اخبار

روحانی در تماس تلفنی اردوغان:روابط
ایران و ترکیه به سطحی راهبردی ارتقا یابد

رؤسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در تماس تلفنی ضمن گفت وگو و تبادل نظر درباره مهم‌ترین موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، تأکید کردند برای ایجاد جهش در روابط تهران - آنکارا در همه عرصه‌های مورد علاقه، آماده‌اند.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین روحانی عصر پنجشنبه در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه با وی، ضمن قدردانی از تبریک همتای ترکیه‌ای خود به مناسبت 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ما معتقدیم روابط ایران و ترکیه باید در همه زمینه‌ها به سطحی راهبردی ارتقا یابد. رئیس جمهوری همچنین با اعلام آمادگی ایران برای ایجاد جهش در روابط اقتصادی دو کشور تصریح کرد: اجرای سریع‌تر بهره‌ گیری از پول ملی دو کشور در مبادلات مشترک اقتصادی می‌تواند به روابط اقتصادی تهران - آنکارا شتاب و سرعت بیشتری دهد. روحانی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ترکیه به تهران و ابراز خرسندی از نتایج مذاکرات مشترک، اظهار داشت: تهدیدات فراوانی در منطقه، منافع هر دو کشور ایران و ترکیه و دیگر کشورهای اسلامی را تهدید می‌کند و با توجه به دیدگاه‌های بسیار نزدیک دو کشور در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، همکاری‌ها و رایزنی‌های سیاسی مشترک باید تداوم یابد.
وی همچنین گسترش همکاری‌های سه‌جانبه میان ایران، ترکیه و روسیه در مسائل منطقه‌ای را ضروری دانست و با اشاره به طرح پیشنهاد نشست رؤسای جمهوری سه کشور در استانبول با موضوع سوریه، از برگزاری این نشست استقبال و خواستار رایزنی وزیران خارجه سه کشور در مورد دستور کار و زمان اجلاس سه جانبه شد.رئیس جمهوری ترکیه نیز در این تماس تلفنی با تبریک 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی به دکتر روحانی و ملت ایران، خواهان توسعه و تعمیق روابط تهران - آنکارا در همه عرصه‌های مورد علاقه شد. رجب طیب اردوغان تأکید کرد که به کارگیری پول‌های ملی در مبادلات اقتصادی برای دو کشور بسیار مهم است و می‌تواند جهشی در همکاری‌های اقتصادی تهران - آنکارا ایجاد کند.وی با اشاره به اشتراک نظر ایران و ترکیه در عمده مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، اظهار داشت: تهدیدهای جدید منطقه‌ای نشان می‌دهد که همکاری نزدیک ترکیه و ایران بسیار با اهمیت است و ما از توسعه همکاری‌های مشترک در مبارزه با تروریسم و همکاری‌های امنیتی خرسندیم.
رئیس جمهوری ترکیه به دستاوردهای بزرگ اجلاس سوچی در راستای ایجاد ثبات و امنیت در سوریه اشاره کرد و با اشاره به پیشنهاد اجلاس رؤسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در استانبول، از دکتر روحانی دعوت کرد که در این نشست شرکت کند. وی همچنین از ابراز علاقه‌مندی رؤسای جمهوری برخی کشورهای غربی برای شرکت در نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه خبر داد.

خطیب نماز جمعه تهران:22 بهمن تثبیت غدیر است

خطیب نماز جمعه تهران، انقلاب اسلامی را پیروزی بر دو جریان مسلط فکری لیبرالیسم و سوسیالیسم عنوان کرد و گفت: در رژیم سابق، شاه مالک وجود خود هم نبود و عروسک تمام معنایی بود که هرچه می‌گفتند، عمل می‌کرد.به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه تهران گفت: 22 بهمن تثبیت غدیر است، تجدید پیمان با امیرالمؤمنین(ع) و به رخ کشیدن بقای انقلاب و نشانه این است که انقلاب شخصی نیست، بلکه جریان است. وی افزود: «مسئولان» در قصرهای اشرافی ننشینند در میان مردم بیایند و مردمی باشند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/2/457485/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر