نخستین تصویربرداری از یک پرنده کمیاب در ایران

عروس «غاز» بعد از ده‌ها سال به خوزستان بازگشتسیدباقر موسوی، محیطبان سختکوش خوزستانی که پیش از این موفق شده بود با احیای چشمه‌های منطقه فکه باعث بازگشت آهوان ایرانی از خاک عراق به منطقه مرزی فکه در ایران شود اخیراً موفق شده پس از ده‌ها سال حضور پرنده‌‌ای کمیاب به نام عروس‌غاز را در خوزستان به ثبت برساند و برای نخستین بار در سطح کشور از این پرنده تصویربرداری کند.
سیدباقر موسوی که نامی شناخته شده در بین محیطبانان ایرانی است و بسیاری از دوستداران طبیعت او را به خاطر تصاویری که از خشکیدگی تالاب هور العظیم در سال‌های اخیر منتشر کرده می‌شناسند در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: روز 15 بهمن ماه سه عروس‌غاز و روز چهارشنبه گذشته نیز دو عروس‌غاز در گندم‌زارها و اطراف محمیه‌های (شکارگاه‌های) شهر بستان مشاهده کردم و امروز بزرگترین خطری که در خوزستان این پرنده بسیار کمیاب را تهدید می‌کند وجود همین محمیه‌هاست.
این محیطبان می‌افزاید: محمیه به آبگیرهای مصنوعی گفته می‌شود که توسط شکارچیان و متخلفان ایجاد می‌شود. در این آبگیرها پرندگان را با دادن غذا و دانه عادت می‌دهند و در وقت مناسب با تورهای زمینی آنها را صید می‌کنند. در گذشته جمعیت‌های خوبی از این پرنده در تالاب‌ها و آبگیرهای خوزستان زمستان‌گذرانی می‌کردند که در سال‌های اخیر بسیار کاهش یافته‌اند. او می‌افزاید: بهترین و مؤثرترین راه برای جلوگیری از شکار چنین پرندگان مهم و کمیابی فرهنگ‌سازی است. بسیاری از مردم از کمیاب بودن و اهمیت گونه‌های کمیاب و در معرض انقراض آگاهی ندارند و حتی با نام گونه‌ها آشنا نیستند.
معلوم است با چنین اوضاعی سودجویان با خیال راحت و بدون اعتراض عموم مردم به سودجویی خود ادامه می‌دهند. باید مردم را آگاه کرد تا خود در حفاظت از این گونه‌های نایاب مشارکت کنند. همچنین زیستگاه‌های موقت زمستان گذران پرندگان باید احیا و حفاظت شود. عروس غاز با نام علمی Branta ruficollis در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت به‌عنوان گونه‌ای آسیب پذیر معرفی شده است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/7/457464/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر