اخبار
وزیر بهداشت خبر داد
خرید 3 فروند آمبولانس دریایی مدرن بزودی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر لزوم تقویت امکانات بهداشتی درمانی در دریا و هوا تأکید کرد و از خرید سه فروند آمبولانس دریایی مدرن خبر داد.
دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه افتتاح نخستین آمبولانس پیشرفته دریایی در اسکله حقانی استان هرمزگان، گفت: ایران حدود 17 جزیره دارد که 14 مورد آن در استان زیبای هرمزگان واقع شده و این جزایر نیازمند خدمات بهداشتی درمانی هستند. آن بخش از خدمات که باید در محل ارائه شود، از قدیم هم بوده است و باید توسعه یابد. در بخش دریایی نیز امکانات بهداشتی درمانی باید حمایت شوند. البته نمی‌توان به دریا اکتفا کرد، چرا که ممکن است دریا طوفانی باشد و امکان ارائه خدمت از این طریق وجود نداشته باشد بر این اساس باید آمبولانس‌های هوایی را داشته باشیم.
وی ادامه داد: در هر حال سه فروند آمبولانس دریایی مدرن دیگر نیز در دست خرید است و امیدواریم بهترین مدل‌های آن که ساخت کشورهای اروپایی‌ است در سال آینده وارد کشور شود و نمونه‌ای باشد برای تولیدات داخل. در عین حال امیدواریم کسی بیمار نشود اما اگر بیماری هم داشتیم ابتدا در محل درمان شده و در آن بخش‌هایی که امکانش نیست، سریعاً ساکنان جزایر به بندرعباس منتقل شوند. وزیر بهداشت درباره کمبود تکنیسین‌های فوریت‌های پزشکی نیز گفت: در زمینه پرسنل اورژانس در همه جا کمبود داریم. در بندر هم، چنین است. در هوا هم در این زمینه فقیر هستیم و باید امکاناتمان بسیار بیشتر شود. در مجموع حدود 30 درصد نسبت به استانداردها کمبود نیرو در حوزه اورژانس داریم و امیدواریم در مناطق این چنینی که هم، مرز هستند و هم کار سخت است مانند استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آبادان، بوشهر و... حداقل برای ساماندهی خدمات در جزایر و سواحل مکران کمک ویژه‌ای شود تا بتوانیم حداقل استانداردها را در این حوزه‌ها داشته باشیم.

آمادگی شهرداری تهران برای بارش دوباره برف در پایتخت

شهردار تهران با اعلام آمادگی مدیریت شهری در برابر پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر بارش دوباره برف در پایتخت، از تأمین ذخیره شن و نمک مورد نیاز و تجهیز مخازن در محلات مختلف تهران خبر داد. محمد علی نجفی درباره آمادگی شهرداری تهران برابر احتمال بارش مجدد برف در پایتخت، گفت: شهرداری تهران در دوره قبل هم واقعاً آمادگی داشت اما حجم بارش و مشکلات ناشی از آن همانند بسته شدن برخی از راه‌های ورودی و خروجی تهران باعث شد تا مقداری مشکلات ما بیشتر شود. شهردار تهران درباره بازدید خود از سایت برف‌روبی و میزان آمادگی موجود نیز گفت: آن روزی که از سایت‌های برف‌روبی بازدید داشتم به‌خاطر استفاده حجم فراوان شن و ماسه طی روزهای قبل، یکی از کمبود‌ها کم شدن میزان ذخیره شن و ماسه و نمک بود که خوشبختانه این موضوع برطرف شده است؛ اینکه بعضی از محله‌ها هنوز با کیسه‌های شن و نمک پر نشده نیز به این دلیل است که ما مطمئن بودیم پایان هفته برف نخواهد آمد از این‌رو این کار را نزدیک روزهای برفی انجام خواهیم داد. نجفی با اشاره به طرح‌های موجود برای ایمن‌سازی ساختمان‌های قدیمی پایتخت، گفت: ما در این زمینه برنامه جامعی را از طریق شورای پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و خود شهرداری پیشنهاد کرده‌ایم؛ این برنامه موضوع زلزله، آتش‌سوزی و سایر مواردی که تهران را مورد تهدید قرار می‌دهد را شامل می‌شود که آن را به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کرده‌ایم. وی مشکل اصلی در ایمن‌سازی را کمبود منابع دانست و ضمن ابراز امیدواری برای جبران منابع، عنوان کرد: در بودجه سال 97 آن چیزی که در حد توان شهرداری بوده است را برای بخش‌هایی همچون آتش‌نشانی، که کارشان مستقیماً به این موضوع مرتبط است در نظر گرفته‌ایم اما کلاً منابع شهرداری برای اینکه بتواند از پس این مسائل برآید، خیلی محدود و کم است. سازمان هواشناسی برای تهران در هفته آینده بارش پراکنده برف و باران پیش‌بینی کرده است.

بطحایی: با سو ءاستفاده مدارس غیر دولتی از حذف مدارس سمپاد برخورد می‌کنیم
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «حذف مدارس سمپاد و نمونه دولتی در دوره متوسطه اول منجر به افزایش تعداد دانش‌آموزان مدارس غیردولتی نمی‌شود؟» گفت: اعتراف می‌کنم که این نگرانی وجود دارد و بنده به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش وظیفه دارم مراقب باشم تا این اتفاق رخ ندهد و یکی از اقدامات برای آنکه مدارس غیردولتی از این اوضاع سوء‌استفاده نکنند افزایش کنترل است و سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم که مدارس غیردولتی را مورد نظارت دقیق‌ قرار می‌دهد که اگر کوچکترین اجحافی در حق مردم داشته باشند با آنها برخورد شود.  سید محمد بطحایی با حضور در شبکه خبر در خصوص دستاوردهای آموزش و پرورش در سال‌های پس از انقلاب اسلامی اظهار کرد: در سال 58 جمعیت دانش‌آموزان کشور 8 میلیون نفر بود که امروز به‌حدود 14 میلیون نفر رسیده است و در آن ایام 38 درصد دانش‌آموزان دختر بودند که هم‌اکنون به 48 درصد رسیده است. وی ادامه داد: در اوایل انقلاب از هر 100 دانش‌آ‌موز که در سن تحصیل دوران دبستان قرار داشتند 30 نفر به آموزش دسترسی نداشتند یعنی نرخ پوشش تحصیلی 70 درصد بود که امروز این نرخ به 98 درصد رسیده است و میان کشورهای منطقه از جمله کشورهایی هستیم که نرخ پوشش تحصیلی دوره ابتدایی بسیار بالا است. وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: نرخ باسوادی در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است به‌گونه‌ای که در سال‌های ابتدایی انقلاب نرخ باسوادی جمعیت زیر 50 سال 48 درصد بود که امروز به 96 درصد رسیده است. وی خاطرنشان کرد: در پایه هفتم یک میلیون دانش‌آموز داریم که 250 هزار نفر در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی شرکت می‌کنند و این تعداد از کلاس دوم یا سوم دبستان تحت فشارهای فراوان روحی قرار می‌گیرند تا بتوانند در آزمونی که قرار است چند سال آینده در آن شرکت کنند، موفق شوند، اما از هر 17 نفر تنها یک نفر می‌تواند به این مدارس وارد شود و 16 نفر دیگر مهر کم‌استعدادی و بی‌لیاقتی بر آنها زده می‌شود.

افزایش امید به زندگی در زنان و مردان ایرانی
سخنگوی وزارت بهداشت وضعیت دو شاخص مهم امید به زندگی و مرگ زودرس را قبل و بعد از انقلاب شرح داد.
دکتر ایرج حریرچی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برخی شاخص‌های مربوط به سلامت و ارتقای آنها بعد از انقلاب اسلامی، گفت: مهم‌ترین هدف نظام سلامت افزایش امید به زندگی و امید به زندگی سالم است. امید به زندگی در بدو تولد یعنی میانگین سال‌هایی که انتظار می‌رود یک نوزاد زنده بماند، در سال‌های قبل از انقلاب ۵۴ سال بوده و حتی در دهه ۴۰ شمسی بین ۴۵ تا ۵۰ سال هم رسیده است، اما با افتخار اعلام می‌کنم که هم‌اکنون امید به زندگی زنان ایرانی ۷۸.۴ سال و مردان ایرانی ۷۳.۸ سال است. وی افزود: افزایش ۲۵ سال امید به زندگی در طی چهار دهه پیشرفت بسیار چشمگیر و شاخص خیره کننده‌ای است که ناشی از بهبود زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی و نیز اقدامات حوزه سلامت در چند دهه گذشته بوده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/4/457500/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر