دومین تعطیلی دولت ترامپ پنج ساعت طول کشیدگروه جهان/  در کمتر از سه هفته دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا نیمه شب پنجشنبه به‌ وقت محلی برای دومین بار تعطیل شد و عامل اصلی این تعطیلی رند پل، سناتور جمهوریخواه بود اما عمر این تعطیلی حدود پنج ساعت و نیم بود .
به گزارش ایران به نقل از سایت روزنامه امریکایی واشنگتن پست سناتورها که موفق نشده بودند در پایان ضرب الاجل نیمه شب پنجشنبه بودجه موقت دو ساله را به رأی بگذارند، در ساعت یک بامداد دیروز جمعه رأی‌گیری را انجام داده و این لایحه را تصویب کرده و برای رأی‌گیری به مجلس نمایندگان فرستادند. در مجلس نمایندگان نیز این لایحه با 240 رای موافق و 186 رای مخالف تصویب شد. لایحه بودجه موقت دو ساله که ساعت یک بامداد جمعه و با فاصله یک ساعته از دومین تعطیلی دولت در مجلس سنا به رأی گذاشته شد، با 71 رأی موافق و 28 رأی مخالف در سنا به تصویب رسید و برای رأی‌گیری به مجلس نمایندگان ارسال شد در مجلس نمایندگان نیز این لایحه با 240 رای موافق و 186 رای مخالف تصویب شد.
به موجب این لایحه بودجه موقت دو ساله، صدها میلیارد دلار روانه بخش نظامی امریکا می‌شود و محدودیت‌های مربوط به دریافت وام که پیشتر برای دولت فدرال تعیین شده بود، به مدت یک سال برداشته می‌شود.
اما نکته جالب توجه و قابل تأمل در دومین تعطیلی دولت ترامپ و وقایع پنجشنبه شب مجلس سنای امریکا این بود که برغم موافقت نسبی هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بر سر لایحه بودجه موقت دو ساله، یک سناتور جمهوریخواه در اعتراض به برداشته شدن سقف دیون دولت فدرال و همچنین روند عجولانه رأی‌گیری در سنا، با حضور چندباره در صحن سنا و سخنرانی کردن به مدت 9 ساعت، مانع  برگزاری مراسم رأی‌گیری در موعد مقرر (پایان ضرب الاجل نیمه شب پنجشنبه) شد و دولت را به تعطیلی کشاند. این سناتور جمهوریخواه کسی نبود جز رند پل. به عقیده رند پل، این لایحه بودجه دوساله 300 میلیارد دلار به کسری بودجه دولت اضافه می‌کند و خزانه دولت را به «تاراج» می‌برد.
نکته جالب توجه دیگر که در لایحه بودجه موقت دوساله وجود داشت این بود که در این لایحه به مسائل مربوط به مهاجران که جزو اختلاف نظرهای جدی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان بویژه شخص رئیس جمهوری امریکا است، اشاره‌ای نشده بود و میچ مک کنل، رئیس اکثریت سنا در این باره گفت، هفته آینده بر سر مسأله مهاجران بحث و گفت‌و‌گو می‌کنیم. به‌نظر می‌رسد دولت ترامپ با ترفند نگنجاندن مسائل مهاجران در لایحه بودجه موقت خود، می‌خواسته از هجمه گسترده دموکرات‌ها علیه خود و لایحه‌اش بکاهد و آرای لازم را هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان کسب کند و پس از آنکه خطر تعطیلی دولت به مدت دو سال از بین رفت در جلسات بعدی بر سر مهاجران با دموکرات‌ها چانه زنی کند. کمتر از یک ماه پیش، دولت ترامپ به مدت سه روز تعطیل شد و علت این تعطیلی اختلافات دموکرات‌ها و جمهوریخواهان بر سر قوانین مهاجرتی بویژه قانون داکا (حمایت از مهاجرانی که در سن کودکی به طور غیرقانونی به امریکا آورده شده اند) بود. حساسیت دموکرات‌ها روی مسأله مهاجران بویژه 800 هزار مهاجری که از قانون داکا منتفع می‌شوند بقدری زیاد است که چهارشنبه شب گذشته نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان امریکا به مدت 8 ساعت در مجلس نمایندگان درباره مهاجران صحبت کرد و رکورد طولانی‌ترین سخنرانی از سال 1909 به این سو را شکست و با این کار روند کار مجلس نمایندگان را مختل کرد. در سال 1909 چمپ کلارک به مدت ۵ ساعت و ۱۵ دقیقه بدون وقفه در مجلس نمایندگان امریکا صحبت کرد. پنجشنبه و جمعه سخت دولت ترامپ برای جلوگیری از تعطیلی مجدد دولت در حالی بود که سایه سنگین پرونده تبانی احتمالی روسیه با فراخوان انتخاباتی ترامپ در انتخابات 2016 لحظه‌ای از سر این دولت پرحاشیه کم نمی‌شود و  به‌نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جورج بوش پسر، رئیس جمهوری سابق امریکا در نشستی در ابوظبی، پایتخت امارات اعلام کرد، اسناد کاملاً شفافی وجود دارد که نشان می‌دهد روس‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی امریکا مداخله کرده‌اند. ژانت مانفرا، رئیس واحد امنیت سایبری در وزارت امنیت داخلی امریکا نیز در گفت‌و‌گو با شبکه خبری ان بی‌سی ادعا کرد، در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ این کشور، روسیه توانسته است در سیستم ثبت‌نام از رأی دهندگان 21ایالت امریکا با موفقیت نفوذ کند.  خبر دیگر از امریکا اینکه، «راب پورتر» یکی از همکاران و مشاوران نزدیک ترامپ پس از متهم شدن به اعمال خشونت علیه دو همسر سابق‌اش کناره‌گیری کرد. روزنامه «دیلی میل» عکس‌هایی از همسر اول پورتر منتشر کرده‌ که در آنها زیر یکی از چشمان او کبود است و او می‌گوید، این آثار ضرب و شتم همسرش است، البته پورتر این اتهام را رد کرده است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/20/457474/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر