معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرد

تحول در بخش کشاورزی غرب کشور با اختصاص 10 میلیارد دلار از سوی رهبریگروه اقتصادی/ معاون اول رئیس جمهوری با ذکر اینکه در چهارسال دولت تدبیر و امید اقدام‌های مناسبی در بخش آب و خاک غرب کشور انجام گرفته است، گفت: اختصاص
10 میلیارد دلار از سوی رهبر معظم انقلاب به‌طرح‌های آب و خاک این منطقه سبب تحول در بخش کشاورزی غرب کشور کشور شده است.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری در آیین بهره‌برداری از شبکه آبیاری نوین ۳۷ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان دهلران در جنوب استان ایلام اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در سال 93 مجوز تخصیص
10 میلیارد دلار برای اجرای طرح‌های کلان ملی صادر کردند که همه این اعتبار برای اجرای طرح‌های آب و خاک این مناطق هزینه شده است.
وی افزود: در استان‌های ایلام، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و آذربایجان غربی هیچ گونه محدودیتی برای استقرار صنایع وابسته به آب و تأمین نیازهای آبی آنها وجود ندارد. به همین منظور درصدد راه‌اندازی شرکت فولاد در ایلام هستیم و منابع آب آن نیز قابل تأمین است.
جهانگیری در مورد طرح احیای 550‌هزار هکتار از زمین‌های استان‌های ایلام و خوزستان نیز گفت: یک و نیم میلیارد دلار اعتبار برای این طرح تخصیص یافته بود که هزینه شده و روند پیشرفت کار طبق زمانبندی تعیین شده انجام گرفته است.
وی یادآور شد: در سال 74 و در جریان سفر رهبر معظم انقلاب به‌خوزستان احیای 550 هزار هکتار از زمین‌های ایلام و خوزستان مصوب شد که تا پیش از استقرار دولت تدبیر و امید پیشرفت پروژه تنها 65 هزار هکتار بوده که در طول چهارسال گذشته این مقدار به 320 هزار هکتار رسیده است.
وی اضافه کرد: سهم استان ایلام از این طرح 50 هزار هکتار است که در مرحله نخست 37 هزار هکتار آن به بهره‌برداری رسیده و 16 هزار هکتار نیز در حال اجرا است و خواسته نماینده استان در مجلس شورای اسلامی مبنی بر تخصیص آب به زمین‌های این حوزه را از طریق وزارت نیرو پیگیری می‌کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: همچنین طرح سامانه گرمسیری استان‌های کرمانشاه و ایلام اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که اجرای آن تحول بزرگی در حوزه کشاورزی این مناطق ایجاد می‌کند.
جهانگیری در مورد مرز چیلات دهلران و تصویب آن در وزارت کشور هم اظهار کرد: در سفر آینده به عراق و با توجه به پیوندهای خوب ایران با عراق پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار خواهیم داد و به مدد توجه دولت امروز دشت عباس به مرکز تولید و کشاورزی و فعالیت‌های اقتصادی استان و حتی کشور تبدیل شده است.
وی همچنین تأکید کرد: پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را از سلطه قدرت‌های بیگانه خارج کرد و پیوند مستحکم ملت و امام راحل در دوران مبارزات و دفاع مقدس، جمهوری اسلامی ایران را به پیروزی رساند.
معاون اول رئیس جمهوری نقطه کلیدی پیروزی انقلاب و استقرار آن را حاصل وحدت و انسجام امام خمینی(ره) و امت دانست و افزود: امروز نیز این وحدت و پیوند ژرف بین مردم و رهبری وجود دارد و با وجود انسجام ملت خدشه‌ای به انقلاب و نظام از سوی دشمنان وارد نمی‌شود.
جهانگیری تأکید کرد: وقتی کشور دچار تقرفه و چندگانگی شود آسیب می‌بیند و با توجه به چالش‌های پیش‌رو در حوزه بین‌الملل و منطقه پرالتهاب خاورمیانه ما باید ضمن حفاظت و حراست از ایران و جلوگیری از ورود ناآرامی‌ها به داخل کشور آتش فتنه را از منطقه دور کنیم.
وی با بیان اینکه قدرت‌های بین‌المللی نمی‌گذارند کشورهای منطقه به سمت تولید و پیشرفت بروند، گفت: مسئولان جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال رشد اقتصادی و توسعه
همه جانبه مناطق و افزایش رفاه مردم هستند.
جهانگیری کم آبی و مسائل زیست محیطی را از چالش‌های مهم کشور دانست و افزود: مسأله محیط زیست در شهرهای مختلف کشور بویژه ایلام، خوزستان و شرق کشور مشکل آفرین است ولی با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی ایران و با برنامه‌ریزی‌های اصولی و همکاری ملی همه این مشکلات قابل حل هستند.
وی تأکید کرد: مشکل وقتی است که مسئولان به جای حل مشکلات و تلاش برای گذر مردم از سختی‌ها به فکر منافع و مطامع خود باشند در حالی که راهکار برون رفت از معضلات حفظ انسجام و وحدت ملی و کار جهادی است.
معاون اول رئیس جمهوری بر ضرورت حفظ انسجام و اتحاد در خصوص منافع ملی تأکید کرد و گفت: منافع ملی با هیچ موضوعی قابل معاوضه و عقب نشینی نیست و همه گروه‌ها باید به‌دنبال امنیت پایدار و پیشرفت کشور باشند.
جهانگیری در آستانه راهپیمایی 22 بهمن اظهار کرد: این بار هم مردم ایران با اتحاد و انسجام در روز 22 بهمن بار دیگر اقتدار خود را به نمایش می‌گذارند و اجازه خودنمایی به دشمنان انقلاب را نمی‌دهند.
بیمارستان فوق تخصصی
120 تختخوابی ایلام به بهره‌برداری رسید
به مناسبت سی و نهمین سالگشت فجر انقلاب اسلامی با حضور معاون اول رئیس جمهوری بیمارستان 120 تختخوابی و یک طرح راهسازی در ایلام به بهره‌برداری رسید.
به‌گزارش ایرنا، ظهر پنجشنبه در آیینی با حضور دکتر جهانگیری، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کوثر شهر ایلام راه‌اندازی
رسید.
بیمارستان فوق تخصصی کوثر با 120 تخت تخصصی و فوق تخصصی با 12 هزار و 600 متر مربع زیربنا و هزینه 500 میلیارد ریال در مدت شش سال اجرا شده است.
این بیمارستان دارای بخش‌های جراحی داخلی، زنان، کودکان و نوزادان، مراقبت‌های ویژه زایشگاه، ‌آی سی یو و سی سی یو، آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی، دندانپزشکی، داروخانه شبانه روزی و 16 مطب فوق‌تخصصی است.
بهره‌برداری از پروژه راهسازی
در شهر ایلام
همچنین با حضور معاون اول رئیس جمهوری طرح راهسازی روگذر و زیرگذر ارغوان شهر ایلام روز پنجشنبه به بهره‌برداری رسید.
راه‌اندازی این پروژه افزون بر آسان‌سازی آمد و شد درون شهری، رفت و آمد خودروها در مسیر ایلام - مرز مهران را نیز تسهیل می‌کند.
طرح آبیاری و زهکشی37 هزار هکتار از زمین‌های ایلام افتتاح شد
به‌مناسبت گرامیداشت ایام‌الله دهه مبارکه فجر در آیینی با حضور معاون اول رئیس جمهوری، پنجشنبه طرح آبیاری و زهکشی نوین37 هزار هکتار از اراضی شهرستان مرزی دهلران در جنوب استان ایلام افتتاح شد.
به‌گزارش ایرنا، اجرای شبکه نوین آبیاری و زهکشی در این سطح از اراضی جنوب استان ایلام در قالب طرح احیای 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام به‌عنوان یکی از محوری‌ترین برنامه‌های بهره‌وری از منابع آب و خاک جنوب غربی کشور انجام گرفت که تاکنون بیش از
320 هزار هکتار آن اجرا شده است. معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در این آیین گفت:مرحله اول طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام در سال 93 شروع شده که 37 هزار هکتار از آن در استان ایلام قرار دارد که با تخصیص آب توسط وزارت نیرو سهم استان ایلام در مرحله نخست تکمیل شده است. علیمراد اکبری افزود: برای اجرای این 37 هزار هکتار آبیاری و زهکشی هشت هزار و 70 میلیارد ریال اعتبار مصوب و پیش‌بینی شده است.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/6/457454/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر