اعتراض به حبس دو خبرنگار زن در اتاق حراست ورزشگاه تبریز

زهرا کشوری

واکنش‌ها به حبس دو خبرنگار زن در اتاق حراست سالن بسکتبال شهر تبریز ادامه دارد. به گزارش «ایران»، «معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، در پیامی توئیتری قول داد که پیگیر وضعیت پیش آمده برای این دو خبرنگار باشد. حراست شهرداری تبریز هم به‌دنبال انتشار فیلم قفل کردن در به روی خبرنگاران، فیلمی را منتشر کرد و گفت: «که دو خانم خبرنگار می‌توانستند در را از داخل باز کنند.» اما سؤال مهمتر را بی‌پاسخ گذاشت. چرا زنان خبرنگار نباید بازی را از داخل سالن محل بازی گزارش می‌کردند؟
  معصومه ابتکار در واکنش به قفل کردن در اتاق به روی خبرنگاران در صفحه شخصی خود نوشت: «چه کسی به خود جرأت و اجازه داده در را به روی دختران عزیز خبرنگار در استادیوم تبریز «قفل» کند؟ از مقامات مسئول پیگیری می‌کنم تا مشخص شود.» روابط عمومی معاونت زنان و خانواده هم به «ایران» گفت که ابتکار از چند جهت پیگیر ماجرای تبریز است. حرف‌های ابتکار در شبکه اجتماعی توئیتر به واکنش‌های مختلفی از جمله تکذیب قفل بودن در اتاق حراست به روی دختران خبرنگار منجر شد. این ادعا به اعتراض سعیده فتحی و هدیه خطیبی دو خبرنگار محبوس در سالن توانای شهرداری تبریز منجر شد. این دو در زمان بازی دو تیم مهرام و شهرداری در دیدار فینال لیگ برتر بسکتبال محبوس شدند. سعیده فتحی نوشت: «‏‎درمملکت ما اکثراً وقتی اشتباهی مرتکب می شوند بلد نیستند عذرخواهی کنند ودنبال توجیه کردنند! این آقایون اول گفتن قفل درخراب بوده، بعد گفتن درقلق داشت ازداخل بازمی شد فردا هم حتما میگن اتاق روبازبوده! عذرخواهی هم نخواستیم فقط قول بدهند دیگر همچین برخوردی باخبرنگاران خانم نمی کنند برای ماکافی است.» هدیه خطیبی هم گفت: «‏‎عذر بدتر از گناه می‌آورند.به فرض اینکه در از داخل قابل باز شدن بوده، ما از کجا باید به قلق در آشنا باشیم؟ اصلاً چه لزومی داشته تا در قفل بشه؟حتما اتاق سقف هم نداشته؟شاید ورود به سالن هم قلق داشته و ما باید کشف‌اش می‌کردیم؟و شاید اصلاً ما داخل سالن نشسته بودیم و نمی‌دانستیم!»  به گفته هدیه خطیبی این دو خبرنگار روز قبل بازی‌ها را در سالن گزارش می‌کنند اما حراست به بهانه یک گفت‌و‌گوی کوتاه آنها را از سالن بیرون می‌کشد و دیگر اجازه ورود آنها به سالن را نمی‌دهد. خطیبی پیشتر این بازی‌ها را در تهران، ماهشهر، دانشگاه آزاد و... به همراه سایر دختران خبرنگار گزارش کرده بود. او می‌گوید: «تا به امروز هیچ کس مسئولیت قفل کردن در اتاق به روی ما را نپذیرفته است و هرکس دیگری را مسئول می‌داند.» خطیبی در صفحه توئیتری خود هم نوشت: «من ‎خبرنگار زن ‎ورزشی‌نویس هستم نه مجرم! بجنگم اما گاهی به این فکرمیکنم چراباید بجنگم؟
اعلام حمایت ابتکار از خبرنگار محبوس در توئیتر باعث شد تا کاربرانی از او بخواهند وضعیت بازداشتی‌های ‎دختران خیابان انقلاب را پیگیری کنند. کاربرانی هم بودند که نمی‌دانستند ابتکار دیگر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیست. بنابراین از او خواستند به جای ورزش جوانان هوای محیط زیست را داشته باشد: «‏‎خانم ابتکار شما لطفاً حوزه اختیارات خودتان رو پیگیری کنید: ببینید سر پلنگ ایرانی چی آمد، مسئولان محترم دیگر به این مهم رسیدگی می‌کنند.»
رئیس فدراسیون بسکتبال هم بابت نوع رفتار با دو بانوی خبرنگار در تبریز اظهار تأسف کرد و گفت: «ناجا باید تدبیر بهتری لحاظ کند.»
کاربر دیگری هم در واکنش به اخراج خبرنگاران زن از سالن و حبس آنها در یک اتاق می‌نویسد: «‏اگر به طور کلی ورود ‎زنان به این سالن ممنوع بوده چرا طبق فیلم های منتشرشده دختران دیگری در سالن حضور داشتند؟ لطفاً فارغ از تعلقات شهری به این موضوع نگاه کنیم.» مسئولان در پاسخ به این اعتراض‌ها اعلام کرده‌اند هیچ خانمی از ابتدای فصل به سالن نیامده، اما فیلم‌‌های منتشر شده از سالن نشان می دهد دختران تیم شهرداری هفته پیش اجازه ورود به سالن را داشته‌ و در بالا و جایگاه ویژه نشسته اند! حبس این دو خبرنگار به واکنش ورزشی نویسان مرد همراه آنها در سفر به تبریز منجر شد. یکی از آنها با انتشار عکسی از گروه خبرنگاران اعزامی به تبریز در فرودگاه نوشت: «‏خانم‌های ‎خبرنگار حبس کشیده در تبریز برگشتند تهران...خدا را شکر ورود به هواپیما هنوز برای ‎بانوان ممنوع نشده است.» یکی دیگر از آنها نوشت: «اما واقعاً رفتارها و حرکات یک عده هر روز زننده‌تر میشه و وضعیت را خراب می‌کند.» این اتفاق به اعتراض تند ترانه علیدوستی بازیگر جوان سینما منجر شد. او نوشت: «‎‏برخوردتان با زن، با ورزشکار، خبرنگار...ربطی به مصلحت و شرع و عرف ندارد که هیچ، هر روز هم بدتر می‌شود.»


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/4/457498/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر