printlogo


وزیر نفت:
تأسیسات نفتی کشور مستهلک شده استعمر تجهیزات نفت از 60 سال گذشته است و عملاً بخش قابل توجهی از تأسیسات نفتی مستهلک شده است. این استهلاک باعث شده که روزانه 20 مورد سوراخ لوله‌های نفت به‌وزارت نفت گزارش شود. حال برای آنکه بتوان از شرایط بحرانی و خاص فعلی عبور کرد حداقل به 10میلیارد دلار بودجه نیاز داریم.این گفته‌های وزیر نفت در گچساران بود. بیژن نامدار زنگنه افزود: ما در صنعت نفت در وضعیتی هستیم که نیاز به کمک داریم، زیرا این صنعت دارای مشکلات بسیاری است که می‌توان با همیاری آنها را مرتفع کرد.
اگر نفت صدمه یا لطمه‌ای ببیند صنعت کشور لطمه خواهد دید. وی با اشاره به اینکه در شهرستان گچساران در حال حاضر ۵ پتروشیمی در دست اجراست، افزود: به غیر از استان‌های بوشهر و ماهشهر، کهگیلویه و بویراحمد تنها استان در کشور خواهد بود که دارای ۷ پتروشیمی است. با آغاز به کار پتروشیمی‌های کهگیلویه و بویراحمد برای افراد زیادی اشتغالزایی ایجاد می‌شود.
گچساران قطب پتروشیمی می‌شود
زنگنه عنوان کرد: گچساران دارای پتانسیل بالایی در توسعه نفت بوده و در حال حاضر نیز یک طرح ۵ میلیارد دلاری را تصویب خواهیم که چندین میادین این بام نفتی ایران در این طرح عظیم قرار خواهند گرفت.همچنین گچساران علاوه بر نفت در آینده نزدیک به یکی از قطب‌های مهم پتروشیمی تبدیل خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه هر چه پول از نفت به دست می‌آید نه به ما تعلق می‌گیرد و نه به مناطق نفتخیز اختصاص داده می‌شود، عنوان کرد: در همین راستا با همفکری همکاران طرح اختصاص ۳ تا ۴ درصدی از فروش نفت را به مناطقی که در آنها پروژه‌های نفتی اجرا می‌شود را ارائه کردیم که خوشبختانه دولت و رئیس‌جمهوری نیز با این طرح موافقت کردند. وزیر نفت در ادامه به اجرای یک طرح گاز‌رسانی با اعتبار ۴ میلیارد دلاربالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: در اجرای این پروژه به هیچ عنوان از بودجه دولت استفاده نشد، بلکه با مجوز مجلس از محل فروش صرفه‌جویی سوخت و صادرات آن این پروژه اجرا شده است.
گاز‌رسانی به 10 هزار روستا
وی گازرسانی به بالای ۱۰ هزار روستا را مورد توجه قرار داد و گفت: برای این اقدام بزرگ تمام تجهیزاتی که نیاز بود در ایران ساخته شده که این خود گام بزرگی در اشتغالزایی بوده است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/6/457456/0