در پی اعتراض ملی علیه بی احترامی «سامسونگ» به ورزشکاران کشورمان در المپیک زمستانی

کمیته بین المللی المپیک از ایران عذرخواهی کرد

میترا جلیلی

المپیک زمستانی 2018 پیونگ ‌چانگ کره جنوبی در حالی دیروز (9 فوریه) آغاز به کار کرد که حاشیه‌ها قبل از کلید خوردن رسمی بازی‌ها، نگاه ایران و جهان را به این رویداد ورزشی جلب  و فضای مجازی را آشفته و طوفانی کرد. هر چند در نهایت با عذرخواهی رسمی رئیس برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۸ طی دو نامه جداگانه از سرپرست کاروان اعزامی ایران و همچنین  رئیس کمیته ملی المپیک ایران، فضا تغییر کرد.
درحالی که قرار بود از سوی اسپانسر و حامی این بازی‌ها یعنی کمپانی سامسونگ، یک گوشی ویژه گلکسی نوت 8 به همه ورزشکاران حاضر در این رویداد ورزشی هدیه شود ولی در کمال ناباوری، از سوی کمیته  بین‌المللی المپیک (IOC) اعلام شد این هدیه به چهار ورزشکار ایرانی و 22 ورزشکار کره شمالی تعلق نخواهد گرفت زیرا این توافقنامه ممکن است تحریم‌های سازمان‌ ملل‌ متحد را درخصوص ممنوعیت عرضه محصولات لوکس و نظامی لغو کند؛ موضوعی که با اما و اگرهای بسیاری همراه شد و کمپانی سامسونگ هدف انوتقادات تندی در فضای مجازی قرار گرفت. در حالی که تیر این انوتقادات، این کمپانی کره‌ای را نشانه گرفت، سامسونگ بلافاصله نسبت به موضوعات مطرح شده در فضای مجازی و دغدغه کاربران ایرانی، واکنش نشان داد. این کمپانی طی بیانیه‌ای رسمی بر اهمیت ویژه بازار بزرگ ایران برای این برند مطرح جهانی تأکید کرد و یادآور شد که کاربران ایرانی برای این برند کره‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و با اینکه قصور از ناحیه سامسونگ نبوده ولی برای حل مشکل گام‌های اساسی برداشته است.
داستان گوشی‌های جنجالی
رئیس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2018 پیونگ‌چانگ با ارسال نامه‌ای به سرپرست کاروان ایران در این بازی‌‌ها، بابت اتفاقات اخیر در توزیع نکردن گوشی‌های سامسونگ بین ورزشکاران ایران رسماً عذرخواهی کرد و گفت که ناهماهنگی در توزیع، دلیل این ماجرا بوده است و حالا با ارسال این نامه به دنبال دلجویی کاروان ایران است. همچنین یکی از مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک خبر داده است که قرار است امروز به منظور دلجویی از کاروان کشورمان، نشستی بین اعضای کاروان ایران و مقامات این کمیته برگزار شود. اما داستان این گوشی‌های جنجالی چه بود و سامسونگ چه نقشی در این ماجرا داشت؟ کمپانی سامسونگ با تأکید بر اینکه این برند در توزیع هدایا در رویداد ورزشی المپیک نقشی نداشته، در بیانیه رسمی خود باز هم در مقام دلجویی از کاربران ایرانی برآمده و برای حفظ بازار ایران تلاش کرد.
در بخشی از بیانیه رسمی سامسونگ آمده است: «شرکت سامسونگ الکترونیکس بیش از ۴ هزار گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸ (نسخه‌ای خاص از گوشی گلکسی نوت ۸) را به کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک ۲۰۱۸ تحویل داده است. هرچند سامسونگ دخالتی در روند بررسی کمیته بین‌المللی المپیک برای تحویل این گوشی‌ها به ورزشکاران ایرانی نداشت، اما برای جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم به صورت فعال اطلاعات لازم را در اختیار این کمیته قرار داده است. اکنون خوشحالیم که می‌شنویم کمیته بین‌المللی المپیک درنهایت به این تصمیم رسیده است که گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸ را در اختیار ورزشکاران ایرانی قرار دهد.
سامسونگ همواره خانواده ایرانی خود را به عنوان بخشی از هویت جهانی خویش به رسمیت شناخته و به آنها احترام کامل گذاشته و در این جریان نیز نگرانی بجای مردم ایران را به اطلاع کمیته بین‌المللی المپیک و دیگر مسئولان این بازی‌ها رسانده است. ما از نظرات کاربران ایرانی‌مان قدردانی کرده و همواره تمامی تلاش خود را برای حل هرگونه مشکلی به کار خواهیم بست، حتی اگر خودمان نقشی در آن نداشته باشیم. حضور و تعهد ما در ایران و نوع عملکردمان در این کشور نشان می‌دهد تا چه حد حقوق تمامی افراد را برای دسترسی برابر و واقعی به فناوری، به رسمیت می‌شناسیم.»
واکنش‌های مسئولان و مردم
اهدانشدن گوشی‌های سامسونگ به ورزشکاران ایرانی واکنش‌های مردم و مسئولان را در فضای مجازی به دنبال داشت اما با اینکه مسئولان غالباً درباره مسائل مختلف به طور رسمی در شبکه‌های  اجتماعی مختلف ازجمله توئیتر و اینستاگرام اعلام موضع می‌کردند و واکنش نشان می‌دادند ولی این بار بیشتر این اخبار به نقل از افراد و منابع آگاه و به صورت غیر رسمی اعلام شده است. به عنوان مثال خبری با عنوان احتمال ممنوعیت ورود گوشی‌های سامسونگ به ایران از زبان وزیر ارتباطات منوتشر شده است. یک منبع آگاه در این زمینه در گفت‌وگو با یک خبرگزاری اعلام کرده است پس از بی احترامی سامسونگ به ورزشکاران ایرانی، آذری جهرمی وزیر‌ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال آن است در صورتی که شرکت سامسونگ عذرخواهی رسمی نکند، پیشنهاد ثبت‌نشدن گوشی‌های سامسونگ در کشور را در کارگروه مربوطه مطرح و از ورود این برند به کشور جلوگیری کند.
یا به نقل از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه آمده است: سامسونگ اگر تا پایان امروز رفتار غیراخلاقی خود را جبران نکند، گوشی‌ تلفن همراهم را عوض می‌کنم. در یکی دیگر از اخبار فضای مجازی به نقل از شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت آمده است: ممنوعیت ورزشکاران ایرانی از دریافت گوشی‌های سامسونگ در المپیک زمستانی توهین آمیز است و زمانی که عذرخواهی رسمی نشود، همچون وزیر امور خارجه از گوشی تلفن همراه این شرکت استفاده نخواهم کرد.
صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران اما به گونه‌ای دیگر واکنش نشان داده و از دستور برای خرید تلفن همراه و دلجویی از ورزشکاران ایران در المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی خبر داده است.
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان نیز در واکنش به عدم تحویل گوشی به ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک زمستانی، اظهار کرد: وزارت ورزش و جوانان در این رابطه بیانیه‌ای صادر کرده است و این موضوع را کمیته ملی المپیک پیگیری خواهد کرد. همچنین خبرهایی از  تعلیق همکاری‌ سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با سامسونگ در صورت عدم عذرخواهی منوتشر و در نهایت نیز سفیر کره جنوبی به وزارت امور خارجه احضار شد. اما ماجرا فقط به اینجا ختم نشد و خبرهایی منوتشر شد مبنی بر اینکه دیپلمات‌های «کره جنوبی» در پیست‌های اسکی نیز جایی ندارند. تا زمانی که شرکت کره‌ای سامسونگ و دیگر مسببان اقدام دور از عرف و شأن اخیر نسبت به ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ عذرخواهی رسمی نکنند، از پذیرش دیپلمات‌های کشور کره جنوبی به پیست‌های اسکی دیزین و دربندسر جلوگیری به عمل می‌آورند.
کاربران طنزنویس این موضوع را نیز دستمایه شوخی خود قرار دادند و به عنوان مثال یکی از آنها در توئیت خود نوشته است: «من تنها تحریمی که می‌تونم واسه سامسونگ در نظر بگیرم، اینه که نذارم گوشیم  صددرصد شارژ بشه... همیشه گرسنه نگهش دارم....»
اما حضور پررنگ کاربران ایرانی و مسئولان در همبستگی و حمایت یکپارچه مردم از ورزشکاران ایرانی و موضعگیری نسبت به موضوع، کمیته ملی المپیک را به واکنش واداشت و این کمیته با انتشار بیانیه‌ای از تمامی مردم ایران اسلامی بخصوص جوانان، دولتمردان و رسانه‌ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی که با اتحاد و ‌همدلی خود، غرور، غیرت و هویت ایرانی را به نمایش گذاشتند، قدردانی و تشکر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «بار دیگر از رسانه‌ها و فعالان شبکه‌های مجازی که نقش حلقه ارتباطی و واصل میان ملت، دولت و جامعه ورزش را به درستی ایفا و رسالت خود را بخوبی پیگیری کردند، قدردانی کرده و تأکید می‌نماید که فعالیت بی شائبه این عزیزان بیانگر هوشیاری و تیزبینی نسبت به عزت ملی است.»
سهم سامسونگ در بازار ایران
هرچند آمار دقیقی از سهم سامسونگ در بازار لوازم خانگی و تلفن همراه ارائه نشده است، ولی برآوردها نشان می‌دهد که این برند کره‌ای سالانه حدود 5/3میلیارد دلار از بازار ایران به‌دست می‌آورد. سامسونگ از بازار 6 میلیارد دلاری موبایل ایران بیش از نیمی (51درصد) را در اختیار دارد. از سوی دیگر این برند از بازار 20هزار میلیارد تومانی لوازم خانگی ایران نیز سهمی 2هزار میلیارد تومانی معادل 434 میلیون دلار دارد که از مجموع سهم سامسونگ را به 3میلیارد و 500 میلیون دلار می‌رساند.
سامسونگ : بازار ایران برای ما بسیار مهم است
مسعود فیاضی، مدیر روابط عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی سامسونگ نیز در گفت‌وگو با «ایران»،در پاسخ به این سؤال که بازار ایران چقدر برای سامسونگ اهمیت دارد، گفت: بازار ایران برای برند ما بسیار مهم است چرا که بزرگ‌ترین بازار خاورمیانه محسوب می‌شود. وی موضوع پیش آمده را یک سوء تفاهم بزرگ دانست و یادآور شد: سامسونگ یکی از پارتنرهای اصلی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) است و در همین راستا نیز مطابق با فهرستی که این کمیته به ما ارائه داده است، به همان تعداد، گوشی ویژه ورزشکاران را تولید و ارسال کرده اما توزیع این گوشی‌ها به عهده IOC بوده و برند ما عملاً هیچ نقشی در این زمینه نداشته است. فیاضی افزود: ما به عنوان ششمین برند بزرگ جهان از نگاه مؤسسه اینوتربرند، اعتقاد داریم که رویداد ورزشی عملاً نباید با سیاست مخلوط شود چون در واقع موضوعات سیاسی با روح المپیک جور درنمی‌آید. مدیر روابط عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی سامسونگ یادآور شد: با اطلاع از موضوع، با اینکه قصور از ناحیه سامسونگ نبوده و مسئولیتی هم برعهده این کمپانی نبود ولی با مسئولان کمیته جهانی المپیک  صحبت کردیم و در نهایت نیز مشکل حل و مشخص شد که موضوع، تنها یک سوء تفاهم بوده است. وی ادامه داد: سامسونگ بارها نشان داده است که بازار ایران برایش اهمیت ویژه‌ای دارد و نسبت به اطراف و جامعه، متعهد و مسئول بوده است. تاریخچه فعالیت‌های این برند نیز مؤکد این موضوع است. فیاضی ادامه داد: سامسونگ قبل از برگزاری المپیک، طی یک فراخوان شش ماهه از تمامی ایرانیان دعوت کرد برای بیان داستان خود به این فراخوان بپیوندند تا ازمیان آنها مشعل‌داران المپیک مشخص شود. در نهایت نیز 9 نفر به همراه بهرام رادان همگی پیام صلح را همزمان با حمل مشعل به گوش جهانیان رساندند، برندی با چنین پیشینه‌ای اصولاً با چه‌توجیهی باید چنین کاری را با ورزشکاران ایرانی انجام دهد؟ وی ادامه داد: برند سامسونگ تاکنون فعالیت‌های مختلف ازجمله ایجاد کتابخانه صوتی برای نابینایان، راه‌اندازی مرکز آکادمی مهندسی برای توسعه مهارت‌های جوانان در زمینه آموزش تکنیسین و همچنین مرکز فناوری امیرکبیر داشته است. فیاضی افزود: ما در ایران با همکاری شریک تجاری ایرانی‌مان کارخانه بسیار بزرگی داریم و حتی انوتقال تکنولوژی هم داشته‌ایم. توجه به محیط زیست ایران و سایر فعالیت‌های خیرخواهانه نیز بخشی از فعالیت‌های سامسونگ بوده است.
فیاضی همچنین در پاسخ به این سؤال که سامسونگ با توجه به این اتفاق، تا چه حد ممکن است بازار ایران را از دست بدهد، گفت: سامسونگ همیشه حامی فرهنگ، هنر و جامعه ایران بوده است ما همچنان حامی ایران هستیم و این، موضوعی نیست که بخواهد ما را از بازار ایران دور کند. ما کاربرانی هوشیار داریم و مطمئنیم که متوجه می‌شوند قصور از ناحیه ما نبوده است. وی درباره نامه محمدجعفر منوتظری دادستان کل کشور و احضار مدیر شرکت سامسونگ در ایران نیز گفت: ما کاملاً تابع قوانین کشوری هستیم که در آن فعالیت می‌کنیم و هر سازمان و نهاد دولتی که به‌طور رسمی ما را احضار کند، حتماً برای ادای توضیحات حاضر خواهیم شد.

نیم‌نگاه
رئیس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2018 پیونگ‌چانگ با ارسال نامه‌ای به سرپرست کاروان ایران در این بازی‌‌ها، بابت اتفاقات اخیر در عدم توزیع گوشی‌های سامسونگ بین ورزشکاران ایران رسماً عذرخواهی کرد.
مسعود فیاضی، مدیر روابط عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی سامسونگ درباره نامه محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور و احضار مدیر شرکت سامسونگ در ایران نیز گفت: ما کاملاً تابع قوانین کشوری هستیم که در آن فعالیت می‌کنیم و هر سازمان و نهاد دولتی که به طور رسمی ما را احضار کند، حتماً برای ادای توضیحات حاضر خواهیم شد.
سامسونگ از بازار 6 میلیارد دلاری موبایل ایران بیش از نیمی (51درصد) را در اختیار دارد. از سوی دیگر این برند از بازار 20 هزار میلیارد تومانی لوازم خانگی ایران نیز سهمی 2 هزار میلیارد تومانی معادل 434میلیون دلار دارد که از مجموع سهم سامسونگ را به 3 میلیارد و 500 میلیون دلار می‌رساند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/8/457467/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر