دگرخوان
سرمقاله: «منافع و گفت‌وگوی اجتماعی»
عباس آخوندی
ابلاغ دستورالعمل منع قبول منافع متعارض در میان مهندسان، کارمندان دولت، فعالان حرفه‌ای و کسانی که در پی ساخت خانه یا ساختمانی برای خود هستند واکنش‌های متفاوتی داشته... من با نظر ضمنی سؤال‌کننده درباره بی‌حکمت بودن استثنای اعضای هیأت علمی از دو شغله بودن موافقم و از قضا معتقدم این موضوع، نتیجه مثبتی را برای رشد و دانش در ایران به‌همراه نداشته است. به گمان من، یکی از دلیل‌های کندی رشد دانشگاه‌های ایران همین اصل قانون اساسی است که باعث شده، اعضای هیأت علمی تعهد کافی به دانشگاه نداشته باشند و عملاً بسته به سلیقه افراد از صفر تا بخش زیادی از وقت خود را در خارج از دانشگاه صرف کنند. شاید کسانی که این اصل را وضع کردند، تصورشان این بود که این فرصت را برای اعضای هیأت علمی فراهم کنند تا دانشگاه بهتر با صنعت ارتباط برقرار کند که البته این موضوع نه تنها کمکی به این منظور نمی‌کند و نکرد که نتیجه معکوس داده است و می‌دهد... خوشحالم که این موضوع باعث گفت‌وگوی متمرکز در جامعه اعم از مهندسان و بهره‌برداران از خدمات آنان و درباره یک موضوع مشخص شده است. این به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به صورت جمعی پیرامون یک موضوع بیندیشیم، با هم سخن بگوییم و با هم به نتیجه برسیم.

 سرمقاله: «مشکل، اما ممکن»؛ فریدون مجلسی
همان‌طور که اتحادیه اروپا با پیوستن ترکیه موافقت نکرده است زیرا مایل به واردکردن مسائل دیگران به حوزه خود نیست، اتحادی منطقه‌ای نیز می‌تواند پیوستن کشورهای دیگر مانند افغانستان و پاکستان را منوط به رسیدن به سطحی از توسعه اقتصادی و اجتماعی کند که از تمایل مهاجرت‌‌های جمعی و انتقال مسائل و درگیری‌‌های داخلی آنان بکاهد. ایران نیز در قالب چنین اتحادیه یا حتی تعامل غیراتحادیه‌ای می‌تواند با پیروی از رفتار و سیاست‌‌های جمعی بر خصومت‌‌هایی که اکنون موجب برخورد انفرادی‌اش با جوامع غربی شده است، فائق آید. این امر بار دیگر مانند قرن‌‌های پیشین تشویقی خواهد بود که شهروندان منطقه،گذشته از زبان بین‌المللی یکی از زبان‌‌های فارسی یا عربی یا ترکی را نیز بیاموزند و کردان که در همه کشورهای عضو حضور دارند، بتوانند عامل پیوند بیشتر باشند. چنین تصویری هر اندازه هم تخیلی و خوش‌بینانه تلقی شود، ارزش آن را دارد که به‌عنوان هدف و طرحی برای آینده و درکی برای خروج منطقه از انزوا و التهاب از هم‌اکنون مطرح شود و توسط مقامات رسمی کشورهای ذی‌نفع مورد مذاکره قرار گیرد. اشتراکات فرهنگی ما بیشتر از جوامع گوناگون اروپایی است. راهی را که آنها در قرن بیستم پیمودند، چرا ما در قرن بیست‌ و یکم نپیماییم؟

سرمقاله: «در انتظار یک جو غیرت!»؛ حسین شریعتمداری
دولت کره جنوبی که امسال میزبان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ است، به هریک از 6 هزار و 200 ورزشکار شرکت‌کننده در این مسابقات، یک دستگاه تلفن هوشمند سامسونگ هدیه داد ولی به بهانه تحریم ایران از اعطای این هدیه به ۴ ورزشکار ایرانی که برای شرکت در المپیک ۲۰۱۸ به این کشور رفته بودند، خودداری کرد! ...تحریم محصولات ساخت کره ‌جنوبی و مخصوصاً ممنوعیت ورود و فروش محصولات سامسونگ کمترین اقدامی است که از دولت و مجلس و قوه قضائیه انتظار می‌رود و صد البته مردم پا به رکاب انقلاب نیز در این میان مسئولیت خاص خود را دارند و نباید از پیگیری ماجرا تا بیرون ریختن تفاله‌های اهانت‌کننده کره‌جنوبی دست بردارند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/21/457502/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر