علی مطهری:نمی توان انقلاب را مخصوص طبقه خاصی دانست
نایب رئیس مجلس، انقلاب اسلامی ایران را یک انقلاب ایدئولوژیک و پیامبرانه دانست و تأکید کرد: مردم می خواستند با انقلاب به ایده آل های اسلامی خودشان برسند.
به گزارش ایسنا، علی مطــــــــــــــــــهری در همایش «یاد انقلاب» که در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت برگزار شد، با اشاره به حضور همه اقشار جامعه در انقلاب اسلامی ایران، گفت: فقیر و غنی، محروم و برخوردار، روحانی و دانشجو و پیر و جوان در انقلاب شرکت داشتند و نمی توانیم انقلاب را مخصوص طبقه خاصی بدانیم.
 وی انقلاب ها را نیازمند دو مؤلفه نارضایتی از وضع موجود و آرزومندی وضع مطلوب دانست و خاطرنشان کرد: اگر مردمی این دو مولفه را داشته باشند، اما روحیه تسلیم در برابر ظلم، اختناق و بی عدالتی بر آن جامعه حاکم باشد و هیچ تهاجم و تعرضی به ظالم صورت نگیرد، انقلاب رخ نمی دهد. نماینده تهران در مجلس، با اشاره به ریشه های انقلاب در نظریات مختلف، گفت: برخی انقلاب را ناشی از محرومیت مادی و اقتصادی می دانند، نه ماهیت سیاسی، فرهنگی و مذهبی؛ بویژه اینکه طبقه محروم احساس کند طبقه برخوردار عامل محرومیت اوست. عده ای نیز ارزش های انسانی مانند عدالت و آزادی را ریشه انقلاب معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: بسیاری از انسان ها حاضر هستند در محرومیت مادی باشند، اما ظلم و نبود آزادی را تحمل نمی کنند. در واقع برخی آزادی تفکر و بیان را به رفاه اجتماعی ترجیح می دهند. بسیاری از انقلاب ها با هدف آزادیخواهی و رسیدن به حقوق اجتماعی شکل گرفته است.
همچنین به گزارش خبرآنلاین، مطهری در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز بسیاری از انقلابیون به حاشیه رانده یا از دایره انقلاب خارج شده‌اند و برخی در حصر واقع شده اند و برخی هم اجازه اظهار نظر ندارند ولی برخی که معلوم نیست ریشه‌شان کجاست، صاحب نظر و میداندار انقلاب شده‌اند. ما همواره کاسه‌های داغ‌تر از آش داشته‌ایم که اینها، نواقصی است که باید رفع شود.
 کنایه مطهری به صدا و سیما
مطهری در واکنش به مصاحبه  سیما با آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با انتشار عکسی از هاشمی رفسنجانی و هاشمی شاهرودی نوشت؛ شبکه یک صدا و سیما چهارشنبه شب مصاحبه مفصلی با آیت‌الله شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام داشت و ایشان نیز نکات خوبی را بیان کردند اما سؤال اینجاست که چرا قبلاً و در زمان ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی چنین مصاحبه‌ای انجام نمی‌شد؟ این یعنی سیاست یک بام و دو هوا.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/2/457481/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر