واکنش جهانی علیه حمله آمریکا به «دیرالزور» سوریه
نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری امریکا که بیش از 3 سال است به بهانه مبارزه با داعش در خاک سوریه مستقر شده و نام مأموریت خود را مبارزه با نیروهای تروریستی و بازگشت صلح و ثبات در این کشور جنگ زده اعلام کردند، به مواضع نیروهای طرفدار دولت سوریه در دیرالزور حمله کرده و بیش از صد نفر از نیروهای مردمی این کشور را به خاک و خون کشیدند. اقدامی که واکنش تند دولت سوریه و روسیه را در پی داشته و آن را جنایتی جنگی و جنایت علیه بشریت توصیف کردند. واشنگتن نیز بی‌تفاوت از این حمله وحشیانه، این عملیات را اقدامی تدافعی خواند.
به‌گزارش ایرنا، صبح پنجشنبه خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی به‌نقل از یک مقام امریکایی که نخواسته نامش فاش شود اعلام کرد: ائتلاف بین‌المللی با بمباران مواضع نیروهای طرفدار ارتش سوریه در منطقه‌ای میان روستاهای خشام و الطابیه در دیرالزور (در شمال شرق سوریه) بیش از 100نفر از نیروهای مردمی را کشته است. این حمله در حالی صورت می‌گیرد که این نیروها مشغول به مبارزه با داعش و «قسد» بودند. در همین حال تلویزیون رسمی سوریه با تأیید کشته شدن ده‌ها نفر از نیروهای مردمی این کشور در بمباران حومه دیرالزور توسط ائتلاف، آن را محکوم و این جنایت را تجاوزی جدید در راستای حمایت از تروریسم دانست. این رسانه افزود: ائتلاف امریکا با بمباران مواضع نیروهای مردمی در حال مبارزه با تروریست‌های داعش و قسد در دیرالزور، شرق رود فرات ده‌ها نفر از نیروهای مردمی را کشت و مدعی شد این امر پاسخ به‌ حمله نیروهای ارتش سوریه به مقر فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه است. خبرگزاری رسمی این کشور(سانا) نیز حمله ائتلاف را تجاوزی جدید وحمایت از تروریست‌ها خواند. پس‌ از کشتار وحشیانه نیروهای ائتلاف موسوم به «نیروهای ائتلاف بین‌المللی» به سرکردگی امریکا به مواضع نیروهای مردمی سوریه در حومه دیرالزور، وزارت خارجه سوریه نامه‌ای را به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت ارسال کرده و کشتار دسته جمعی و وحشیانه ائتلاف را تجاوزی جدید و یک جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت دانست. به گزارش ایسنا، به‌نقل از شبکه المیادین وزارت خارجه سوریه در این نامه اعتراض‌آمیز نوشت این تجاوز ائتلاف حمایتی مستقیم از تروریسم بوده و بر ماهیت مقاصد خبیثانه امریکا علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و وحدت مردم آن تأکید دارد. وزارت خارجه سوریه در عین حال توضیح داد که دولت سوریه مجدداً خواستار منحل کردن این ائتلاف غیرقانونی است چون حامی و پشتیبان تروریسم است.
در همین حال «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز حمله هوایی ائتلاف به دیرالزور را «غیرقابل قبول» دانسته و آن را «جنایت جنگی» توصیف کرد. وزارت دفاع روسیه نیز ضمن مخالفت شدید با حمله ائتلاف به مواضع نیروهای مردمی سوریه اعلام کرد هدف نهایی امریکا در سوریه نه مبارزه با داعش بلکه کسب منافع اقتصادی است.
تدافعی خواندن حمله به دیرالزور
در پاسخ به اعتراضات دولت سوریه، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع امریکا هرگونه حمله تهاجمی علیه نیروهای ‌همپیمان ارتش سوریه را رد کرده و مدعی شد: این عملیات خود تدافعی بوده است. ماتیس با اشاره به درگیری‌های رخ داده در نزدیکی شهر دیرالزور تأکید کرد: این اقدامی خرابکارانه و در واقع اقدامات انجام شده برای دفع حملات علیه متحدان کُردتبار بوده است. ماتیس گفت: نمی‌توان اعلام کرد که مهاجمان دقیقاً چه کسانی بودند. فقط ما می‌دانیم که آنها طرفدار رژیم اسد هستند. در همین حال «دانا وایت» سخنگوی وزارت دفاع امریکا نیز گفت واشنگتن قصدی برای درگیری مستقیم با ارتش سوریه ندارد.
شکست شورای امنیت
در اعلام آتش بس انسانی
در بحبوحه حمله نیروهای ائتلاف به نیروهای موافق بشار اسد در حومه دیرالزور، شورای امنیت با هدف بررسی اجرای آتش‌بس یک ماهه در سوریه تشکیل جلسه داد اما نتوانست به نتیجه‌ای ملموس درباره اعلام آتش‌بس انسانی در سوریه دست یابد، این در حالی است که سازمان ملل نسبت به افزایش خطر در مناطق مختلف بویژه در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق هشدار داده است. به گزارش اسپوتنیک، روز پنجشنبه تعداد زیادی از سفیران ۱۵ کشور عضو شورای امنیت از نشست پشت‌ درهای بسته که به درخواست کویت و سوئد برگزار شده بود با چهره‌هایی عبوس بدون اینکه اظهارنظری بکنند، خارج شدند. فرانسوا دلاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز تأکید کرد باید آتش‌بس فوری در سراسر سوریه برقرار شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/20/457473/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر