چرا مردم می‌آیند؟


محسن غرویان
استاد حوزه و دانشگاه

از پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، 39 سال می‌گذرد و با وجود فراز و فرود‌ها و ناملایمات که در زندگی مردم جریان دارد، آنها در راهپیمایی بزرگداشت این روز تاریخی همچنان استوار حضور می‌یابند. این در حالی است که بسیاری از راهپیمایان این مناسبت در سال‌های اخیر نه  از انقلاب خاطره‌ای دارند و نه از حال و هوای حاکم بر سال‌های نخستین آن. با این حال این پرسش طبیعی است که با وجود سختی‌ها و فاصله گرفتن‌ها چه دلایلی می‌تواند سبب چنین حضور سالانه‌ای باشد؟
نخستین دلیل ایمان مردم به نظام جمهوری اسلامی و انقلاب است. زیرا مردم با وجود کاستی‌های ناشی از عملکرد نامطلوب کارگزاران به کلیت نظام اعتقاد داشته و بر عهد و پیمان خود با آن وفادارند. دلیل دیگر را باید در این حقیقت جست که مردم این انقلاب را بیش از هرچیز میراث ماندگار امام خمینی (ره) می‌دانند. علاقه با امام (ره) و نیز یار دیرین ایشان یعنی رهبر معظم انقلاب سبب می‌شود که آنها همچنان با شرکت در این راهپیمایی بر وفاداری و پشتیبانی خود از ایشان تأکید کنند. دیگر هدف متعالی مردم ایران از راهپیمایی شان در 22 بهمن، دفاع از استقلال سرزمین ایران است. زیرا آنها عاشقانه کشورشان را دوست دارند و می‌خواهند تا در این راهپیمایی عرق ملی خودشان را در کنار تعلقات دینی و مذهبی شان اعلام کنند. مردم همچنین با حضور در این راهپیمایی از آرمان‌های شهیدانی دفاع می‌کنند که با اهدای خون خود سبب ساز پیروزی انقلاب شدند و در سال‌های پس از پیروزی چه در دفاع مقدس و چه در دیگر موقعیت‌های خطیر از کیان کشور و انقلاب حفاظت کرده‌اند.
ناگفته پیدا است که همواره یکی از اهداف و دلایل حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن، بازخوردی است که این راهپیمایی در ابعاد بین‌المللی خود دارد. بر این اساس در شرایطی که ترامپ و امثال او درصدد تحقیر ملت ایران برمی‌آیند، طبیعی است که مردم ایران که از حس ملی‌گرایانه قوی نیز برخوردارند از فرصت این راهپیمایی برای پاسخگویی به عناصری چون ترامپ و رژیم صهیونیستی اسرائیل استفاده می‌کنند. علاوه بر همه اینها باید گفت که مردم با همه نارضایتی‌ها از برخی مسائل جاری در اقتصاد و سیاست داخلی در این راهپیمایی شرکت می‌کنند تا با مسئولان قوا و نهادهای مختلف اتمام حجت کنند و بگویند که ما بر پیمان خود مبنی بر دفاع از کشور و نظام ایستاده‌ایم و توقع داریم که شما مسئولان نیز وظیفه و مسئولیت خود را برای احقاق حقوق ملت به درستی انجام دهید. در واقع مردم با این راهپیمایی مطالبات خودشان را از حاکمیت نیز اعلام می‌کنند. بنابراین، این تنها بازخوردهای خارجی 22 بهمن نیست که اهمیت دارد. مسئولان نیز باید گوش‌های خود را تیز کنند و در همین راهپیمایی ملی شنوای صدای مردم و خواسته‌های بحق آنها باشند و وظایف خود را به بهترین وجه به انجام
 رسانند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/3/457494/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر