‌و‌گو با «ایران» با ابراز نگرانی از کاهش بارندگی در این حوضه آبی، خاطرنشان کرد: امسال متأسفانه خشکسالی که در این حوضه آبی اتفاق افتاده در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده، به طوری که میزان بارش تا پایان دی ماه در ایستگاه‌های مختلف آن بین80 تا 100 درصد کاهش داشته است.
کشاورزان امسال کشت پاییزه نداشتند
بصیرپور با اشاره به این خشکسالی، گفت: امسال تاکنون موفق به رهاسازی آب در رودخانه زاینده رود برای تحویل آب به حقابه داران کشاورز نشده‌ایم. در واقع کشاورزان این خطه از کشور امسال کشت پاییزه نداشتند و تنها تعداد اندکی که چاه داشتند و آب چاه‌شان برای آبیاری کافی بود، اقدام به کشت پاییزه کردند.
رهاسازی آب زاینده رود
وی در پاسخ به این سؤال که اگر از این پس بارش‌ها به حدی باشد که جبران عقب ماندگی 4ماه گذشته (مهر تا دی ماه) را کند، می‌توان این نوید را داد که آب در زاینده رود رها می‌شود، افزود: اگر این مهم اتفاق بیفتد، با تصمیم و تصویب شورای هماهنگی حوزه زاینده رود که به ریاست«رضا اردکانیان»، وزیر نیرو تشکیل می‌شود، به طور حتم آب را برای مصارف کشاورزی در زاینده رود جاری خواهیم کرد.
مشکل تأمین آب صنایع بزرگ
معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان اصفهان خاطرنشان کرد: اگروضعیت بارش‌ها به همین روال ادامه داشته باشد و کاهش بارندگی داشته باشیم، به طور قطع برای تأمین آب صنایع بزرگ استان نیز با مشکل مواجه خواهیم شد، زیرا هم‌اکنون آب شرب استان هم با حداقل امکانات تأمین می‌شود. بصیرپور با یادآوری اینکه 200هزار هکتار از اراضی حقابه‌دار کشاورزی در قدیم تحت پوشش زاینده رود بود که طی چند دهه اخیر هم تأمین آب شرب 5 میلیون نفر از 4 استان مرکزی، اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری را عهده دار شده است، گفت: علاوه بر آن تأمین آب صنایع بزرگی مثل فولاد مبارکه، ذوب آهن، نیروگاه‌های برق و پالایشگاه‌ها نیز به این حوضه آبی واگذار شده است. این در حالی است که زاینده رود در 2 دهه گذشته با بحران آبی مواجه بوده تا حدی که منابعش پاسخگوی مصارفش نیست.
کاهش 60 درصدی ورودی آب
به سد زاینده رود
امسال با خشکسالی بی‌سابقه‌ای که در حوضه آبی زاینده رود اتفاق افتاده آب ورودی به سد زاینده رود را در 107 روز سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 60 درصد با کاهش روبه‌رو کرده است. میزان آب ورودی به مخزن سد زاینده رود دراین مدت 74 میلیون مترمکعب است واین در حالی است که در مدت مشابه سال قبل 185 میلیون مترمکعب آب به مخزن این سد وارد شد، البته این آمار برای یک دوره میانگین 10 ساله است که امسال در مقایسه با این میانگین، 43 درصد کاهش نشان می‌دهد.
43 درصد کاهش ذخیره کنونی مخزن سد
گفتنی است، ذخیره کنونی مخزن سد زاینده رود 140 میلیون مترمکعب است، در حالی که این رقم سال گذشته 244میلیون مترمکعب بود و نشان می‌دهد که این میزان نسبت به سال قبل 43درصد و نسبت به متوسط دراز مدت 37درصد کاهش داشته است.
زاینده‌ رود بزرگ‌ترین رودخانه منطقه مرکزی ایران به طول 350کیلومتر است که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی مؤثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته، متأسفانه در دهه‌های اخیر به علت خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت به یک رودخانه فصلی تبدیل و در محل
پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.

نیم نگاه
‌ کشاورزان حاشیه زاینده رود امسال کشت پاییزه نداشتند و تنها تعداد اندکی که چاه داشتند و آب چاه‌شان برای آبیاری کافی بود، اقدام به کشت پاییزه کردند.
‌ اگروضعیت بارش‌ها به همین روال ادامه داشته باشد به طور قطع استان اصفهان برای تأمین آب صنایع بزرگ با مشکل مواجه خواهد شد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/19/457445/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر