نخستین دوره جشنواره ملی شعر جایزه نیما برگزیدگان خود را شناخت
نخستین دوره جشنواره ملی شعر جایزه نیما که پنجشنبه (19 بهمن) در سالن همایش‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرستان نور در استان مازندران آغاز به کار کرده بود با اعطای جوایز شاعران برتر به‌کار خود پایان داد.
به‌گزارش ایرنا، در این جشنواره تندیس و نشان ملی نیما به‌عنوان جایزه برتر نخستین جشنواره سراسری شعر مازندران به سیروس شمیسا محقق و منتقد ادبی تعلق گرفت که به‌علت غیاب وی به نماینده‌ای از سوی او اعطا شد. به‌گفته احد جاودانی دبیر این جشنواره اعطای تندیس نیما با هدف برندسازی جشنواره ملی شعر جایزه نیما و جاودانگی اسم این شاعر پرآوازه مازندران صورت می‌گیرد و بر این اساس امسال در نخستین دوره جشنواره شعر مازندران با بررسی‌های انجام شده و رأی هیأت داوران این نشان به سیروس شمیسا به‌دلیل برخورداری از آثار شاخص تحلیلی و جایگاه فاخر در ادبیات اهدا شد.
مازندران داشته‌های فرهنگی
افتخارآمیزی دارد
سید هادی حسینی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که دراین جشنواره حضور داشت در سخنانی گفت: اگر بخواهیم چیزی از ایران در عرصه جهانی ارائه دهیم به یقین معرفی صنعت و کشاورزی نیست، بلکه فرهنگ ما است. ماندگارترین مردم کسانی هستند که موضوع ماندگاری آنان فرهنگ و ادب و داشته‌های فرهنگی آنان است و زیباترین زبان ادب و فرهنگ زبان شعر است. امروز اگر نیما، حافظ، سعدی مولانا و شمس و همه گذشتگان از این جنس ماندگار شدند به سبب این است که حوزه فرهنگ و ادب ایرانی را به زبان شعر و نثر آوردند.
او افزود: نیما افتخار مازندران است اما تنها منحصر به نور و مازندران نیست، نیما محفظه و فضای بسته دوران شعر را شکست و به‌شعرای جوان جرأت داد به زبان ساده خود ذهنیات خود را به قلم بیاورند و فضای نو در شعر و ادب فارسی ایجاد کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم گفت: رویکرد ما در برگزاری جشنواره شعر مازندران در نور توسعه دامنه فعالیت‌های فرهنگی به جاهای گوناگون استان و تمرکززدایی از مرکز است.
احد جاودانی با اشاره به استقبال پرشور شاعران کشور از این جشنواره گفت: بیش از پنج هزار اثر از یک هزار و 753 شاعر سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره رسید که توسط شاعران باتجربه و پیشکسوت همچون احسان مهدویان، منصور خورشیدی، امیر کریمی، عقیل زورک و منصور علی اصغری داوری شد.
سه راهکار نماینده نور برای شناساندن
نیما یوشیج به جامعه
نماینده مردم شهرستان‌های نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی نیز بیان داشت: برای شناساندن نیما یوشیج به جامعه بویژه جوانان دست‌کم سه کار باید در استان مازندران انجام شود که یکی از آنها مربوط به خانه و محل زندگی وی است.
علی اسماعیلی افزود: نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای درباره خانه نیما تهیه و درخواست کرده‌اند تا این خانه در اختیار هنرمندان قرار گیرد. او کار دوم برای شناساندن نیما به جامعه را ساماندهی جاده یوش و بلده موسوم به کمربندی هراز به کندوان دانست.به گفته اسماعیلی ثبت ملی کمربندی هراز به کندوان و انجام زیرساخت‌های لازم می‌تواند در دسترسی بهتر گردشگران به مجموعه‌های هنری و تاریخی این منطقه مؤثر باشد.
کار سوم برای شناساندن نیما تدریس اشعار نیما در مدارس و دانشگاه‌های مازندران است.
پیام استاندار مازندران به جشنواره ملی شعر جایزه نیما
استاندار مازندران نیز در پیامی به نخستین جشنواره ملی شعر جایزه نیما تأکید کرد: نیما یوشیج با مجموعه تأثیرگذار «افسانه» که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران انقلاب به پا کرد.
محمد اسلامی در بخشی از این پیام از شعر فارسی به‌عنوان «یکی از متعالی‌ترین جلوه‌های فرهنگی و تمدنی ملت ایران و تاریخ فرهنگ و ادب جهان» یاد کرد و افزود: اهدای تندیس و نشان ملی نیما یوشیج در نخستین جشنواره سراسری شعر، طلیعه‌ای نو برای تربیت ادب فاخر و متعالی این سرزمین است.
او نوشت: بزرگی این شاعر بزرگ مازندرانی به آن است که در پایه‌گذاری شعر نو سنت عظیم ادب فارسی را نادیده نگرفت و همواره در تحکیم بنیان شعری خود بر آن نظر داشت و از آن بهره برد تا جایی که خود می‌گوید من وارث نظامی گنجوی هستم. افشین اعلا شاعر مازندرانی و همشهری نیما یوشیج نیز دراین مراسم سخنرانی کرد. در پایان این جشنواره صاحبان آثار برگزیده دو بخش شعر کلاسیک و آزاد تجلیل شدند. هیأت داوران جشنواره در بخش شعر کلاسیک اثر علیرضا رجبعلی‌زاده از کاشان، محمدعلی رضازاده از فریدونکنار، علی بی‌خویش از کلاردشت، سید محمدرضا طباطبایی از قم و فاطمه حلیمی از مشهد را به‌عنوان آثار برگزیده معرفی کرد.
در بخش شعر آزاد نیز جوایز برترین‌ها به مهرگان علیدوستی از لاهیجان، مهدی قلایی از کرج، مهدی عسکری از کرمانشاه، آسیه حیدری از تهران و آیت نامداری از ایلام رسید. همچنین کتاب جشنواره هم متشکل از آثار برگزیده در 120 صفحه تهیه و در پایان این جشنواره به علاقه‌مندان اهدا شد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6715/22/457506/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر