وزیر صنعت خبر داد

بهره‌مندی 17 هزار و 928 واحد تولیدی از تسهیلات رونق تولیدوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 17 هزارو 928 واحد تولیدی در نقاط مختلف کشور در سال‌ جاری از تسهیلات رونق تولید بهره‌مند شدند.
به‌گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در اراک، افزود: در مجموع 41 هزار و 685 واحد تولیدی با ثبت‌نام در سامانه بهین یاب یا مراجعه حضوری به بانک‌های عامل درخواست تسهیلات داشتند که تاکنون 17 هزار و 928 واحد موفق به دریافت این تسهیلات شدند. وی گفت: 123 هزار و 230 میلیارد ریال تسهیلات امسال پرداخت شده و صاحبان صنایع می‌توانند با مراجعه به سامانه بهین‌یاب درخواست تسهیلات خود را ارائه کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: 6 هزار و 810 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید امسال به 851 واحد تولیدی استان مرکزی تزریق شده که این میزان تسهیلات از میانگین کشوری پیشی دارد.
وی ادامه داد: مشکل عمده واحدهای تولیدی نقاط مختلف کشور فرسودگی تجهیزات و عوامل تولید است که این مهم نیز با دریافت تسهیلات با نرخ بهره 18 درصد مقرون به صرفه نیست و باید برای حل آن، پرداخت یارانه بخصوص برای واحدهای تولیدی صادرات محور در دستور کار باشد. شریعتمداری افزود: تولید اکنون در شرایط معقولی بسر می‌برد و برای توسعه صنایع باید قدرت خرید مردم را افزایش داد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یک و 9 دهم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در دولت دوازدهم در بخش صنعت جذب شده است. به‌گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری در نشست شورای اقتصاد مقاومتی استان مرکزی افزود: 40 درصد این سرمایه‌گذاری به صورت ماشین‌آلات و بقیه به‌ صورت منابع ارزی با تصویب شورای سرمایه‌گذاری و تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطح کشور جذب شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون زنجیره تولید فولاد سنگین کشور از 16 میلیارد تن به 30 میلیارد تن افزایش یافته است و ایران اسلامی با تولید این میزان فولاد سنگین به رتبه نخست جهان دست یافته است. شریعتمداری افزود: ظرفیت تولید زنجیره فولاد در حوزه‌های مختلف این صنعت در این مدت حدود 58 درصد افزایش یافته است. شریعتمداری یادآور شد: در ابتدای انقلاب اسلامی تنها معدن سنگ آهن چغارت و کارخانه فولاد ذوب آهن اصفهان به‌عنوان توان فولاد کشور بود اما اکنون 500 میلیارد تن فولاد با فعالیت‌ها متخصصان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و 33 میلیون تن تولید فولاد به صورت خام در کشور تولید می‌شود که این میزان ایران را در جایگاه چهاردهم جهان قرار داده است.
وی ادامه داد: 190 میلیون تن صنایع فولاد فعال و 110 میلیون تن ظرفیت‌های در دست انجام با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در کشور در حوزه فولاد وجود دارد که با بهره‌برداری از این واحدها ظرفیت این صنایع در کشور به 300 میلیون تن افزایش می‌یابد.
شریعتمداری افزود: در ابتدای انقلاب تنها حدود هشت میلیون تن سیمان در کشور تولید می‌شد که اکنون ظرفیت تولید آن به 84 میلیون تن افزایش یافته است و سرمایه‌گذاری 440 میلیون تنی سیمان در کشور انجام شده است که با بهره‌برداری از این ظرفیت باید زمینه صادرات و بازار‌یابی برای این محصول فراهم شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/6/457455/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر